Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğerlerin Temizlenmesi İçin Uygulanan Kürler ve Uygulama Şekilleri

Akciğerleri, solunum sistemini ve bronşları temizlemeye başlamak için otların nasıl kullanılacağını ve hangi düzende tüketileceğini bilmek gerekir.

Akciğer Temizliği

Viburnum Çilekleri

Son derece erişilebilir bir ürün olan kırmızı viburnum çilekleri çok basit bir yöntem sayesinde sadece akciğerleri değil tüm vücudu mükemmel bir şekilde temizler. Bu karışım tansiyon hastası olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 200 gram viburnum çileği

Hazırlanışı

 • 1 litre su kaynatılır ve 200 gram çilek içine atılır.
 •  15 dakika boyunca kaynatılmasına izin verilmelidir.
 • Ardından ocaktan alınan karışım süzüldükten sonra içine 30 ml bal eklenir.
 • 4 saat boyunca soğuması beklenmelidir.

Günde 4 kez 100 ml olarak içilmelidir.

Soğan ve Sarımsak Şurubu

Sarımsak ve soğanların bir parçası olan fitonidler ve uçucu yağlar solunum organlarını temizlerken aynı zamanda anti bakteriyel etkiler gösterirler. Akciğerlerin temizlenmesi için gerekli malzemeler;

 • 1 adet orta boy soğan
 • 3 diş sarımsak
 • Şeker

Hazırlanışı

Soğan ve sarımsak ince ince doğranır. Üzeri tamamen kaplayacak şekilde şeker ile örtülür. Bu şekilde sıcak bir ortamda 1 gün boyunca bekletildiği zaman soğan ve sarımsağın tüm etkileri ortaya çıkacaktır. Ertesi gün karışım ince bir süzgeç ya da gazlı bir bez yardımı ile süzülmelidir. 1 çorba kaşığı günde 4 defa sadece 1 ile 2 ay boyunca haftada bir kez içilmesi gerekir.

Öksürükotu

Öksürükotu geleneksel olarak yerli Amerikalılar tarafından akciğerleri güçlendirmek için uzun yıllardır kullanılmıştır. Akciğerlerden ve bronş tüplerinden aşırı düzeyde olan mukusu temizler. Akciğerlerdeki mukus zarlarını rahatlatır, astım, öksürük, bronşit ve diğer akciğer rahatsızlıklarına yardımcı olmak için vücutta çalışır. Öksürükotu çay şeklinde kullanıldığı zaman faydalıdır. Çayı demlenme usulü hazırlanmalıdır.

Sığırkuyruğu

Sığırkuyruğu çiçek kısımları ile yaprakları akciğerleri güçlendirmeye yardımcı olan etkiler ile insan vücudunda görev üstlenmektedir. Sığırkuyruğu akciğerlerden aşırı miktarda balgamı temizlemek, solunum yollarında  var olan iltihaplanmaları en az düzeye indirmek ve bronş borularını temizlemek için kullanılmaktadır. Bir çay kaşığı kurutulmuş ot bir bardak kaynar suyun içine atılır ve demlenmesi için 15 dakika kenarda bekletilir. Sığırkuyruğundan hazırlanan çay günde 2 kez tüketilmelidir.

Okaliptüs

Avustralya kesimlerinde sık şekilde kullanılan okaliptüs solunum ile akciğer sağlığını  geliştirmek ve boğazda oluşan tahrişini tamamen ortadan kaldırmak için ferahlatıcı aroması ile insan vücudunda çalışmaktadır. Okaliptüs özlerinden yapılan öksürük pastil çeşitleri ve şurupları bile bu kapsamda kullanılabilir. İçeriğinde bulunan cineole isimli bir bileşik vardır ve sağlık için faydalıdır. Cineole’un temiz akciğer için avantajlar sunar. Balgam söktürür, öksürüğü hafiflemesini sağlar, tıkanıklığı savuşturur ve rahatsızlık veren sinüs pasajlarını yatışmasını kısa sürede gerçekleştirir. Ayriyeten okaliptüs bitkisi ile yağı antioksidan içerir. Bundan dolayı soğuk veya farklı hastalık esnasında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Okaliptüs yaprakları buhar inhilasyonu şeklinde kullanılmalıdır. Bunun içinde;

 • Çelik bir tencere içine yarım litre su koyularak kaynatılmalıdır.
 • Kaynayan suyun içerisine okaliptüs yaprakları ya da yağı damlatılır.
 • 5 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilmelidir. Bu sayede okaliptüsün olumlu etkileri ortaya çıkar.
 •  

Yoğurt

Yoğurt yeryüzünde bulunan en doğal vücut temizleyicilerinden bir tanesidir. Her gün bir öğün doğal yoğurt tüketilmesi akciğer sağlığı için gereklidir. Yoğurdun köy sütünden ve doğal maya ile hazırlanması gerekir.

Maranki ve Saraçoğlu Kürleri

Ahmet Maranki Akciğer Temizliği

Akciğerlerin temizlenmesi için uygulanacak kür 3 gün sürer. Bu kürü uygulamadan en az 2 gün önce sigaranın bırakılması gerekir. Sigaranın bırakılması ile her gün düzenli yürüyüş yapılmaya başlanmalıdır. Düzenli olarak bitki çaylarının tüketilmesi gerekir. 300 ml suyun içine 2 limon suyu sıkılır. Bu karışım her sabah kahvaltıdan önce mutlaka içilir. Öğle yemeği yemeden 300 ml taze greyfurt ile 300 ml kadar taze havuç suyu karıştırılarak içilir. Bu karışım solunum sisteminin temizlenmesi sağlamanın yanında kanın alkalize edecektir. Öğle yemeğinde ise 400 ml kadar yaban mersini suyu içilir. Öğle yemeğinde olduğu gibi akşam öğününde de 400 ml yaban mersini suyu içilmelidir.

Akciğer Temizliği Saraçoğlu

Keçiboynuzundan hazırlanacak olan kür 30 gün boyunca düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman olumlu şekilde vücutta çalışır. Hazırlamak için;

6 adet keçiboynuzu soğuk suyun altında yıkandıktan sonra el yardımı ile küçük parçalara bölünür. Bir tencere içine koyulan 2 su bardağı içme suyunun içine atılarak 8 dakika boyunca kaynatılır. Kaynama esnasında ağzı kesinlikle kapatılmamalıdır. Kaynadıktan sonra süzülen keçiboynuzu suyu cam bir sürahi içine aktarılır. Sabahları ve akşamları bir su bardağı içilir. 30 gün boyunca her sabah düzenli şekilde hazırlanmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...