Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğere Faydalı Sağlayan ve Yararlı Olan Besin Kaynakları

Akciğer sağlığına önem veren kişilerin sağlıklı şekilde beslenmesi en önemli kuraldır. Bunun içinde akciğere fayda sağlayan besinlerin tüketimine özen göstermek gerekir.

Akciğere İyi Gelen Besinler

Domates

Domatesler akciğerlerin sağlığı açısından ve akciğer kanseri bakımından oldukça önemli özellikler taşır. Domateste bulunan antioksidan likopeni oldukça güçlü etkilere sahiptir. Domates tek başına, yemeklerin içinde, salça olarak ya da suyu tüketilebilir. Antioksidan likopeni dışında C vitamini saçısından oldukça zengindir.

Havuç

Beta karoten içeren bir sebze olduğu için akciğerlerin dokularını güçlendirir ve besler. Bu sebze insan vücuduna gerekli olan besinlerin depolanması konusunda çalışır. Çiğ olarak ve salatalarda tüketilmesi pişirilmiş halinden daha faydalıdır.

Ananas

Ananas içerdiği bromelain olarak isimlendirilen madde sayesinde tüberkülozun meydana getirdiği semptomların azalmasını olanak sağlar. Ananasın taze şekilde tüketilmesi faydalıdır. Konserve şeklinde tüketilmemelidir.

Soya

Soya gıdası özellikle akciğer kanseri riskinin % 60 oranında azalmasını sağlamaktadır. Soya gıdalarının içinde bulunan izoflavonlar olarak isimlendirilen phytonutrients, hem sigara kullanan hem de sigara kullanmayan kişilerde akciğer kanseri geliştirme riskini ortadan kaldırır. 2001 yılında yapılan bir araştırma sonucunda soya izoflavonlarının belirli türdeki akciğer kanseri hücrelerinde DNA onarımı ortaya çıkartmıştır. Akciğer kanseri ile alakalı sorunları hücreleri inhibe eder ve kemoretapiden kaynaklı zararları ortadan kaldırmaya destek sağlar.

Buğday

Özellikle kadınlarda kronik obstrüktif akciğer hastalığı ya da KOAH’ı gelişme riskini azaltır. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde akciğer dokularında oluşan iltihaplanmaları ortadan kaldırır. Buğday tarzında yiyeceklerin içinde bulunan E vitamini ciğerler üstünde bulunan zararlı etkilerini önler. Buğday dışında avokado, yer fıstığı, tatlı patates ve bademden de E vitamini alınabilir.

Turuncu ve Sarı Meyve ile Sebzeler

Kırmızı, sarı, yeşil sebzeler ve meyvelerin içeriğinde bulunan zeaksantin ile lutein tarzındaki bileşenler ciğerleri güçlü, esnek hale getirir. Yüksek düzeyde bulunan karotenoid içeren bu meyve ve sebzeler düzenli olarak tüketilmelidir. Bu tüketimin içine ıspanak, havuç, lahana, şalgam ve diğer yeşillikler de eklenmelidir. Havuç, lahana ve şalgam gibi besinler pişirilmeden tüketildiği zaman etkileri iki kat fazla olacaktır. Çiğ tüketemeyen kişiler çok az düzeyde pişirmelidir.

Destek Diğer Besinler

 Balkabağı

Özellikle kış kabaklarında bulunan beta karotenin potasyumda içermektedir. Kış kabağında bulunan besinler sayesinde akciğer sağlığına olumlu şekilde etkiler sağlanır. Balkabaklı tatlı, çorba, kabaklı börek ve kek olarak tüketilmelidir.

C vitamini

C vitamini açısından yüksek meyve ile sebzeler kadınlar, bebekler, çocuklar ve erkekler için oldukça güçlü kazanımlara olanak sağlar. Sigara kullanan kişilerin C vitamini içeren sebze ve meyveleri düzenli şekilde tüketmesi sayesinde akciğer daha kolay şekilde temizlenir. Sigara bırakan kişilerde de sigaranın akciğer üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır. C vitamini içeren meyveler özellikle posaları ile tüketildiği zaman insan sağlığı açısından yararlı olur. Kanserin önüne geçen flavonoid açısından oldukça zengindirler. Bu antioksidan bileşen kalpte ve atardamarda oluşabilecek sorunlarında önüne geçer. İçeriğinde bulunan petkin kan şekerinin dengede tutulmasını vekolestrolün kontrol altına alınmasını sağlayan bir liftir. Portakal, mandalina gibi meyvelerinin kabuklarının altında bulunan beyaz lifer antioksidan özelliği taşır. Bundan dolayı meyve suyu içmek yerine direkt olarak kendilerini tüketmek daha faydalı olacaktır.

Ayva

Kış ayını haber veren ayvaz göz, böbrekler, mide, akciğerlerde ve kalp sağlığı için oldukça olumlu etkilerini ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. C vitamini, sodyum, demir, karbonhidrat, protein, kalsiyum gibi bileşenler içermektedir. Şeker oranı çok düşük olduğundan dolayı şeker hastası kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Genelde meyvesi, tatlısı, komposto şeklinde formu tüketilmelidir.

Protein Bakımından Zengin Gıdalar

 Akciğerlerde ortaya çıkan bazı hastalıklar ve KOAH hastalığında protein açısından yetersiz şekilde beslenme ciddi sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak vücut kitle endeksinde oluşacak olan düşüşler kas dokusunun kaybolmasına neden olur. Bundan dolayı özellikle akciğer hastalıkları bulunan kişiler beslenme konusuna fazlasıyla dikkat etmelidir.

 Yetersiz şekilde beslenme solunum kas fonksiyonunu, egzersiz kapasitesini, bağışıklık sistemini ve genel sağlık durumunu bozabilir. Bundan dolayı da beslenme özellikle de protein açısından zengin olan menülerle beslenmek çok önemlidir. Düşük kilolu kişilerde protein,  kalori alımı yüksek enerjili, süt tozu, peynir tarzında gıdalar kullanılarak düşüş arttırılabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...