Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Sebze ve Meyveler

Akciğerlerin sağlıklı olması insanların yaşamına sağlıklı şekilde devam etmesi demektir. Akciğer sağlığını düzene sokmak için insanların beslenme ile alakalı düzene dikkat etmesi gerekmektedir.Tüketilecek olan sebze ve meyveler akciğer sağlığı için inanılmaz çözümler sunar.

Sebzeler

Akciğere ne iyi gelir kapsamında düzenli ve faydalı yiyecekler ile beslenmek çok önemlidir. Bu kapsamda faydalı olan sebzeler;

Brokoli

Brokoli C vitamini, karotenoidler, ve  folat açısından oldukça zengindir. anti kanser özellikleri bulunan fitokimyasal bir kaynaktır. Brokoli konusunda yapılan çalışmalar da kansere karşı koruma sağladığını ortaya çıkartmıştır. Brokolinin doku ve tat özelliğini korumak adına kaynar suyun içinde birkaç dakika boyunca kaynatılmalıdır. ardından süzülen bu sebze himalaya tuzu ile birlikte tüketilir.

Antep fıstığı

çiğ antep fıstığı tüketimi akciğer sağlığını korumak ve destek sağlamak adına mükemmelidir. Kanserden korunmaya olanak sağlayan antep fıstığı kolestrolü de düşürmeye destek sağlayacaktır.

Arnavut Biberi

Akciğer sorunları, öksürük, balgam, boğaz sorunları ve üst solunum yolu hastalıkları için etkili çözümler sunar. Özellikle solunum sorunları ve bronş tıkanıklıkları konusunda çiğ olarak tüketilmesi gerekir.

Pekmez ve Bal

Akciğerler, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında doğal olanları tüketildiğinde etkili çözüm olanakları elde edilir. Düzenli şekilde sabahları bal ya da pekmez aç karına bir yemek kaşığı içilmelidir.

Yeşil Sebzeler

Akciğere iyi gelen sebzeler arasında bulunan yeşil sebzelerin hepsi insan vücudunda kanser ile mücadele etmeye ve vücuttaki detoksifikasyon enzimlerini aktive etmeye yardımcı olacak glukosinolatları içermektedir. Yeşillikler ve yeşil sebzelerin çoğunluğu hücrelerde oksidatif stres riskini azaltır. Bu sayede kanserinin önüne geçmek için gereken kafeik asit, antioksidanlar, ferulik asit,  kaempferol ve kerpetinleri içermektedir.

Soğan 

soğanlar antioksidan ve folik asit bakımından zengin olmanın yanı sıra C ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Bu vitaminler sağlık açısından yararlı etkiler sunar. Ayrıca kanser gelşme riskini de yavaşlatır.

 Keten tohumu

Yurt dışında bulunan Pennsylvania Üniversitesi’nde fareler üzerinde verilen bir keten tohumu ile alakalı yapılan araştırmalar sonucunda  sadece akciğer dokularını radyasyona maruz bırakmakla kalmayıp, maruz kaldıktan sonra hasarı önemli ölçüde azaltabildiğini ortaya çıkartmıştır. Keten tohumu akciğer kanseri riskini düşürür, akciğerin dokularını korur ve akciğer hasarlarını onarır. Yararları göz önüne alındığı zaman günlük beslenme listesine mutlaka düzenli birşekilde alınmalıdır.

Kabaklar

Kabak, yüksek düzeyde potasyum, magnesium, panthotenik, C vitamini ve E vitamini içerir. Kabak ayriyeten akciğerlerde oluşabilecek kanseri riskini azaltabilecek düzeyde karotenoid içermektedir.

Sarımsak

 yüksek seviyedeki allisin içeriğinin yanı sıra farklı anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu özellikler enfeksiyonlar.ile mücadele konusunda yardımcı olurak iltihapları azaltır. Sarımsak astımı iyileştirmekte etkili olmanın yanı sıra akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Zencefil

zencefil antienflamatuar özellikleri ile akciğerleri temizlemeye yardımcı olur. Yaygın şekilde  kullanılan bir bitkidir ve zencefil çeşitli yemeklere baharat olarak ekleyebilir. limon ile hazırlanacak zencefil kökü çayı solunum yollarında oluşan toksinlerin atılmasına büyük oranda yardımcı olur.

Su 

Vücudu ve akciğerleri temizlemek adına her bol miktarda içilmesi gerekir. Kahve, çay, meyve suyu ya da alkol tarzındaki içeceklerin yerine su içmeyi tercih etmek gerekir. Su oldukça mükemmel düzeyde hidratasyon kaynağıdır ve dvücuttaki etoksifikasyon sürecini hızlandırır. Sade suyu gün içinde fazla miktarda içemek konusunda zorlanan kişiler limonlu içebilir.

Meyveler

Kara Meyveler

Böğürtlen, yaban mersini ve ahududu tarzındaki meyveler antioksidanlar açısından zengindir. Akciğer kanseri, enfeksiyon ve hastalık oluşma riskini azaltmaya yardımcı olurlar.

Greyfurt

Greyfurt yüksek düzeyde akciğeri destekleyen mineraller ve vitaminler içerdiğinden dolayı harikalar yaratır. Ciğer kanserojen maddelerden etkilenirse, greyfurt akciğerlerin temizlenmesine destek olacaktır

Nar

Nar meyvesi ve suyu düzenli şekilde tüketildiği zaman akciğer sorunlarının önüne geçer ve solunumu kuvvetlendirir.

Yaban mersini

 Anti-inflamatuar ve anti-kanser özellikleri olan ban mersini antosiyaninler, C vitamini, E vitamini ve elagik asit içermektedir.

Elma

Elma antioksidan içeriği ile dopdolu bir meyvedir. Polifenoller ve flavonoidler kanser ile savaşır ve kan şekerinde meydana gelen artışın önüne geçer.Elma ile alakalı yapılan araştırmalar astım ve akciğer kanseri riskini azalttığınıda ortaya çıkartmıştır. Gün içinde 1 adet tükletilmesi gerekir.

Kantalup

Kantulap C vitamini ve A vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Karotenoid içeren meyve akciğerde oluşabilecek kanser riskinin önüne geçer. Kantalupların tatlı ve alkalize edici olanlarından seçmek gerekmektedir. Bunun içinde olgunlaşmış olanları tercih edilmelidir. pH seviyesini dengelemeye de yardımcı olur.

 Akciğer sağlığını korumak için beslenme çok önemlidir. Beslenmesi doğalk ve düzenli olan kişilerde sorunlar genelde geçici olarak meydana gelir. Bunun yanı sıra sigara kullanmamakta oldukça önemlidir. Çünkü sigara içinde bulunan zararlı maddeler akciğerlerin bir numaralı düşmanıdır. Bundan dolayı ve genel sağlığın etkilenmemesi için mutlaka en kısa süre içinde sigara kullanımının bırakılması gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...