Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğere Fayda Sağlayan ve Temizlenmesine Destek olan Kürler

Akciğerler vücudun en önemli organları içinde bulunduğu için zaman zaman evde yapılacak olan kürler ile detoks uygulamaları yapılmalıdır.

Akciğer Temizleme Kürü Çeşitleri

Akciğerler vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Solunum düzenli yapılabilmesi ve sağlıklı yaşamak için bu organında sağlıklı olması gerekir. Bu kapsamında İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun kürlerinin yanında aşağıdaki kürlerde oldukça faydalıdır ve akciğerlerde mucizevi etkiler ortaya çıkartır.

Yulaf ve Süt Kürü

Akciğerleri temizleyen kür çeşitleri arasında sık şekilde kullanılır. Yulaf ve süt ile yapılacak olan karışım için gereken malzemeler;

 • 100 gram açık kahverengi tatlı yulaf
 • Yarım litre süt

Süt ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra içine 100 gram yulaf atılır. Yulafın eklenmesinden sonra yarım saat boyunca kaynatılmaya devam edilmelidir. Karışımın zaman zaman kaşık yardımı ile karıştırılması gerekir. Pişen karışım ocak üzerinden alınır. Özellikle akciğerden gelen öksürüklerin temizlenmesi ve balgamın vücuttan atılması konusunda faydalıdır. Bu kür gün içinde 3 kez tüketilmesi gerekir. Özellikle akciğer hastalıklarından kaynaklı ortaya çıkan semptomlar yulaf kürünün düzenli şekilde tüketilmesinden birkaç gün sonra azalmaya başlar. Sigaranın yarattığı balgamı temizleyen kürün kullanımında katranda akciğerlerden atılır.

Çam Kozalağı Suyu

Özellikle solunum sistemi ve akciğer sisteminin sağlıklı bir şekilde temizlenmesi, zararlı maddelerden arınması için kullanılır. Çam kozalakları içinde bulunan pinen maddesi akciğerler üzerinde oldukça etkilidir. Olumlu etkileri içinde;

 • Solunumdan kaynaklı sorunları ortadan kaldırır.
 • Boğaz ağrıları, bronşit, nefes darlıkları ve öksürükleri tedavi etme konusunda birebir etkilidir.
 • Bağışlılık sistemini en düzgün şekilde onarır ve kuvvetlendirir.
 • Akciğerleri kısa süre içinde temizlediği için solunum konusunda hastalar sorun yaşamazlar.

 Malzemeler ve Hazırlanışı

 • 5 adet çam kozalağı
 • Su
 • Tencere

Çam kozalakları küçük küçük doğranır. Ardından geniş bir tencerenin içine yerleştirilir ve üzerine su dökülerek 1 gün boyunca bekletilir. Ertesi gün ocak üzerinden 30 dakika boyunca aralıksız kaynatılır. Kaynama tamamlandıktan sonra süzülen karışıma bal eklemesi yapılarak tadı hoş bir hale getirilir. Bu uygulamaya 1 ay boyunca devam edilmelidir. Her gün 1 su bardağı ya da 2 çay bardağı tüketilmesi gerekir. Düzenli şekilde tüketimi sağlanmazsa ve taze olarak ara ara hazırlanmazsa bu kürden akciğer konusunda fayda sağlaması kesinlikle beklenmemelidir.

Sarımsaklı ve Soğanlı Şurup

Akciğer hastalıklarına fayda sağlayan soğan ile sarımsak akciğer temizleyen kür olarak da işlev görmektedir. Bu ikili kuvvetli anti mikrobik özelliklere sahip uçucu üretiminin önemli bir miktarda içermektedir. Her iki üründe solunum sisteminin tüm zararlı maddelerden, balgamdan ve kronik mukustan arındırılmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Arınma süresi otuz gün boyunca sürer. Otuz gün boyunca hazırlanacak olan kür 4 günde bir olmak üzere taze şekilde hazırlanır. Bu detay oldukça önemlidir. Aksi takdirde besinlerin etkileri vücuda fayda sağlamaz.

Malzemeler ve Hazırlanışı

 • 1 adet orta boy soğan
 • Birkaç diş sarımsak

 Bir soğan ve birkaç diş sarımsağı alınır, malzemeler doğranır ve iyice ezilir. Doğrama işlemi tamamlandıktan sonra üzerini kapatacak kadar şeker ile örtülür. Bu şekilde 1 gün boyunca bekletilir. Ertesi gün karışım süzüldükten sonra cam bir şişenin içine alınır. Gün içinde akciğerlerin sağlığı için 4 ya da 5 yemek kaşığı ara ara içilmelidir. Bu karışım öksürük, astım, bronşit, balgam, üst solunum yolu enfeksiyonu, grip gibi sorunları da ortadan hızlıca kaldırır.

Aloe Vera ve Okaliptüs Yağı Uygulaması

Malzemeler

 • Bal
 • Aloe Vera

Bal ve aloe vera yaprakları içinde bulunan jel cam bir kabın içinde aynı oranlarda karıştırılır. Bu karışım gün içinde 2 kez tüketilir. Düzenli kullanılması ile akciğerler kendilerini yenileme özelliklerini kısa süre içinde yeniden kazanır.

Okaliptüs Esansiyel Yağı

Okaliptüs esansiyel yağı akciğerler için güçlü dekonjestan, antiseptik ve balgam söktürücü özelliklerinden dolayı son derece yararlıdır. Bu yağ öksürme konusunda kolaylıklar sağlar, tıkanıklıklarla savaşabilir ve tahriş olmuş sinüs pasajlarını yatıştırır. Okaliptüs yağı buhar inhilasyonu şeklinde uygulanmalıdır. Gün içinde 2 ile 3 kez uygulanması kısa süre içinde akciğerlerdeki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Özellikle sıcak su buharı ile hazırlanacak olan banyo faydalıdır.

Solunum Egzersizleri

Akciğerlerin temizlenmesi ve sağlığı için düzenli yapılmalıdır.

 • Nefes alınır.
 • Birkaç saniye boyunca nefes almaya devam edilir.
 • Nefes birkaç saniye boyunca tutulur.
 • Alınan nefes aralıklı şekilde dışarıya verilir.

Uzun zamandır sigara kullanan kişilerde ciğerlerde tıkanmalar olduğu için bu solunumu sabah, öğleden ve akşam akşam günde 3 defa uygulamalıdır. Sigaranın akciğerlerde bıraktığı katranında ortadan kaldırılması adına mutlaka düzenli şekilde solunum egzersizleri yapılmalıdır. Solunum egzersizleri yoga tarzında meditasyon uygulamaları ile birleştirildiği zaman daha faydalı olacaktır. Yoganında bir yaşam biçimi haline getirilmesi bu kapsamda oldukça önemlidir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...