Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Embolisi Ne Zaman Geçer ve Nasıl Anlaşılır

Akciğer embolisi ölüme neden olması sebebiyle ciddi bir hastalıktır. Geç fark edilmesi veya teşhis edilememesine bağlı olarak ölüm oranı oldukça yüksektir.

Akciğer embolisi, akciğer atar damarının bir ya da birden fazla dalının tıkanması sonucu ortaya çıkan ciddi bir  hastalıktır. Tıkanma  sebebi  çoğunlukla,  vücudun  diğer  bölgelerindeki  toplardamarlarda oluşan ve kan dolaşımıyla akciğer damarına ulaşan pıhtıdır. Nadir olarak yağ embolisi ve hava embolisi gibi başka nedenlerle de ortaya çıkabilir. 

Belirtileri

  • Nefes  darlığı:  Tipik  olarak  aniden  başlar  ve  eforla  şiddetlenir;  hastanın  nefes  alıp  vermesi hızlanmış ve dakikadaki solunum sayısı da artmıştır (hasta adeta nefes nefesedir). 
  • Göğüs ağrısı: Göğsün tam ortasında kalp krizine benzer şiddette olabileceği gibi; batıcı yan ağrısı tarzında, derin solumakla artan bir ağrı da olabilir 
  •  Öksürük, kanlı balgam ya da balgamda çizgi şeklinde kan bulunması  
  • Bacak  ağrısı,  şişlik,  kızarıklıklık:  İki  bacak  arasında  çap,  ısı  ve  renk  değişikliği  ile  kendini gösterir, bacak toplardamarlarında pıhtı oluştuğunu düşündürür. Nadiren her iki bacakta da olabilir. 
  • Parmak  uçları  ve  dudaklarda  morarma,  ateş,  terleme,  çarpıntı,  baş  dönmesi  gibi  belirtiler daha az sıklıkla ortaya çıkar. 

Pıhtının büyüklüğüne ve altta yatan hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirtiler hafif nefes darlığı ve göğüs ağrısından  ağır  solunum  ve  dolaşım  yetmezliğine,  ani  kalp  ve  solunum  durmasına  kadar gibi değişik durumları vardır. Pulmoner emboli genellikle nefes darlığı ve göğüs ağrısı yapar. Kan tükürme olabilir. Hastaların çoğunda bacak ya da kol damarlarındaki pıhtıya bağlı ayak ya da kollarda şişlik olabilir. Ancak bazen toplardamar pıhtılaşması fark edilmeden bacak ya da koldaki pıhtı doğrudan akciğere atabilir ve hasta nefes darlığı, şiddetli yan (böğür) ağrısı  ya da kan tükürme gibi bir şikâyetlerde görülür. Bu durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır.

Teşhis ve Tedavi

Akciğer embolide erken tanı hayat kurtarıcıdır. Yapılan çalışmalarda hastanede yatan hastalarda önlenebilir ölüm nedenlerinin başında akciğer embolisinin geldiği saptanmıştır. Bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirmiş hastaların büyük çoğunluğunun tanı konulamamış ve dolayısıyla tedavi başlanamamış hastalar olduğu görülmektedir.

Ancak tüm bunlara karşın pulmoner emboli tanısının konulması çoğu kez pek kolay değildir ve deneyim gerektirir. çünkü hastalık belirtileri spesifik değildir yani başka hastalıklarda da karşımıza çıkan belirtilerdendir ve çoğu kez fizik muayene ve ilk planda yapılan akciğer grafisi, EKG, hemogram gibi tetkikler normaldir. Tanı için hastadan ayrıntılı bir anamnez alınması gerekir ayrıca doktor gerek anamnez alırken ve gerekse tetkikleri isterken pulmoner emboli olasılığını düşünmeli ve buna yönelik olarak hastada risk faktörü varlığını araştırmalıdır.

Risk aktörlerinden bir veya birkaçının varlığı ile birlikte bir başka nedene bağlanamayan ani nefes darlığı ve arter kan gazı analizinde kandaki Oksijen miktarında düşme saptanması durumunda pulmoner emboli akla gelmelidir. Tanı için standart akciğer grafisi, arter kan gazı analizi, EKG, EKO kardiyografi, bacak ve baldır toplardamarlarının Dopler ultrasonografisi, akciğer sintigrafileri ve spiral BT gibi yöntemlerden yararlanılır.Tıbbi  Tedavi olarak  Hastaların  büyük  çoğunluğunda  ilaç  tedavisi yeterlidir.  Tedavi,  pıhtı önleyici  (kan  sulandırıcı)  ya  da  pıhtı  eritici  ilaçlarla  yapılır.  Pıhtı  eritici  ilaçlar ciddi kanamalara  sebep  olabildiği  için  sadece  acil  ve  hayatı  tehdit  edici  durumlarda kullanılır. Sonrasında yine pıhtı önleyicilerle devam edilir. Bu tedavi en az 6 ay devam eder.

Akciğer damarında çok büyük bir pıhtı varsa doğrudan ameliyatla pıhtı çıkarılabilir.  Tekrarlayan  embolilerde ve kan sulandırıcı kullanamayan hastalarda vücudun ana toplardamarı olan vena kava’ya süzgeç takılabilir. 

Akciğer embolisinden şüphelenilen hastaya mümkün  olan  en  kısa  sürede  tedavi başlanması  esastır. Yani tedaviye başlamak için teşhisin kesinleştirilmesi gerekmez. Akciğer embolisi hayatı tehdit edici bir hastalıktır ve önemli bir “ani ölüm” sebebidir. Hastaların yaklaşık üçte birinde maalesef tanı konulamadan ölümle sonuçlanır.

Ancak tanı ve tedaviye hemen başlanması halinde bu sayı hızla azalır. Başlangıçta şok tablosuna girmiş yani dolaşım ve  solunum  yetersizliği  gelişmiş  hastalarda  tedaviye  karşın  ölüm  riski  fazladır.  Tedavi  ilerledikçe, günden güne bu risk azalır. Akciğer embolisi, tekrarlayabilen bir  hastalıktır;  bir  kez  emboli  geçirenlerde  emboli  olma  riski  bu hastalığı  hiç  geçirmemiş  olanlara  göre  daha  fazladır.  Tekrarlayan  emboliler  zamanla  akciğer damarlarında hipertansiyon gelişmesine de yol açabilmektedir.akciğer embolisinde ölüm riski tedavi edilmezse oldukça fazladır.

Akciğer Embolisinde Beslenme 

Beslenmenin düzenlenmesi, pulmoner (solunumsal) rehabilitasyonun önemli bir gerekliliğidir. Uzun süreli akciğer hastalığı olan kişilerde nefes darlığı dengeli beslenmeyi engelleyebilir. Yiyeceklerin miktarı, tipi ve zamanlaması doğru seçilmediğinde nefes darlığının artmasına neden olabilir.  Bu yüzden solunumsal rehabilitasyon programına katılarak beslenme ile ilgili en doğru formüller alınabilir. Akciğer embolisinde beslenme şekli Proteinler ağırlıklı olmalı ve protein günde 2 kez alınmalıdır.

Et, balık, yumurta, peynir, süt, baklagiller gibi. Karbonhidratlar özellikle KOAH hastalarının fazla alması önerilmez. Nişastalı  yiyecekler ekmek, patates, pirinç gibi. Yağlar enerji bakımından çok zengin olduğu için önerilebilir. Mutlaka bir diyetisyen ile de görüşülmelidir. Meyve ve sebzeler günde toplam 4 porsiyon alınması önerilmektedir. Hastalar Bol su içilmeli, günlük egzersiz programları düzenlemelidirler.ibrahim saraçoğlu şifalı bitkiler akciğer embolisi için  bitkisel kürler,detokslar ve şifalı bitkiler de  mevcuttur.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...