Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

İbrahim Saraçoğlu’ndan Akciğerler İçin Faydalı Kür Tarifleri

Akciğerlerimiz hava kanallarından oluşur ve solunum yoluyla alınan zararlı mikroorganizmalar bu odacıklara hapsolur. İşte İbrahim Saraçoğlu’ndan en etkili kür tarifleri…

Akciğerlere İyi Gelen Besinler

faydalı bitkiler

Akciğerlerimiz solunan havadaki zararlı mikroorganizmaları süzgeç gibi süzebilmektedir. Ancak özellikle tütün ürünleri kullanan kişilerin ciğerlerinde bazı zararlı maddeler hava odacıklarının içerisine dolarak burada birikebilir. Vücudumuz zararlı organizmaları dışarı atma eğiliminde olduğu için bağışıklık sistemini devreye sokacaktır. Bu durumla beraber bronşlardaki liflerde salgınan mukus oluşumu gözlemlenecektir. 

Mukus oluşumu bazı enfeksiyonel hastalıklarda da görülebilmektedir. Ancak mukusun asıl vazifesi akciğerlerdeki zararlı maddeleri dışarı transfer etmektir. Bu nedenle oluşan mukusun en kolay şekilde dışarı atılabilmesi için çeşitli tedaviler uygulanmalıdır. 

Akciğerlerin zararlı atıklarını dışarı atılabilmesinde ilaçlı tedavi yöntemlerinin rolü büyük olsa da doğru beslenmenin ve bitkisel ilaçların da etkisi inkar edilmemelidir. Eski zamanlarda solunum yolu zehirlenmelerine karşı önlem olarak kullanılan yoğurdun etkileri günümüzde bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Akciğerleri temizleme sürecinde tercih edilmesi gereken temel gıdalardan biri yoğurttur. Bu süreçte hem vitamin desteği açısından hem de mukusu giderebilmek adına meyve tüketimi de önemlidir. Alternatif tıp uzmanı İbrahim Saraçoğlu’nun bu süreçte en çok tavsiye ettiği meyveler greyfurt, elma, kivi ve nardır. Bunların yanı sıra kürlerde de bol bol yer verilen keçiboynuzu, ekinezya, ebegümeci, sarımsak, meyan kökü, bal ve okaliptüs bitkisinin yağı da tavsiye edilen besinler arasındadır. Ayrıca tarçın, papatya ve ıhlamur gibi bitkilerin çayı da balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Akciğerleri Temizleyen Kür Tarifleri

Günümüzde yapılan araştırmalar doktor kontrolünde ilaçlı tedavilerin öneminin yanı sıra alternatif tıbbın da bir çok hastalığın tedavisinde büyük etkileri olduğunu göstermektedir. Alternatif tıbbın uzmanlarından olan İbrahim Saraçoğlu bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek olan çeşitli kürler geliştirmektedir. Akciğerde mukus oluşumunun giderilebilmesinde bitkisel kürlerin payı büyüktür. 

bitkisel kürler

Bitkisel kürler basit enfeksiyonların atlatılmasında ve mukus oluşumunu giderme konusunda oldukça etkilidir. Ancak kürlerin kullanımına rağmen balgam sonucunuz devam ediyorsa veya balgam ile birlikte kan geliyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. 

Uygulanacak kürlerde bazı noktalara mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde uygulamalardan olumlu bir sonuç alınamaz. Öncelikle uygulanacak tariflerde ölçülere uygun hazırlamak oldukça önemlidir. Ayrıca uygulama şekilleri de etkisini gösterebilmesi açısından önemlidir. Bunun yanı sıra kürlerin kullanımı sırasında doktorların verdiği ilaçların kullanımı kesinlikle bırakılmamalıdır. Ayrıca bazı tarifler yüksek tansiyon ve kalp hastaları için tehlikeli olabilmektedir. Uyarıları dikkate alınız. 

Keçiboynuzu Kürü

 • 6 veya 7 adet keçiboynuzu
 • 2 su bardağı su

Keçiboynuzlarını küçük parçalar halinde koparın. Metal bıçak ile kesilmesi vitamini kaybetmemesi açısından önerilmez. 2 su bardağı su bir cezve içerisinde kaynatılır ve kaynamaya başladığında keçiboynuzu parçaları eklenerek 7 dakika kadar daha kaynatılır. Ardından cam bir kavanoz içerisinde yarım saat kadar demlendirilir. Süzdükten sonra bir bardak sabah aç karnına bir bardak gece yatmadan önce olacak şekilde tüketilir. 

Tere Çayı

 • 15 adet tere yaprağı
 • 2 su bardağı su

Bu kür ile akciğerlerinize detoks etkisi gerçekleşecektir. Öncelikle 2 su bardağı su bir tencereye alınır. Kaynamaya başladığında tere yaprakları içine atılır ve 5 dakika kadar kaynatılır. Ardından bekletilmeden süzülür ve biraz ılındığında aç karnına tüketilir. 1’er bardak olarak sabah ve akşam olarak da kullanılabilir. Bu tarif özellikle sigara kullanımından kaynaklanan akciğer sorunlarında çok etkilidir. 

Akciğer Temizleme Kürü

 • Taze zencefil
 • 1 diş sarımsak
 • 5 yaprak tere
 • 1 çay bardağı keçiboynuzu çayı

Malzemelerin hepsi kaynatılmış olan keçiboynuzu suyunun içerisine eklenir. Bu tarifte taze zencefil kullanılması önerilir. Ardından bir parçalayıcı yardımıyla malzemeler karıştırılır ve güçlü bir karışım elde edilir. Elde edilen karışım her sabah aç karnına tüketilmelidir ve her gün taze olarak hazırlanmalıdır. 

Akciğer Detoksu

 • Çekilmiş zencefil
 • Çekilmiş zerdeçal
 • Çekilmiş keçiboynuzu
 • Yarım limon suyu
 • 3 adet ceviz içi
 • 3 adet hatmi çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı bal

Çekilmiş olan zencefil, zerdeçal ve keçiboynuzu verilen ölçülerde bir karıştırma kabına alınır. üzerine limon suyu ve bal eklenerek özdeşleşene kadar karıştırılır. ceviz içi ve hatmi çiçeği pirinç havanda öğütülerek karışıma eklenir. Ardından iyice karıştırılır ve tüketilir. 



1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...