Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Kanserine Fayda Sağlayan Besin Takviyeleri Arasında Neler Bulunur?

Akciğer kanseri olan kişiler özellikle beslenme konusunda oldukça dikkatli olmalıdır. Bu hastalığı yaşayan kişilerin tedavi sürecinde mutlaka diyetlerine doğal besinleri eklemesi çok önemlidir.

Akciğer Kanserine İyi Gelen Besinler

Beslenme ve Takviyeler

Akciğer kanseri olan kişilerin beslenme ve diyet konusunda oldukça dikkatli olmaları gerekir. Bu sayede tedavi sürecinde daha sağlıklı bir dönem geçirmek kolay hale gelir. Akciğer kanserinde beslenme konusunda aşağıda bulunan detaylara dikkat edilmesi gerekir;

  • Akciğer kanseri sürecinde var olan alerjilerin giderilmesi konusunda dikkatli olunması gerekir. Uzman doktor özellikle bu konuda bazı testlerin yapılmasını isteyebilir.
  • B-vitaminler, demir, tahıl, koyu yapraklı yeşil ve deniz sebzeleri gibi yüksek gıdaları tüketmek gerekir.
  • Meyveler ve sebzeler de dâhil olmak üzere antioksidan açısından zengin gıdaları tüketmek gerekir.  Düşük konsantrasyonlarda A, C ve E vitaminleri akciğer kanseri gelişimiyle ilişkilendirilir.
  • Akciğer kanseri beslenme konusunda hastalar beyaz ekmek, makarnalar ve şeker gibi rafine edilmiş gıdalardan kesinlikle kaçınmak gerekir.
  • Organik et, yumurta, peynir altı suyu ve sebze proteinleri, kaliteli protein kaynaklarını, bazı durumlarda kanser tedavilerinin yan etkisi olabilecek kas kütlesi kazanmayı ve israfı önlemeyi amaçlayacak dengeli bir programın parçası olarak kullanmak gerekebilir.
  • Çerezler, soğan halkaları, kekler, krakerler, patates kızartması, çörekler, margarin ve işlenmiş gıdaların kesinlikle azaltılması ve kullanılmaması gerekmektedir.
  • Kafeinden, diğer uyarıcılardan, alkolden ve sigara kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekir.
  • Hafif düzeyde egzersizlerin düzenli şekilde yapılması gerekir.

Aşağıda bulunan beslenme tavsiyeleri ile tedavi sürecinde bulunan eksiklikleri tamamlamak ta mümkün hale gelir.

Probiotik takviye; akciğer kanseri sorununda beslenme gastrointestinal ve bağışıklık sağlığının korunması adına doğal besinlerin tüketilmesi gerekir.

Omega-3 yağlı asitleri; balık yağı, 1 ila 2 kapsül ya da 1 yemek kaşığı tarzında kullanılması gerekir. İltihaplanmayı azaltmak ve bağışıklığı artırmak adına gün içinde 1- 2 kez 15 mL yağ ilavesi almak gerekir.

Melatonin; bağışıklık desteği ve uyku için yatmadan önce 2 ila 6 mg alınması gerekir. Yüksek dozlar akciğer kanserinde faydalı olabilmektedir, bu durumu uzman doktora danışmak gerekir. Melatonin ile sakinleştiriciler, doğum kontrolü, antidepresanlar bu ilaçla etkileşime girebilir.

Diyet ve Diyete Katılacak Besinler

Ökseotu; akciğer kanserine iyi gelen besinler içinde ökseotu yer alır. Ökseotu konusunda yapılan çalışmaların sonucunda kemoterapinin yan etkilerini azalttığını ortaya çıkartmıştır. Ökseotu kullanımı hastaların beslenmesi ve diyet listesi kullanımında kesinlikle uzmana sorularak yapılmalıdır.

Karotenoid açısından zengin gıdalar; kırmızıbiber, yeşilbiber, havuç, kabak, tatlı patates ve yeşil yapraklı besinler antioksidan içerir. Mango, kayısı ve şeftali mükemmel meyve seçenekleri arasında yer alır. Kanser hastalarının bu besinleri diyet listesi içinde kullanması ve beslenmesi için düzenli olarak tüketilmesi çok önemlidir. Hastalar bu sebze ve meyvelerden düzenli şekilde gün içinde bir porsiyon tüketmelidir.

Turunçgilleri tüketmek gerekir; lahana, brokoli tarzındaki besinler kansere sebep olan ajanları aktive eden enzimleri bloke eder. Bu fayda sağlayan sebzelerden her gün düzenli şekilde en az bir porsiyon diyet listesi içine eklemek gerekir.

C vitamini alın; portakal, mandalina, biber gibi ürünler C vitamini açısından oldukça zengindir.  Ayrıca kuşkonmaz, brokoli ve kuru fasulye de folik asit için iyi kaynaklardır.

Yağ alımını sınırlamak gerekir; yağ alımı özellikle kırmızı et ve yüksek yağlı gıdalarda bulunan doymuş yağ miktarını sınırlamak gerekir. Bu kapsamda yağlı balık tüketimi yapmak gerekir. Çünkü doymuş yağ içeren ürünler yerine omega-3 yağ asitleri içeren balıkları tüketmek gerekir. Somon, uskumru veya orkinos bu konuda oldukça fazla fayda sağlayacaktır. Özellikle diyet ve beslenme listesine eklenmesi gerekmektedir.

E vitamini alımı; ceviz, fındık, badem, ay çekirdeği, buğday, mango, avakoda tarzındaki besinleri tüketmek gerekmektedir. Bu tarz besinler antioksidan açısından zengin olduğu için akciğer hücresi bütünlüğünü korur. Ayrıca E vitamini içeren gıdaların tüketilmesinde sigara kullanılmaması da oldukça önemlidir.

Selenyum tarzında gıdalar; yapılan araştırmalar selenyumun diyet takviyelerinin akciğer kanserini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Brezilya fıstığı, tahıl ve orkinos bu açıdan zengindir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...