Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Çocuklarda Balgamlı Öksürük İçin Kullanılan Bitkisel Çözümler

Çocuklarda meydana gelen balgamlı öksürük sorunlarından kurtulmak için bitkisel destekler düzenli, önerilen şekilde ve önerilen detaylar dahilinde kullanılmalıdır.

Çocuklarda Balgamlı Öksürük

Buhar

Buhar inhalasyonu, balgamdan kurtulmak adına yapılan en etkili ve en basit yoludur. Burunun kanallarına buharın teneffüs etmesi balgamın sıvı halde tutulmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle sistemden atılması daha kolay hale gelir. Buhar inhalasyonu için;

 • Her gün iki kez buhar banyosu yapmak gerekir. Duş tam sıcaklığa getirilir ve mukusun dağılmasına yardımcı olmak adına kapalı banyoda 10 dakika boyunca beklenilir. Vücudu nemlendiğinden emin olmak çok önemlidir. Çünkü ılık su cildi uçucu yağlar ile nemden arındırır. Bu uygulamanın gün aşırı yapılması gerekmektedir.
 • Bu uygulamaya alternatif olarak, sıcak kaynar bir su büyük bir kabın içine dökülür. Baş bölgesine bir havlu koyulur ve buhar 5 ila 10 dakika boyunca teneffüs edilir. Bu, ciğerlerdeki salgıları gevşetmeye yardımcı olur. Oldukça basit şekilde yapılan bu uygulama gün içinde birkaç kez kullanılır.

Tuzlu Su

Sıcak suyun içinde eritilecek tuz ile hazırlanan karışım balgam tedavisinde kullanılan diğer bir uygulamadır. Sıcak su tahriş olan boğaza yatıştırıcı bir etki sağlamak ile olmakla birlikte tuz enfeksiyona sebep olan bakterileri yok etmeye yardımcı olacaktır. Bu sayede balgam üretimini azalır. Uygulama için;

 • Bir su bardağı tuzu bir su bardağı ılık suda karıştırın.
 • Çözüm sağlamak için gargara gibi kullanın.
 • Bu uygulama günde birkaç kez tekrarlandığı zaman faydalı olacaktır.

Limon Suyu

Limon mukus ile balgamın gevşetilmesi adına mükemmel şekilde bileşenler sağlar. Limonun içeriğinde bulunan anti bakteriyel özellikler ve yüksek C vitamini içerikleri vücudun enfeksiyonlara karşı direncini geliştirir. Limon suyu ile balgamı ortadan kaldırmak için;

 • İki çay kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı bardağı sıcak su karıştırılır. Uygulama gün içinde en az 3 defa içilmelidir.
 • Bu uygulamaya alternatif olan farklı bir seçenekte, bir dilim limon üzerine dökülecek karabiber ve tuzdur. Bu şekilde hazırlanan limonun emilmesi gerekir. Gün içinde 2 ya da 3 kez yapılacak uygulama sayesinde boğazdan balgamın atılması sağlanır.

Zencefil

Zencefil çok eski yıllardan bu yana kadar kullanılan doğal bir dekonjestan kaynağıdır. Boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele etmek adına sık şekilde kullanılmıştır. Ayriyeten zencefilin içeriğinde yer alan anti bakteriyel, antiviral ve balgam sökücü özellikler boğaz ile göğüs bölgesinde bulunan tıkanıkların azalması konusunda destek sağlar. Bu destek sayesinde nefes alıp verme işlemleri de kolaylaşacaktır.

 • Bir kahve fincanı taze zencefil parçaları bir kahve fincanı kaynar suyun eklenir 5 ila 10 dakika boyunca bu şekilde bekletildikten sonra öksürüğünde ortadan kalkması adına içine 2 tatlı kaşığı bal eklemesi yapılır. Günde içinde birkaç kez içilmesi gerekir.
 • Çay tüketimini sevmeyen kişiler gün içinde birkaç kez çiğ olarak zencefil dilimi çiğneyebilir. Ayrıca yemeklere de baharat olarak eklenmesi gerekmektedir.

Soğan, Bal ve Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi aşırı düzeyde mukus üretimine sebep olabilecek olan bakterileri öldürerek balgamını azaltmaya yardımcı olan güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Ayriyeten, zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda da destek sağlar.

 • Bir kahve fincanı sıcak sütün içine bir çay kaşığı zerdeçal eklenir. Sabah bir kez ve yatmadan hemen önce tüketilmesi gerekir. Balgamın kısa süre içinde atılması adına oldukça faydalıdır ve öksürüğü ortadan kaldırır.
 •  Yukarıdaki zerdeçal uygulamasını yapmak istemeyen kişiler bir buçuk çay kaşığı zerdeçalı günde 2 ya da 3 defa bir bardak su ile yutmalıdır.
 • Bir su bardağı sıcak suyun içine bir çorba kaşığı zerdeçal ile bir tutam tuz eklenir. Günde birkaç kez gargara yapmak için kullanılması balgamın yanında boğaz bölgesinde bulunan sorunlarında ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bal

Bal, rahatsız edici bir boğazın yatıştırılması ve balgamın ortadan kaldırılması için mükemmel bir evde ilacıdır. Bal  antiviral, anti bakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayriyeten bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla daha çabuk mücadele edilmesi konusunda yardımcı olabilecek antiseptik özellikleri vardır.

 • Bir yemek kaşığı balın içine bir tutan karabiber tozu eklenir. Biber, mukoza zarlarını yatıştırırken biber gazı enfeksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olacaktır. Karışımın 2 defa içilmesi ve en az iki hafta boyunca devam edilmesi gerekir.
 • Bir su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Gün içinde birkaç içilen bu karışım mukusun ince olmasına yardımcı olacaktır.

Soğan

Soğan, boğazı rahatlatma, öksürükten kurtulma  ve balgamdan kurtarmaya yardımcı olan mükemmel antibiyotik, anti-inflamatuar ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.

 • Küçük bir soğan yıkanır ve ince ince doğranır.
 • 2 yemek kaşığı şeker ilave edilen soğan 30 dakika boyunca kenarda bekletilir. Bu bekleme ardından bir sıvı elde edilir.
 • Bu sıvıdan her 3 saatte bir çocuklara içirilmesi gerekmektedir.

 

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...