Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğerleri Temizlemek İçin Hazırlayabileceğiniz Keçiboynuzu Kürleri

Halk arasında harnup olarak da adlandırılan keçiboynuzu, nasıl hazırlandığına bağlı olarak insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri ile bilinen alternatif gıdalardan biridir.

Bir Antioksidan Olarak Keçiboynuzu 

Akciğerleri Temizlemek İçin Keçiboynuzu Kürü

Keçiboynuzu, yüzyıllardır farklı halklar tarafından hem besleyici bir gıda olarak hem de alternatif tıp alanında ev yapımı ilaç yapımında kullanılmıştır. Yakın döneme kadar hakkında fazla bilimsel çalışma yapılmadığından bu durumu efsane olarak niteleyenler olmuştur. Fakat son yıllarda birçok sağlık örgütü ve akademik kuruluş keçiboynuzu üzerindeki çalışmaları arttırmış ve özellikle antioksidan özellikleri konuşulmaya başlanmıştır. Antioksidan özelliklerinin bu kadar öne çıkmasındaki temel neden dünya genelinde artan kanser oranları ve kanser için etkili, ucuz tedavi yöntemlerinin devletler tarafından araştırılmasının teşvik edilmesidir. 

Antioksidanlar, serbest radikalleri süpürerek mikrozomal enzimlerin transformasyon sürecini destekler. 

 Keçiboynuzu akciğeri temizler mi?

2002 yılında Food Chem. (Gıda Kimyası) dergisinde yayınlanan akademik bir çalışma keçiboynuzunun içerdiği antioksidanların, akciğerler ve diğer organlar üzerinde aktifleşmeye çalışan zararlı mikroorganizmaları temizleyerek serbest radikallerin süpürülmesinde etkin rol oynadığını göstermiştir. Çalışma özellikle akciğer parankimi üzerinde birikerek hücre bozulmasına yol açan serbest radikallerin temizlenmesi amacıyla keçiboynuzunun tıbbi amaçlı olarak kullanılmasını önermektedir.  

Ayrıca, yüksek kolesterol değerlerinin akciğer kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Kolesterolün düşürülmesi amacıyla hiperkolesterol hastası 88 gönüllü üzerinde yapılan çalışmalarda keçiboynuzu liflerinin insan kan lipid profili üzerinde faydalı etkiler gösterdiği ve hiperlipidemiyi önleme ve kolesterol tedavisinde etkili olabileceği gösterilmiştir.

Genel Özellikleri 

  • Galik asit açısından zengin tanenler içerir. Bu açıdan çocuk felcini önlemekte yardımcı olacağı düşünülmektedir.
  • Antialerjik, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile enfeksiyonları temizlemeye yardım eder.
  • İçerdiği çözünmeyen lifler ile mide asidini azaltmaya yardımcı olur.  
  • E vitamini açısından zengin olması damar sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin araştırılmasını sağlamıştır. 
  • Tiamin (vitamin B), riboflavin (vitamin B2), Niasin (vitamin A), alfa tokoferol ve ergokalsiferol (vitamin D2) içerir.
  • Bazı çalışmalarda içerdiği fosfor ve kalsiyum ile osteoporoz ile mücadelede faydalı bulunmuştur.

Akciğerleri Temizlemek İçin Hazırlayabileceğiniz Keçiboynuzu Kürleri

Keçiboynuzu farklı şekillerde işlenerek tüketilebilen bu gıdadır. Farklı vitamin ve mineral değerlerin en uygun gıda ile birlikte doğru alınması metabolizma üzerindeki etkilerinin artmasına yardımcı olur. 

Akciğerleri Temizlemek İçin Keçiboynuzu Kür Tarifleri; 

Keçiboynuzu tozu ve yoğurt; Yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak uygulayabilecekleri bu kür dokular üzerinde biriken ve fazla yağın vücuttan atılmasını sağlar. Bir kase yoğurt içine bir kaşık harnup tozu atarak düzenli olarak her gün yemek hem akciğerler üzerinde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Pekmez limon şurubu; Özellikle enfeksiyon varlığında bronşların temizlenmesi ve akciğer hücrelerinin yenilenmesi için 1 ay boyunca bu kürü uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi ve 1 çay kaşığı limondur. Keçiboynuzu pekmezi içine karıştırdığınız limonu sabah ve akşam düzenli olarak için. 

Pekmezli tereyağlı şurup; Amfizem ve Koah hastaları hafifçe ısıtılmış bir kaşık tereyağ içine bir tatlı kaşığı pekmez ilave ederek 3 ay boyunca her sabah aç karna bu şurubu içtiklerinde akciğer fonksiyonlarında iyileşme görülür. Ayrıca öksürük azaltıcı ve boğazı rahatlatıcı etkisi vardır. 

Elmalı kür; Bu kür 6 aydan büyük çocuklarda akciğer enfeksiyonları tedavisinde kullanılabilir. İhtiyacınız olanlar bir elma, bir parça çavdar ekmeği ve 1 kaşık keçiboynuzu pekmezi. Hazırlanışı; elmayı püre haline getirdikten sonra içine çavdar ekmeği ve keçiboynuzu pekmezini karıştırarak günde bir defa tüketebilirsiniz. Taze olarak hazırlamanız daha iyi olacaktır. Buzdolabında 24 saatten fazla beklemesi besin değerlerini yitirmesine neden olur. Bu kürü hem siz uygulayabilir hem de çocuklarınız için hazırlayabilirsiniz. Çavdar bazı kişilerde alerjiye neden olabileceğinden 6 aydan büyük bebeklerde öncelikle çavdar alerjisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. 

Keçiboynuzu çayı; Öğütülmüş harnup tozu ile kahve pişirir gibi hazırlanacak harnup çayı akciğer bronşlarının temizlenmesini sağlar. Sigara kullanan kişilerde sigaranın akciğer üzerinde yarattığı tahribatı azaltmaya yardımcı olur. Sigara bırakma sürecinde düzenli olarak tüketilmesi sürecin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. En az 1 ay boyunca her gün bir bardak içerek sigaranın zararlı etkilerini azaltabilirsiniz.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...