Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Ahmet Maranki’den Akciğerleri Temizleyen Kür Tarifleri

Akciğerler solunum yoluyla kapılan enfeksiyonlar veya tütün ürünlerinin kullanımı sonucu katran veya benzeri maddelerle kirlenebilir. İşte Ahmet Maranki’nin hazırlamış olduğu akciğer temizleme kürleri.

Akciğerlere İyi Gelen Besinler

Solunum sırasında akciğerlerde biriken hava iç yüzeyindeki hava odakcıklarında muhafaza edilir. Ancak kirli hava solunması, bazı enfeksiyonlar ve tütün ürünlerinin kullanımı sonucunda süzülen havadan arta kalan kalıntılar zamanla akciğer iç yüzeyinde katran ve benzeri tabakalar oluşmasına neden olur. Bu durum zamanla çeşitli enfeksiyonlara, akciğer yüzeyinin deformasyonuna ve kaliteli solunum sağlanamamasına neden olacaktır. 

akciğer temizleme

Akciğerlerlerdeki hasarların onarılmasında doğru bir beslenmenin ve bitkisel tedavi yöntemlerinin en az ilaç tedavisi kadar önemi vardır. Bu nedenle akciğerdeki ödem, katran oluşumu ve mukus oluşumunun tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. 

Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde bitkilerin ve sebzelerin önemine alternatif tıp dalında geliştirdiği formüller ile ünlenen Ahmet Maranki’de sıklıkla değinmektedir. Bazı bitkiler içerik bakımından akciğer detoksu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkilerden biri de sarımsaktır. Özellikle enfeksiyonlar sonucu oluşmuş solunum yolu sıkıntılarında antibiyotik etkisi de göstermektedir. Kirli havaya maruz kalan ve tütün ürünü kullanan kişilerde ise zencefilin taze olarak veya yoz halinde destekleyici olarak kullanılması önerilmektedir. Tere ise vitamin bakımından zenginliğinin yanı sıra akciğerlere detoks etkisi yapan bitkiler arasındadır. Bunlara ek olarak kereviz ve üzüm çekirdeği de tüketilmesi tavsiye edilen gıdalardandır. 

Ahmet Maranki’nin Akciğer Temizleme Kürleri

Alternatif tıp uzmanı Ahmet Maranki’nin geliştirdiği formüller arasında günümüzde tütün ürünlerinin yaygın kullanımına ve kirli hava koşullarına bağlı olarak artış gösteren akciğer sorunlarıyla ilgili yaptığı çalışmalar oldukça ilgi görmektedir. İşte düzenli olarak kullanan hastaların akciğer kapasitelerininde ciddi onarmalar ve rahatlama sağlayan formüller…

Tavsiye edilen kürlerin etkilerini doğru olarak gösterebilmeleri için ölçülere uygun olarak hazırlanması ve zamanı aksatılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Kürlerin ek olarak kullanılması ve enfeksiyonel risk taşıyan durumlarda doktorun tavsiye ettiği ilaçlı tedavinin aksatılmaması gerekir. 

Maranki hazırladığı formüllerde yapılan araştırmalar neticesinde akciğerlerin fonksiyonlarını arttırmasına ve zararlı oluşumların dışarı kolaylıkla atılmasına yardımcı olduğu tespit edilen bitkilerden bolca yararlanmıştır. Hazırlanan kürler farklı sorunlar için ayrı olarak geliştirilmiştir. Ayrıca bazı formüller her bireyde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle uygulanan bir formülden yeterli verim alınamadığında aynı sorun için geliştirilmiş bir diğer formül uygulanmalıdır. 

akciğer temizleme kürleri

Potasyum Desteği

 • Maydonoz
 • 1/4 kereviz 
 • 1/2 havuç
 • 3 yaprak ıspanak
 • 1 su bardağı su

1 su bardağı su içerisine malzemeler eklenir. Orta ateşte 3 dakika kaynatılır. Ardından blendır ile içilecek kıvama gelene kadar parçalanır. Hazırlana karışım güçlü bir potasyum desteğidir. Potasyum akciğerleri temizlemede önemli rol oynayan minerallerdendir. Hazırlanan içecek öğle yemeğinin yanında tüketilmelidir.

Akciğer Temizleyen Hoşaf

 • 1 litre su (kaynatılıp ılıtılmış)
 • 3 adet elma (4’e bölünmüş)
 • Taze zencefil
 • Yarım çorba kaşığı zerdeçal
 • 2 kabuk tarçın
 • 6 adet karanfil

Malzemeler derin bir tencere içerisinde 10 dakika kadar kaynatılır. Ardından yarım saat kadar cam bir sürahi içerisinde demlenmeye bırakılır. Şeker ilavesi istenirse tüketilmeden önce içerisine bal eklenebilir. Bu karışım günde 1 fincan tüketilmelidir. Devamlı kullanıma uygundur. 

Meyan Kökü Kürü

 • 1 litre kaynatılıp soğutulmuş su
 • 50 gram meyan kökü
 • 1 tatlı kaşığı bal

Meyan kökünü taze olarak da kullanabilirsiniz ancak tavsiye edilen hazırlanma şekli parçalayıcıda toz haline getirilmesidir. Meyan kökünü bir gece önceden suyun içine alın ve cam bir kap içerisinde bekletin. Sabah aç karnına tüketeceğiniz karışım içerisine bir bardak için en fazla 1 tatlı kaşığı olacak şekilde organik bal ilave edip tüketin.

Akciğerler İçin Mucize Kür

 • 1 orta boy soğan
 • 2 çay kaşığı toz zerdeçal
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım limon suyu
 • 10 gram kadar zencefil kökü
 • 2 litre kaynatılıp bekletilmiş su

Malzemeler geniş bir tencere içerisine aldığınız su içerisine alınır ve kaynamaya bırakılır. Kaynama işlemi sırasında ocak harlı olmalıdır. Kaynamaya başladıktan sonra zencefil kökü eklenmelidir. Kaynamaya başladığında altını kısın ve 5 dakika daha kaynatın. Ardından soğumaya bırakın. Bu karışım süzülerek her gün kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce birer fincan tüketilmelidir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...