Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Boğaz Kaşıntısı ve Öksürüğe İyi Gelen Karışımlar

Boğazda kaşıntı ve öksürük sıklıkla kişilerin alerjisi nedeniyle meydana gelmektedir. Özellikle de polenlere alerjisi olan bir kişi bahar mevsimi geldiği zaman boğazında kaşıntı hissedecektir. Bunun dışında çok konuşması ya da susuz kalması gibi nedenlerden ötürü de boğaz kaşıntısı görülmektedir.

Boğaz Kaşıntısı

Boğazımızda kaşıntı olması sonucunda kişilerde öksürük meydana gelmektedir. Bunun birçok nedeni olmaktadır. Kişilerin sigara kullanımı boğaz kaşıntısını tetikleyecek bir durumken, çok konuşması sonucunda da kişilerde sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca kişilerin sıklıkla boğazının susuz kalması ve kuruması sonucunda da ortaya çıkacak olan bir rahatsızlık türü olmaktadır.

Viral yollarla bulaşan hastalıların yanı sıra kusma neticesinde de ortaya çıkacak bu sorun nedeniyle kişiler daha sonradan öksürük yaşamaktadır. Hava kirliliği olan bölgelerde sıklıkla yaşanacağı gibi nemli ortamlarda bulunmayan kişilerde de görülmektedir. Boğaz kaşıntısının en sıklıkla şarkıcılarda da görülmektedir. Ara vermeden konuşan, şarkı söyleyen ve susuz kalan kişilerde olmaktadır. Tütün ürünlerini kullanan kişilerde içerisinde bulunan nikotinden kaynaklı olarak kişilerde boğaz kuruluğu sıklıkla meydana gelen sorunların başında gelmektedir.

Kişilerin boğaz kaşıntısı sürekli yaşaması sonucunda yapacak oldukları bitkisel kürler sayesinde iyi gelecek ve boğaz kaşıntısından kurtulacaklardır. 

İyi Gelen Karışımlar

Zencefil ve Süt

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 su bardağı süt.

Sizlerde eğer ki sürekli olarak konuşmak zorunda kaldığınız zamanlarda ya da hava şartlarından dolayı kuru hava ya da kirli havaya maruz kalmanız sonucunda evinizde uygulayacak olduğunuz zencefilli süt sayesinde boğaz kaşıntısına iyi gelecek bir karışım yapmış olacaksınız. Kişilerde boğaz kaşıntısı sıklıkla alerjiler nedeniyle de meydana gelmektedir. Bu durum içerisinde kalan bir kişinin 1 su bardağı kaynamakta olan sütün içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil dökerek karıştırması gerekmektedir. Hafif ılıması sonucunda içilir. Eğer ki tadı acı gelirse o halde sizlerde bu karışımın içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Bal her zaman için boğaz kaşıntısı sonrasında oluşan öksürüğe çare olmaktadır.

Kekik Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kekik;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında meydana gelen boğaz kaşıntısı kekik çayı sayesinde geçer. Sizlerde yapacak olduğunu evinizde kekik çayı ile boğaz kaşıntısı ve öksürüğe çare olacaksınız. Tarifi çok kolay ve oldukça rahat içimi olan bir karışım olmaktadır. 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kekik ilave ederek karıştırın. 5 dakika boyunca hem suyun soğuması amacıyla hem de demlenmesi için bekleyin. Ağzınızı ve de boğazınızı yakmayacak soğukluğa geldiği zaman içebilirsiniz. Bu karışımı günde üç defa tekrar ederek için.

Limonlu Zencefil Çayı

 • Yarım limon;
 • 1 su bardağı sıcak su;
 • 1 çay kaşığı bal.
 • 1 tatlı kaşığı zencefil.

Boğaz kaşıntısı nedeni arasında her zaman hava değişimleri de gösterilmektedir. Bu nedeni yüzünden kişilerin boğazlarında sıklıkla kaşıntı meydana gelecektir. Boğaz kaşıntısı öksürük yaşamakta olan kişilerin 1 su bardağı sıcak suyun içerisine yarım limon sıkmalıdır. Çekirdeklerine çok dikkat etmelisiniz. 1 çay kaşığı bal kaynar su sayesinde karıştırılarak eritilir. 1 tatlı kaşığı olacak şekilde zencefil rendelenerek suyun içerisine atılır. 10 dakika boyunca bekleyin ve ılık bir şekilde içmelisiniz. Boğaz kaşıntısı sonrasında var olan öksürüğe iyi gelir.

Zerdeçal ve Süt

 • 1 çay kaşığı zerdeçal;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı süt.

Boğaz kaşıntısı öksürük yaşamakta olan kişiler bu durumdan zerdeçallı süt sayesinde kurtulmaktadır. Sizlerde kolaylıkla yaparak içimi de rahat olduğu bu karışım sonucunda boğaz kaşıntısına iyi geldiği için kurtulmuş olacaksınız. Unutmayın ki boğaz kaşıntısı geçene kadar her gece uyumadan hemen önce günde bir defa bir bardak yapacak olduğunuz bu karışım sonucunda sizlerin de boğaz kaşıntısına iyi gelecektir. 1 su bardağı sıcak sütün içerisine 1 çay kaşığı organik bal katarakt karıştırmalısınız. Ardından 1 çay kaşığı zerdeçal ilave edilerek karıştırmanız gerekmektedir. Süt, zerdeçal ve bal boğaz kaşıntısına birebir olması ile bilinmektedir. 10 dakika boyunca demlenmesi için içilmez. Daha sonradan ılık olması durumunda boğazınızı yakmayacak sıcaklığa geldiği zaman içilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 oy, ortalama: 3,25 puan
Loading...