Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğerlerde Temizleme İşleminin Sağlanması İçin Kullanılacak Kürler

Akciğerlerde temizleme işlemin yapılması için kullanılacak olan uygulamaların tamamı en doğru şekilde kullanıldığı zaman hızlı şekilde istenilen sonuç elde edilir.

Akciğer Temizleme Yöntemleri

Uçucu Yağlar

Akciğer nasıl temizlenir kapsamında kullanılacak olan okaliptüs ya da çam esansiyeli içeren yağlar solunum yapılmalıdır. Bunu uygulamak için derin bir kabın içine su koyulur, kaynatılır ve içine bu yağlardan herhangi birisinden birkaç damla damlatılır. Ardından baş bölgesi kabın üzerine eğilerek havlu ile örtülür. Bu şekilde çıkan buhardan 10 dakika boyunca solumak gerekir. Akciğeri temizlemek için kullanılan yağlar arasında atkuyruğu, nane yağı ve meyan kökü kullanımı da yapılabilir. Bu uygulama akciğerlerde bulunan balgamı, sigaranın meydana getirdiği katranı ve tahrişi ortadan kaldırır. Uçucu yağlar ile yapılan uygulamaların hangisi tercih edilirse edilsin önemli olan ve fayda sağlayacak olan detay düzenli şekilde uygulanmasıdır.

Solunum İle Temizleme

Akciğerlerde temizlik sağlamanın en etkili ve en kolay yolu solunum egzersizleridir. Solunum egzersizleri en önemli avantajı insanların tüm vücutlarına canlandırıcı etkiler yaratmasıdır. Doğal akciğer temizleme uygulaması için;

  • Düz ve dik şekilde ayakta durulur.
  • Akciğerlerde bulunan bütün hava tamamen teneffüs edilmelidir.
  • Burundan tam ve dolu şekilde nefes alınır.
  • Alınan nefes tam olarak 4 saniye boyunca tutulur.
  • Tutulan hava yavaş yavaş 8 ya da 10 defada dışarıya verilir.

Gün içinde birkaç kez nefes egzersizi yapılmalıdır. Solunum egzersizlerinin kesinlikle zararlı bir tarafı bulunmaz.

Solunum Jimnastiği

Toksinlerden ciğerlerini temizlemek için solunum jimnastiği faydalı olacaktır. Derin nefes alma egzersizleri akciğerlere artan kan akışı sağlayacaktır. Bu sayede toksinler ve sigara içiminden kaynaklı olarak ortaya çıkan katran ile kirlilik kısa süre ortadan kalkacaktır. Solunum egzersizleri kapsamında üç tip solunumdan oluşan “tam yoğa nefes” uygulaması yapılabilir. Alt, orta ve üst solunum olarak uygulanır. Doğru performans ile tam solunum, akciğer ventilasyonunu artırabilir ve kardiyovasküler hastalıkların vücuttan atımı sağlanır. Bunlara ek olarak zihinsel şekilde meydana gelen strese ve soğuk algınlığına karşı da direnç artacaktır. Yoğa insan vücudunun tamamen hastalıklardan temizlenmesine olanak sağlar. Yoğa her gün düzenli olarak yapılır.

Akciğeri Temizleyen Kürler

Sebze Kürü

Yarım litre su alınır, içine pancar, siyah turp ve havuç suyu eklenir. Tüm malzemeler bir tencere içinde karıştırılmalıdır. Ardından 1 ile 1,5 saat boyunca ağzı kapalı şekilde fırında pişirilir. Bu kür yemeklerden hemen önce 50 gram tüketilir. Sebze kürü ile akciğerlerin temizlenmesi yaklaşık olarak bir ay sürer. Bu süre zarfından mutlaka düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Sebzelerin doğal olanlarının seçilmesi kürün püf noktasıdır.

Soğan Şurubu

Soğan anti bakteriyel özellikleri ile akciğer temizleme görevini üstlenir. İçinde bulunan fitonidlerin akciğerlerin üzerinde antimikrobiyal ve arındırıcı etkisi sağlar. Soğanlar akciğer temizleme konusunda şu şekilde kullanılır;

Soğan ince ince doğranır. Oda sıcaklığından kapaklı bir kabın içine alınan soğanların üzerini örtecek kadar şeker dökülür. Bu şekilde 2 saat boyunca bekletilir. Bekleme süresi zarfından bu karışım akciğerler olan öksürüğün ve balgamın ortadan kalkmasını sağlayacak bir şuruba dönüşür. Bir hafta boyunca kullanılacak olan karışım her gün 3 ile 4 kaşık tüketilmelidir.

Ananas  

Ananas bromelin’in etken maddesi akciğerleri temizlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda tüm vücudu canlandırır. Ananas antienflamatuar özelliklere sahiptir. Vücutta bulunan toksinler ile zararları maddeleri ortadan kaldırırken sinir sistemini yatıştırır.

Sarımsak

Sigara kullanan kişiler açısından akciğer temizleme konusunda çalışır.  Bileşiminde güçlü bir aktif madde olan allikin bulunur. Bu bileşik ciğerlerde bulunan toksik mukus giderir ve vücuttan atılmasını sağlar.

Elma

Her gün elma yemek gerekir.  Bu meyvenin tüketilmesi zaman içinde akciğer fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar. Elmalar çok miktarda askorbik asit ve magnezyum içermektedir.

Yeşil Çay

Her gün düzenli olarak bir bardak yeşil çay tüketilmesi gerekir. Özellikle akşam yemeklerinden 1 saat sonra içilen yeşil çay kanseri önlemeye yardımcı olan bir antioksidan kateşin içermektedir. Bunun yanı sıra yıllardır sigara içen kişilerde biriken toksinlerin akciğerlerden temizlenmesi konusunda fayda sağlayarak kişilerin nefes almasını kolaylaştırır. Balgam söktürücü özelliklere sahip olan bu ot kesinlikle düzenli şekilde içildiğince akciğer temizleme konusunda vücutta işlem yapacaktır. Yeşil çayı tadından dolayı içemeyen kişiler içine 1 çay kaşığı bal eklemesi yapabilir.

Bol Su Tüketimi

Gün içinde en az iki litre su içilmesi vücut ve akciğer sağlığı için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bol bol su tüketmek akciğerlerde bulunan toksin maddelerin kolay şekilde vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Bol su tüketimi akciğerlerin ve diğer organların fonksiyonlarının düzgün şekilde yoluna devam etmesini de sağlayacaktır.

Beslenme

Beslenmeye meyve ve sebzelerin doğal olanlarını tüketmeye özen göstermek gerekir. Doğal sebze ve meyvelerin şifaları sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Doğal olan sebzelerin ve meyvelerin çoğu antioksidanlar açısından zenginlerdir. Günde toplamda beş porsiyon meyve ve sebze yemeyi özen göstermek gerekir. Düzenli tüketim sayesinde akciğerlerde iyileşme süreci ve temizlenme süresi hızlanır. Akciğer ile alakalı hastalıkları olan kişilerin beslenme konusunda daha dikkatli olması gerekir. Hatta uzmanlar bu konuda beslenme listesi verdiyse harfi harfine dikkat etmek gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...