Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Sağlığı ve Rahatsızlıkları Konusunda Faydalı Besinler

Akciğer sağlığını korumak için tabiat ananın bizlere sunmuş olduğu sebzelerden ve meyvelerden de yararlanılmalıdır. Özellikle bu ürünlerin tedavi sürecinde tüketilmesi gerekir.

Sebzeler

Turpgil Sebzeler

Izotiyosiyanat açısından zengin olan turpgil sebzeler, akciğerlerin sağlığı için faydalı yiyeceklerin başında yer alır. Brokoli, lahana ve karnabahar tarzında sebzeler turpgillerin içinde yer alır. İzotiyosiyanatları içeren  sebzeler hem zengin hem de temizleyici özelliklere sahiptir. Kan içinde bulunan klorofil seviyelerini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu yiyecekler insan vücudunda düzenli şekilde kan üretimi sağlayacaktır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler genel sağlık ve akciğer sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Karotenoid lutein ve zeaxanthin tarzında zengin C vitamini kaynağıdır. Kış kabağı, tatlı patates, kırmızıbiber, havuç ve yeşil yapraklı bazı sebzeler antioksidan içermektedir. Beta karoten vitamin A öncüsüdür. Beta karotenoidler düzenli şekilde alınması kanser oranlarını azalttığı için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle zeytinyağı ile pişirilecek olan yeşil yapraklı sebzeler düzenli şekilde tüketilmelidir. Solunum yollarının da rahatlamasını sağlayan bu sebzeler aşırı düzeyde pişirilmeden tüketilmelidir.

Soğan ve Sarımsak

Soğan anti- inflamatuar etkileri sayesinde vücudun genel sağlığı için mükemmel çözümler sunar. Ayrıca soğanın içeriğinde bulunan flavonoid bileşeni de oldukça etkiler. Prostat ve akciğer kanseri konusunda koruma sağlayan soğan ile sarımsak özellikle çiğ şekilde tüketilmelidir. Çiğ tüketemeyen kişiler yemeklerde ve salatalarda sos olarak da tüketebilir. Düzenli tüketim sayesinde inme ve kalp rahatsızlıklarını da en az düzeye indirir.

Baklagiller, Tohumlar ve Fındık

Baklagillerin, fıstıkların ve tohumların hepsi akciğer sağlığı için gerekli mineraller ile magnezyumları içermektedir. Tabiat ananın bizlere sunduğu bu ürünler kardiyovasküler sağlık için gereken esansiyel yağ asitlerini de içermektedir. Haftada en az 2 öğün baklagillerden tüketilmelidir. Fındık ve kuruyemiş tohumları da gün içinde en fazla bir avuç tüketilmelidir.

Zerdeçal

Zerdeçal eski dönemlerde ve şu zamanki dönemde kullanılan en doğal ilaçlar arasında yer alır. Doğadaki en güçlü bitkidir. Akciğerlerin iyileşmesine destek sağlayan potansiyele sahip bu baharat kanserinde yayılmamasının önüne geçmek için vücutta çalışır. Yemeklerde, salatalar baharat olarak kullanılabilir. Çayı tüketilebilir ve bal ile birlikte tozu tüketilebilir.

 E Vitamini Alımı

E vitamini açısından zengin olan gıdalar antioksidan etkilere sahiptir ve akciğer hücrelerinin bütünlüklerini korurlar. E vitamini özellikle sigara kullanımı yapan kişilerde akciğere olumlu açıdan destek sağlar. Ayriyeten kanser riskini de % 20 oranında azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.

Faydalı Meyveler

Nar

Narın meyvesi ve suyu akciğer kanserlerinin yayılmasını ve büyümesini azaltma konusunda destek sağlamaktadır. Mevsiminde tüketilmesi gerekir. Hazır olan nar sularından kaçınılmalıdır. Doğal olanlar tercih edilmelidir. Nar meyvesi ve suyu konusunda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda da kanserli hücreleri olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır.

Greyfurt

Akciğere faydalı meyveler listesinde ilk sıralarda bulunan greyfurt solunum sıkıntılarının ortadan kalkması adına da tüketilmesi gereken bir meyvedir. Kansere sebep olan enzimlerin faaliyetlerini inhibe etmek özelliği flavanoid ve C vitamini içermesinden dolayıdır. Özellikle sigara kullanımı yapan kişilerde akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Sigara alışkanlığının azalması konusunda da faydaları bulunmaktadır.

Elma

Elma insanların genel sağlığı açısından olumlu etkiler ile vücutta görev alır. Akciğerlerin sağlığı içinde en iyi meyveler içinde bulunduğuna dair birçok tıbbi kanıt bulunur. Gün içinde 1 adet elma tüketimi yapmak akciğerde meydana gelebilecek kanser riskini yüzde 6 oranında azaltmaktadır. Elma tüketimi yapamayan kişiler gerçekten doğal olduğunu bildiği elma sirkesi tüketimi de yapabilir. Sirkenin ve meyvenin içeriğinde bulunan flavonoidler akciğerlerin genel sağlığı konusunda genel koruma kalkanı oluşturmaktadır. Yeşil, kırmızı ve sarı elma fark etmeden tüketilmelidir.

Şeftali

A vitamini, demir, antioksidan ve içeriğinde bulunan lifler kaynaklı olarak akciğerlerde  oluşabilecek olan enfeksiyonların önüne geçer. Mevsiminde tüketilen şeftali dışında doğal olan reçeli, kompostosu ve marmelatı da yenilebilir.

 C vitamini Alımı

C vitamini bakımından zengin gıdalar ve folik asit açısından zengin olan portakal akciğer hastalıklarının tamamı ve kanser hücreleri açısından faydalıdır. C vitamini açısından zengin olan diğer meyveler arasında kivi ve mandalina bulunmaktadır. Sebzeler arasında da kırmızıbiber ve brokoli yer alır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...