Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Bronşlarının Temizlenmesi İçin Kullanılan Doğal Telafiler

Akciğer bronşlarının temizlenmesi ve onlara destek sağlamak için doğal ev ilaçlarının kullanımları düzenli şekilde yapıldığında fayda sağlayacaktır.

Bronşların Temizlenmesi

Bronşlar nasıl temizlenir kapsamında kullanılacak olan uygulamalar arasında;

Okaliptüslü Çay

Okaliptüs harika bir dekonjestandır. Grip, soğuk algınlıkları ve üst solunum yolu sorunlarının etkilerini ortadan kaldırır. Bronş tüpleri ile alakalı sorunları tedavi etmek için en iyi doğal ilaçlardan bir tanesidir. Bu mükemmel bitkinin özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, aşağıda bulunan adımları uygulamak gerekir.

  • Bir litre su ısıtılır ve kaynayınca içine 5 gram okaliptüs yaprağı eklenir. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür.
  • Gün boyunca bu çaydan küçük bardak içilmelidir. Yalnız çayın oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Soğuk olarak tüketilmemesi gerekir.

Bronşiyal sorunları iyileştirmek adına okaliptüs yapraklarının kaynadığı suyun buharı da teneffüs edilmelidir.  Buhar teneffüsü için;

  • İki litre su kaynatılır ve 100 gram okaliptüs yaprağı suyun içine ilave edilir.
  • Saça temiz bir havlu koyulur ve günde iki kez bu infüzyondan gelen buharı teneffüs edilir.  Düzenli şekilde uygulandığında akciğer bronşları temizleme konusunda yardımcı olur.

Havuç Suyu ve Bal

Özellikle akciğer bronşlarında şişmeler meydana geldiğinde ve balgam sorunu ile karşılaşıldığında büyük faydalar sağlayacaktır. Bu karışım burun ve boğaz tıkanıklığından kurtulmaya yardımcı olur ve daha net bir soluma sağlar. Havuç suyu büyük miktarda beta-karoten ve vitamin A’ya sahiptir. Bal ile birleştirildiği zaman vitaminler açısından zengin doğal antibiyotik olarak çalışır. İki adet havuç ve yarım su bardağı su blender içinde iyice çekilir. Ardından içine 2 yemek kaşığı bal eklenir. Bu içecek oda sıcaklığında içilmelidir.  İdeal kullanımı günde iki kezdir. Bu bir kez sabah ve akşam yemeğinden önce tüketilmesi anlamına gelir. Ayriyeten lezzetli tadı sebebiyle çocuklar için harika bir ev ilacıdır.

Zencefil ve Sandal Ağacı

Zencefille Kızılcık Suyu

Bronş tüplerinde tıkanıklıkları ve diğer sorunları gidermek için yaygın olarak kullanılan şifalı bir meyve kızılcıktır. Kızılcık mevsiminde alınarak derin dondurucuda saklanabilir. bronşiyal sağlığı yakalamak, temizlemek ve güçlendirmek için mükemmel olduklarını kesinlikle unutmamak gerekir. Akciğer bronş temizleyici karışımını hazırlamak için;

  • 200 gr kızılcık suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynayan kızılcık içine yarım su bardağı içme suyu eklenir. Kaynayan karışımın içine 1 yemek kaşığı zencefil eklenir. Bu karışım süzüldükten sonra gün boyunca içilmelidir. Bronş tüplerinin olumlu şekilde etkileyen karışım her seferinde taze şekilde hazırlanmalıdır. Yani çok fazla yapıp buzdolabında saklanmamalıdır.

Sandal Ağacı Buharı

Sandal ağacı yağını gıda marketlerinde, aktarlarda ve eczanelerde bulmak mümkündür. Bronş problemlerini tedavi etmek için en iyi doğal kaynaklardan biri olarak kullanılır. Balgamı temizler, şişmeleri azaltır ve bronş borularını arınmasına olanak sağlar. Sandal ağacı yağı oldukça ucuz bir yağdır. Bu doğal yap bronş borularının üstünde harikalar yaratacaktır. Hazırlamak için;

  • İki litre su kaynatın. 6 ile 10 damla sandal ağacı yağı eklenir ve su kaynatılmaya devam edilir. İşlem tamamlandıktan sonra buharı teneffüs etmeye hazır olmak gerekir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra baş bölgesine bir havlu kapatılarak 10 dakika boyunca teneffüs edilmesi gerekir. Buhar sıcak olduğundan dolayı uygulama yaparken yüz bölgesinin yakılmaması için dikkatli olmak gerekir. Baş bölgesinin aşırı şekilde tencere eğilmemesi yanmaların önüne geçer.

Sandal ağacı buharının teneffüs edilmesi bronş tüplerinde meydana gelen şişmeyi azaltmaya ve sorunların belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bu tedaviyi günde en az 3 kez kullanmak gerekir.

Yukarıda bulunan uygulamaların kullanılmasına rağmen akciğer bronşlarında bulunan sorunlarda azalmalar meydana gelmezse kesinlikle hastaların uzman doktora başvurması gerekir. Bu kapsamda uzman doktor gerekli olan muayeneyi yapar. Ardından gerekli görürse belli başlı test ve tetkiklerin yaptırılmasını ister. Test ve tetkik sonuçları çıktıktan sonra elde edilen veriler dâhilinde sorun ile alakalı tedavi süreci planlaması yapılır. Bu süreçte hastaya düşen en önemli şey uzman doktorun söylediklerine dikkat etmek ve verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmaktır. İlaçlar düzenli bir şekilde kullanılmazsa kesinlikle hastalıklardan kurtulmak mümkün hale gelmez. Akciğer hastalıkları gözardı edilecek bir durum değildir. Bunun için akciğer de oluşabilecek olan sıkıntılarda mutlaka uzman doktora başvurmak gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...