Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Nefes Darlığına Fayda Sağlayan Bitkisel Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Nefes darlığına fayda sağlayan bitkiler her gün düzenli bir şekilde tüketildiği zaman şifa kaynağı olur. Düzenli tüketimler ile normal nefesi normal sürecine sokmak mümküğn hale gelir.

 İyi Gelen Bitkiler 

Uçucu Yağ

Nefes darlığına hangi bitki iyi gelir kapsamında tedavisi için kullanılan ilk ilaçtır. Uçucu yağ, nefesin darlığı sebeplerinden bir tanesi olan bronşit tedavisine fayda sağlar. Bronşit, bronş borularının astarlanması sonucu meydana gelen iltihaptır. Bronşit yaşayan kişiler nefes alma konusunda zorluk çeker. Buna öksürük de eşlik eder. 2000’de yapılan bir araştırmada uçucu yağın bronşit yanı sıra nefes darlığı tedavisinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Mükemmel sonuçlar elde etmek için esansiyel yağ ağızdan alınmalıdır. Uçucu yağlar bir peçete üzerine birkaç damla damlatıldıktan sonra burundan da çekilebilir. Burun yolu ile yapılacak olan uygulamalarda her gün işlem tekrarlanmalıdır.

Zencefil

Nefes darlığına iyi gelen bitkiler arasında bulunan zencefil astım ve bronşit gibi solunum problemleri durumların tedavisinde kullanılan yaygın bir ev ilacıdır. Ayrıca solunum zorluğuna sebep olabilecek tıkanıklıkların giderilmesi konusunda yardımcı olur. Zencefildeki anti-inflamatuar özellikler kısa sürede nefes darlığı problemini ortadan kaldırır. Nefesin darlığına iyi gelmesi için bir çay kaşığı zencefil suyu ve bal içeren bir karışım tüketmek gerekir. Ayriyeten bir küçük parça zencefil kesildikten sonra ağız içinde çiğnenebilir. Bunların dışında zencefil çayları hazırlanarak her gün 2 bardak tüketilebilir. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman nefesin darlığına fayda sağlar.

Siyah kahve

Siyah kahve, kafeinin en iyi kaynaklarından bir tanesidir. Bu solunum sorunlarını temizlemek istediğinizde şifalı şekilde fayda sağlar. Blokları temizler ve astım tarzında diğer solunum problemlerinin semptomlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Nefesin darlığını tedavisi günde 2 kere bir fincan siyah kahve içilmesi gerekir. Bunun birkaç hafta boyunca tüketilmesi olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar.

İncir

Nefes darlığına iyi gelen bitki incir akciğerler ve solunum ile ilgili sorunlar için eski dönemlerden bu yana kullanılan bir çözümdür. Nefesin daralmasına sebep olabilecek  bir tıkanıklığı veya mikrobik enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olur.  İncirler, bronşit ve astım gibi yaşamdaki ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek problemleri önlemek için de mükemmeldir. İnciri tüketmek için bir gece önceden suyun içinde bekletmek gerekir. Sabah aç karına incir yenilmelidir. Suyu da incir yenildikten sonra içilebilir.

Sarımsak

Nefesinde daralma hisseden kişiler birkaç diş sarımsağı çiğnediğinde faydalı olduğunu görebilirler. Sarımsak solunum sisteminizin genel sağlığını korunmak için şifalı bir çözümdür. Nefes darlığı çekildiğinde iki ya da üç diş sarımsağı çiğnendiğinde faydalıdır.

Sağlıklı Beslenme

Nefesin darlığı kalp krizinden kaynaklanabilir. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı, boyun, sırt ve çenede rahatsızlık, mide bulantısı gibi diğer ciddi sorunlarla karşılaşılırsa teşhis için uzman doktorları arayıp bir randevu almak gerekir.  Bunun nedeni eğer kalp kriziyse ve dikkatli şekilde tedavi edilmezse ölümle sonuçlanacak durumlar ortaya çıkabilir. Kırmızı et, balık, taze meyve ve yeşil sebzeler de dâhil olmak üzere sağlıklı diyet izleyerek kalp krizi ile nefes darlığı riskini azaltılabilir. Bilimsel bulgular omega-3 yağ asitlerinin sizi kalp krizinden koruyabileceğini göstermektedir. Bundan dolayı nefes darlığı tedavisinde doğal çözüm balık yağı ve omega-3 yağ asitleri dâhil sağlıklı beslenme yapmak gerekir.

Stres ve kaygıdan kaçının

Stres ve kaygı gibi panik atak nefes darlığı sebepleri arasında olabilir. Bundan dolayı nefes darlığından kaçınmak ya da nefes darlığı tedavisi için stresi, kaygıları azaltmak, ortadan kaldırmak gerekir. Panik atak meydana geldiğinde korkunç durumlar ortaya çıkabilir. Bunun sebebi panik atak belirtilerinin kalp krizine benzer olmasıdır. Panikten kaynaklanan nefes darlığının yaygın olan bir durumdur.

Kilo verin

Obezite durumu nefes darlığı ortaya çıkardığından nefesin daralması tedavisi için kilo verme oldukça önemlidir. Ekstra ağırlıklı spor yapmak akciğerlere ve kalbe baskı uygulayabilir. Bundan dolayı kilo vermek için diyet ve kilo kaybı programını izlemek gerekir. Obezite akciğer hastalığı, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon da dâhil olmak üzere pek çok hastalığın temel nedeni olduğundan kilo kaybı, genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...