Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer İltihabı Sorununa İyi Gelen Kürler ve Yiyecekler

akciğer iltihabı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler öncelikli olarak yaşamlarını beslenme ile alakalı düzene sokmalıdır. Ardından bazı bitkisel destekler ile soruna çözüm bulabilirler.

Bitkisel Çözümleri

Akciğerleri insanların solunum sistemlerinin ve vücudun önemli bir parçasıdır. Nefes alıp verme konusunda tüm hayati organlara oksijen dağıtmak önemli görevleridir. Akciğer iltihabı tüm vücudu etkileyecek sıkıntılara yol açabilir. Akciğer iltihabı yaşayan kişiler özellikle sigaradan alkolden uzak durması gerekir. Ayrıca temiz hava olan ortamlarda vakit geçirmek akciğer iltihabına olumlu yönde destekler. Akciğer iltihabı sorunlarınınortadan kaldırılması adına kişiler vücuda gerekeni mineral, vitamin ve antioksidan takviyelerini beslenme aracılığı ile alabilir.Akciğerlere fayda sağlayan yiyecekler arasında ilk sıralarda C vitamini takviyeleri yer alır. C vitamini dışında D vitamini,Omega 3 yağ asiti ile yaban mersini alımı da etkili çözümler sunar.

Yaban Mersini

İnsan vücudunda zaman içinde birikme gösteren toksin maddeler bazı hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Ayrıca meydana gelen hastalıkların daha çok yayılmasına sebep olan serbest radikallerin üretimini arttırırlar. Vücutta dolaşan serbest radikaller kendilerinin yaşayabileceği bir ortam bulduğunda akciğer dokularında zararlar oluşturmaya başlarlar. Antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketerek vücutta bulunan serbest radikallerin hızlı şekilde atmak mümkün hale gelir. Özellikle yaban mersini tüketimiiçin akciğerleriı olumlu yönde etkileyecektir.

D Vitamini

Yapılan araştırmaların sonuçları dahilinde D vitamini eksik olan kişilerde nefes alıp verme ile alakalı sıkıntıların yaşandığı gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında sıkıntı olan insanlara D vitaminleri ile alakalı takviyesi yapıldığında nefes alıp verme sıkıntılarının yaklaşık % 60’lık bir düzeyde azaldığı da gözlemlenmiştir. Akciğer iltihabına olumlu yönde destek sağlamak için D vitamini alımlarına dikkat etmek gerekir. Tahıl, balık  ve süt ürünleri düzenli olarak tüketilmesi D vitamini eksikliği konusunda çözüm olacaktır.

Omega 3 Yağ Asidi

Omega 3 yağ asidi insanların vücutları tarafından üretilmemektedir. Dışarıdan alınacak olan yağ asidi vüct sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde bu konuda yapılan araştırmalarda özellikle akciğer iltihabına azaltma konusunda etkili çözümler sunduğu gözlemlenmiştir.

Kürler ve Uygulama Şekilleri

Akciğer iltihabına ne iyi gelir kapsamında uygulanacak olan kürlerin düzenli şekilde tüketilmesi, taze olarak hazırlanması, aksatılmaması gerekmektedir. Bu sayede bu kürler iltihap sorununa iyi gelir.

 

Kürün Adı

Hazırlama metodu

Uygulama

Karanfiller ve sarımsak kürü

5 adet tomurcuk karanfil 3 diş sarımsak ile karıştırın, 0,2 litre su kaynatıp kırmızı şarap eklenir (0,2 litre)

Ocaktan alındıktan sonra yatmadan yarım saat önce içilmelidir. 

Yulaf unu kaynatma

1 yemek kaşığı tahıl, 1 diş sarımsak, 2 litre süt koyulur ve pişirilir.

 Her gece 1 su bardağı tüketilmelidir.

Althehe kürü

20 gram bitki yaprakları 0.25 litre kaynar suyun içine atılır, tencerenin kapağı kapatılır ve 10 dakika boyunca kaynatılır.

3 çorba kaşığı günde 3 defa tüketilmesi gerekir.

Papatya , kekik ve Ana-üvey anne otu

Ana-üvey anne, papatya ve kekik; kaynar suyun içine (0.5 litre) 1 tatlı kaşığı tüm otlardan dökülür.

Günde 3 defa çay şeklinde tüketilir.

Süt ve bal

 1 yemek kaşığı bal bir bardak sıcak süt ile karıştırın.

Geceleri yatmadan önce içilir.

Süt ve zencefil

Zencefil kökünden küçük bir parça, 1,5 litre sütün içine atılır ve 1 dakika kaynatın

Gün boyunca 2-3 kez sıcak süt içmek gerekir.

Sarımsak ve süt

1 diş sarımsak 900 ml süt ve 2 çay kaşığı tereyağı  5 dakika boyunca kaynatılır.

Sabah, öğle ve akşam içilmesi gerekir.

Turp suyu

Siyah turp tabağa dilimlenir ve şeker serpilir. Bu şekilde suyu çıkması için bekletilir.

3 çorba kaşığı gün içinde içilmesi gerekir. İsteğe göre meyve suyu ile birlikte günde 4 defada içilebilir.

Sarımsak kürü

10 sarımsak başına 1 litre votka koyulur. 1 hafta boyunca karanlık bir yerde demlenmesi için bekletilir. Demlendikten sonra tüketilmelidir.

½ çay kaşığı için günde 3 defa içilir.

Çam tomurcukları kürü

3 çorba kaşığı çam tomurcukları, adaçayı yaprakları, meyan kökü ve 2 su bardağı su karıştırılarak kaynatılır. Ocak üzerinden alınan karışım ılıması için kenarda bekletilir.

Gün boyunca içilmelidir. Sorun tamamen ortadan kalkıncaya kadar devam edilir.

Kekik kaynatma

0,2 litre suyun içine 1 yemek kaşığı dökülür ve kekik 10 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülerek ılıması için kenara alınır.

Gün içinde 6 defa bir çorba kaşığı alınması gerekmektedir.

İncir ilavesiyle süt

1 fincan süt 2 incir, 20 dakika boyunca pişirilir.

 Günde bir çay kaşığı tüketilir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...