Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Sigara Bıraktıktan Sonra Zararlı Etkilerden Nasıl Kurtulmak Gerekir?

Sigara kullanımını bıraktıktan sonra akciğer sağlığı her geçen gün düzelmeye başlar.Akciğer sağlığı için bitki çayları da düzenli şekilde kullanılabilir.

Sigaradan Sonra Akciğer Temizlenmesi

Bir kişi son sigarasını içtikten sonra vücutta olumlu değişimler meydana gelmeye başlar. Özellikle akciğer ile alakalı olumlu değişimler insanların yaşamlarının daha sağlıklı şekilde ilerlemesi için gereklidir. Sigarayı bırakan kişilerde;

  • 7 gün ile 90 gün içinde nikotin vücuttan atılmaya başlar.
  • 7 gün ile 90 gün içinde solunum kapasitesinden hızlı şekilde artış başlar.
  • 1 sene sonra akciğerler kendi kendilerini temizleme konusunda var olan yeteneklerini tekrardan kazanır.
  • 10 sene sonra akciğerlerde meydana gelecek olan kanser riskleri yarı yarıya iner.
  • Bırakıldığı andan itibaren de sağlık açısından olumlu birçok detay insan vücudunda oluşmaya başlar.

Sigara akciğerlerden ne zaman temizlenir kapsamından bitkisel çaylar ve karışımlarda temizlenmeyi ve akciğerlerin yenilenmesini kolaylaştırır. Bu tarz karışımların düzenli bir şekilde tüketilmesi çok önemlidir. Düzenli tüketim sayesinde akciğerlerde meydana gelecek olan temizlenmeler daha kısa süre zarfından gerçekleşecektir. Sigara akciğerlerin nikotin ve katran gibi maddeler ile dolmasını sağlar. Bunlardan kurtulmak içinde düzenli kullanım gereklidir.

Uygulanabilecek Bitkisel Karışımlar

Sığırkuyruğu

Genelde çay olarak kullanılsa da yağı da buhar inhilasyonu olarak kullanılabilir. Akciğerlerdeki mukusun parçalanmasına yardımcı olan sığırkuyruğu içeriğine bulunan bileşenler sayesinde doğal bir ev ilacıdır.  Vücut yatıştırıcıdır ama çay olarak kullanıldığından biraz sert olabilir. Çayın hazırlanması için;

Kullanılacak olan suyun miktarına bağlı olarak 1 ile 4 çay kaşığı sığırkuyruğu suyun içine ilave edilir. 10 dakika boyunca demlenmesi sağlandıktan sonra süzülerek günde 2 kez içilir. Bunun dışından bir tencere içinde ya da banyoda sıcak su ile birlikte buharının teneffüs edilmesi işlemi yapılabilir.

Ciğer Otu

Genelde sigaradan kaynaklı ve sigara bıraktıktan sonra devam eden astım, bronşit ve büyük solunum yolu hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları ile alakalı durumlarda kullanılır. Üstelik bu ot vücudun bakterilerle savaşmasına yardımcı olarak bağışıklık sisteminin işlevini arttırma özelliğine sahiptir. Sigara içenler ve bırakanlar akciğerlerin temizlenmesi için çayını kullanabilir. 1 su bardağı kaynayan suyun içine 1 tatlı kaşığı ciğer otu atılarak 3 dakika boyunca kaynatılır ve süzülür. Ilıyan çay günde birkaç kez düzenli şekilde içildiğinde akciğerde bulunan katranın ve balgamın atılmasını sağlar.

Meyan Kökü

Meyan kökü oldukça popüler olan bir çaydır. Meyan kökü boğazı rahatlatmak için mükemmeldir, tahrişi azalttığından dolayı akciğer detoksu içinde sık şekilde kullanılır. Meyan kökü ayrıca boğazındaki balgamın gevşemesine yardımcı olur, balgamı ortadan kaldırmayı kolaylaştırır ve sistemde bulunan bakteri ile virüsleri öldürecek antibiyotik özelliklerine sahiptir. Meyan kökü sıcak su ile demleme usulü hazırlanarak içilmelidir. Tadında bulunan mağrurluğu gidermek için içine zencefil, limon ya da bal eklemesi yapılabilir. Akciğerlerinde sorun olmayan kişiler bile sağlığını korumak için içebilir.

Öksürük Otu

Papatya ailesinden gelen öksürük otu çok eski dönemlerde öksürükleri ortadan kaldırmak için kullanılmıştır. Yıllardır sigara kullanan kişilerin akciğerlerinde meydana gelen katranı ortadan kaldırmak için vücuda oldukça faydalı etkiler sunar. Çay olarak tüketilecek olan bitkinin kürünü hazırlamak için;

Su bardağı suyun içine atılacak olan tatlı kaşığı öksürük otu tam olarak dakika boyunca kaynatılır. İsteğe ve tadına bağlı olarak kaynatılıp süzüldükten sonra içine tatlı kaşığı bal eklemesi yapılabilir. Bal da akciğerlerin temizlenmesi konusunda fayda sağlayan bir besindir. Çay hem sabah hem de akşam tüketilir. Her seferinde yeniden hazırlanması etkilerin vücutta anında gösterilmesi için çok önemlidir. Özellikle sigarayı bırakan kişilerde balgamı sökmek için meydana gelen sorunların ortadan kalkmasına ve öksürüğün tamamen yok olmasına faydalıdır.

Yasemin Çiçeği

Sigaranın zararlı etkilerini tam olarak tersine çevirecek bir bitkidir. Ayrıca akciğerlerde sigaradan kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek kanser riskinin de azalmasını sağlayacaktır. Bitki lobeline olarak bilinen bir alkaloid içermektedir.  Balgamı gevşeterek hava kanallarındaki mukusları azaltmaya olanak sağlar. Astım ve bronşit gibi diğer solunum problemleri için de oldukça yararlıdır. Yasemin çiçeğini buhar teneffüsü için kullanmak için; Kaynayan suyun içine bitkiden avuç atılır ve 10 dakika kaynatılır. Etkilerini suya geçiren bitkinin buharını derin derin burundan teneffüs etmek solunum konusunda da vücutta olumlu etkileri ortaya çıkartır. Buhar uygulamasını tencere ile yapmak istemeyen kişiler banyoda küvet içine atacakları birkaç avuç yasemin çiçeği ile de uygulayabilir. Bu uygulamada en az 20 dakika boyunca buharlı banyoda kalmak gerekmektedir. Banyo uygulaması hem sabah hem de akşam yapılır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...