Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Boğazdan mukusun gelmesine ya da balgam çıkan öksürük türlerine balgamlı öksürük adı verilmektedir. Balgam akciğerlerde bulunmaktadır. Az da olsa çocukların boğazının arka bölümünde de oluşmaktadır.

Çocukların sıklıkla soğuk algınlığı alması sonucunda ya da bronşit gibi hastalıklar neticesinde balgamlı öksürük meydana gelecektir. Çocukları huzursuz edecek bu durum ateş, burun akıntısı ve nefes darlığını da beraberinde getirme ihtimali her zaman için bulunmaktadır.Sıklıkla çocuklarda nefes alırken hırıltılı ses gelecektir.

Çocuklarda Balgamlı Öksürük

Çocuklarda Balgamlı Öksürük

Öksürürken balgam olma nedenleri arasında solunum yolunun iltihaplanması sonucunda ya da tahriş olma neticesinde meydana gelen durumdur. Çocuklarda özellikle soğuk algınlığı alınması neticesinde balgamlı öksürük sıklıkla karşılaşılmakta olan bir durum olmaktadır. Çocuğun bol bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bu sıvılar sayesinde öksürüğü duracaktır. Kuru havalar her zaman için öksürüğün daha da artmasına neden olacaktır. Bu nedenle özellikle gece yatarken var olan öksürüğün olmaması adına yatmakta olduğu odayı her zaman için nemlendirmeniz öksürüğün giderilmesini sağlayacaktır. Onun duş alması asla sakıncalı olmayacaktır. Aksine buharlı su sayesinde solunum yollarının açılmasını sağlayacaktır. C vitamini hem yetişkinlerin hem de çocukların alması gereken vitaminlerin başında gelmektedir. Vücut direnci düşük olan kişilerin sıklıkla hastalandığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle de C vitamini bakımından zengin olan koyu yeşil renkte yaprakları olan sebzeler ya da limon, greyfurt ve portakal gibi narenciye ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. 1 yaşından daha büyük olan çocuklarda bal yedirebilirsiniz.

Ne İyi Gelir?

Okaliptüs Yağı İle Masaj

Balgamlı öksürük her zaman için göğüs kafesinde kişilerin zorlanmasına neden olacaktır. Bu durum çocukların daha da rahatsızlanmasına neden olur. Bu nedenle de balgamlı öksürüğe iyi gelen bir masaj yapmanız olacaktır. Bunu yapmak içinde okaliptüs yağı kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çocuğun hem göğüs kısmına hem de sırt kısmına sürün. Yağın vücut üzerinde tamamen emilecek olması sebebiyle çocuk daha iyi nefes alıp vermeye başlar. Bu uygulamayı sizlerde balgamlı öksürük geçene kadar çocuğunuza günde birkaç defa yapabilirsiniz.

Muz Şurubu

 • 1 tane muz;
 • 1 su bardağı klorsuz su;
 • 2 çorba kaşığı bal.

Muz şurubu her zaman için 1 yaşından büyük çocuklara verilmesi gerekmektedir. Bu sayede hızla çocukların iyileşmesi görülmektedir. Ayrıca balgamlı öksürüğe neden olan iltihabın azalmasına da yardımcı olacağı gibi Muz şurubu sayesinde çocuk balgamı daha kolaylıkla çıkaracaktır. 1 tane muz ezilerek 1 su bardağı suyun içerisine konulur. Kısık ateşte yarım saat boyunca kaynatılır. Ocağın altı kapatıldığı zaman muz içerisinden çıkartılarak 2 yemek kaşığı bal konulur ve karıştırılıp balın erimesi sağlanır. Sabah, öğle ve akşamları çocuklara yemeklerden önce verilecektir. Öksürük geçene kadar bu şurubu çocuklarınıza güvenle verebilirsiniz.

Mürver Şurubu

 • 30 gram mürver çiçekleri;
 • 1 litre su;
 • 5 yemek kaşığı bal.

Bu tarifi sizlerde evinizde başarı ile yapabilirsiniz. Üst solunum rahatsızlıkları geçirmekte olan kişilerin uygulayacağı gibi çocuklarınıza da uygulamanız söz konusu olacaktır. 30 gram kadar mürver çiçekleri 1 litre kaynamış suyun içerisine koyun. Toplam 48 saat boyunca suyun içerisinde kalması gerekmektedir. Daha sonradan suyu bir tülbent yardımıyla süzmeniz gerekmektedir. Süzdüğünüz suyu ocağa koyun ve 10 dakika kadar orta ateşte kaynatın. İçerisine bal ilave edin ve balın erimesi için karıştırın. Çocuklar öksürme rahatsızlığı olduğu zamanlarda bu şurubun çok faydasını göreceksiniz. Sizlerde 1 yemek kaşığı yemeklerden önce günde 3 defa vermeniz sonucunda balgamlı öksürük kısa bir süre içerisinde geçecektir. Fakat çok küçük çocuklara bu karışımı vermeniz önerilmemektedir.

Tereyağı ve Pekmez

 • 1 yemek kaşığı tereyağı;
 • 3 yemek kaşığı pekmez.

Balgamlı öksürük çocuklarda göğüs kısmında ağırlığın olmasına neden olacak sorunlardan biridir. Bu nedenle boğaz yollarında oluşan tahrişi azaltmak için tereyağı ve pekmez kullanabilirsiniz. Yapımı oldukça kolaydır. Çocuklarında çok severek tükettikleri bu yiyeceği yapmak için bir tavada 1 yemek kaşığı tereyağı eritilmesi gerekmektedir. Üzerine 3 yemek kaşığı pekmez ilave edilerek kısık ateşte 2 dakika boyunca pişirilmelidir. Ardından soğumaya bırakılır. Çok soğumadan ılık bir şekilde çocuğunuza bir kaşık yedirmelisiniz. Bu karışımı sizlerde çocuklarınıza günde 3 defa özellikle de gece öksürüğünün kesilmesi için akşamları aksatmadan vermelisiniz.

Zencefil ve Tarçın Çayı

 • 1 yemek kaşığı zencefil tozu;
 • 1 çay kaşığı tarçın;
 • 1 tatlı kaşığı organik bal;
 • 2 su bardağı klorsuz su.

Kaynamakta olan suyun içerisine öncelikle zencefil tozu eklenir. 2 dakika boyunca kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Üzerine 1 çay kaşığı tarçın eklenir. 1 tatlı kaşığı bal da ilave edilerek balın erimesi için karıştırılır. Çocuklara sabahları aç karnına vermeniz onun boğazının yumuşamasına ve öksürüğünün dinmesini sağlayacaktır. Bu karışımı sizlerde öksürük bitene kadar her sabah uygulamanız gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...