Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Balgamlı Öksürükten Kurtulmak İçin Hangi Bitkiler ve Uygulamalar Kullanılır?

Balgamlı öksürüklerden kurtulmak için kullanılabilecek birçok bitki bulunur. Bu bitkilerin anlatılan şekilde kullanılması kısa sürede sorunları ortadan kaldırır.

Ev Uygulamaları

Burnu Doğru Şekilde Silmek

Burun pasajların de bulunan mukusu en doğru şekilde temizlemek için burnun düzenli şekilde mukusu dışarı atmasını sağlamak gerekir. Her gün düzenli şekilde burnu dışarı üfleyerek temizlemek mukusun hızlı şekilde atılmasını ve vücutta daha az oluşmasını sağlar. Burun temizleme işlemlerinde temiz dokular kullanıldığından emin olmak gerekir, temiz dokular sayesinde bakterilerin yayılmasının önüne geçilir. Ayrıca burunu temizledikten sonra mutlaka ellerin en doğru şekilde dezenfekte edilmesi sağlık açısından gereklidir. Burunun düzenli şekilde temizlenmesi bitmeyen balgamlı öksürüğün kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacağı için bu detaya dikkat etmek gerekir.

Sıcak İçecekler

Balgamlı öksürüğe bitkisel çözüm arasında sıcak içecekler kullanmak yer alır. Sıcak içecekle, limon suları, bitki çayları ve diğer çaylar burun kanallarındaki mukusu gevşeterek balgamlı öksürük konusunda destek sağlar. Balgamlı öksürük konusunda yapılan araştırmalar sonucunda hastalarının sıcak ve soğuk içecekler konusunda verdiği tepkiler incelenmiştir. Bu araştırmada sıcak içeceklerin burun akıntısı, boğaz ağrısı, titreme, hapşırık, yorgunluk, balgam ve öksürük konusunda daha çabuk sorunları ortadan kaldırdığı meydana çıkmıştır. Balgamlı öksürük kesmek için bitkisel çözüm seçenekleri arasında sıcak bitki çaylarının tercih edilmesi etkili çözümlerin kısa sürede elde edilmesini sağlar.

Nemi Yükseltmek

Ev içindeki havaya fazladan nem eklemek göğüsteki burundaki balgamın incelmesine destek sağlayacaktır. Bu uygulama kapsamında banyoda buhar uygulaması ya da yatmadan önce açılacak olan nemlendirici cihazlar kullanılabilir. Banyoda yapılacak olan buhar uygulaması için küvetin içine sıcak su doldurulur. Banyonun kapısının kapalı tutulması buharın daha çok içeride tutulması açısından gereklidir. Küvet içine uçucu yağların koyulması balgamın daha çabuk dışarı atılmasını sağlayacağı için birkaç damla uçucu yağ damlatılmalıdır. Banyoya giren kişinin derin derin nefes alması hem öksürük çeşitlerinin hem de mukusun incelmesine sağlayacağı için uyulması gereken bir kuraldır. Banyoda buhar uygulaması en az 3 kez yapılmalıdır. Nemlendirici cihazlar ise akşam yatmadan önce yatak odasına açılarak odanın havasını değişmesini sağlar. Makine kullanımında küflerin ve bakterilerin gelişmemesi adına makinenin son derece temiz tutulması gerekir. Her gün düzenli bir şekilde sirke, su veya çay ağacı yağı solüsyonu ile silinmesi gerekir.

Yoğun Esanslı Yağlar

Güçlü aromaları ve antimikrobiyal özellikleri ile uçucu yağlar, mukus ve balgam temizlenirken güçlü bir terapötik araç olabilir.

Balgamlı öksürük için bitkisel tedavi konusunda mücadele edecek olan yağlarından bazıları şunlardır;

  • Okaliptüs- antiseptik, antiviral ve dekonjestan etkilere sahiptir.
  • Çay ağacı- anti mikrobik,  antiseptik ve balgam söktürücüdür.
  • Nane- burunun pasajlarının açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Kekik – güçlü antiseptiktir. Soğuk algınlığı, grip ve titreme için harika çözümler sunar.
  • Fesleğen – burun pasajlarının açılmasına yardımcı olan bir antiseptik.
  • Çam – antimikrobiyal ve dekonjestandır.
  • Lavanta- antihistaminik, antimikrobiyal ve antiseptiktir.
  • Papatya – tıkanıklığı hafifleterek yatışmasını sağlar.

Çaylar

Kekik Çayı

Kekik bileşenlerinden kaynaklı olarak çok eski zamanlardan bu yana grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve öksürük balgam söktürücü bitkiler arasındadır. Birçok insan tarafından çay olarak bu sorunlar yaşandığında kullanılır. 1 tatlı kaşığı kekik ocak üzerinde bulunan 1 su bardağı içme suyunun içine atılarak kaynatılır. Ardından ocaktan alınan kekik süzülür. İsteğe bağlı olarak içine yarım limon suyu ya da 1 tatlı kaşığı bal eklemesi yapılabilir. Düzenli olarak her gün kekik çayının tüketilmesi bitmeyen öksürük ve balgam tedavisi konusunda fayda sağlar.

Zerdeçal 

Zerdeçal içeriğinde güçlü antiseptik özellikler bulunur. Hastaların solunum yollarında aşırı şekilde mukus üretimine neden olabilecek tüm virüslerin ölmesine olanak sağlar. Zerdeçal çayı hazırlamak için;

1 çay kaşığı zerdeçal 1 su bardağı sıcak süte eklenir.  Hazırlanacak olan bu karışım sabahları bir kez ve yatmadan hemen önce 1 kez içilir.

Meyan kökü

Meyan kökünden hazırlanacak olan çay düzenli bir şekilde içildiği zaman balgam söktürücü özelliklerini ortaya çıkartır. Hazırlanan çay ayriyeten astım ile solunum sisteminde meydana gelmiş hastalıkların tedavisi konusunda da fayda sağlayacaktır.

Rezene 

Rezene çayı öksürükleri azaltmanın yanında balgamı ortadan kaldırma özellikleri ile insan vücudunda çalışır. Düzenli olarak her gün iki bardak rezene çayı içilmesi bitmeyen balgamlı öksürük konusunda etkilidir.

Anason

Anason bitkisi içeriğinde bulunan  creosol ve alpapinene maddeleri burun tıkanıklığını geçirir ve mukus oluşumunu ortada kaldırmaya yardımcı olur.

 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...