Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Yeşil Balgamlı Öksürük Sorununda Kolay Şekilde Nasıl Kurtulunur?

Yeşil balgamlı öksürükten kurtulmak için öncelikli olarak hasta kişilerin yaşam şekillerinde değişiklik yapması gerekir. Ardından ilaçlar ve bitkisel takviyeler ile sorun ortadan kalkacaktır.

Yeşil Balgamlı Öksürük

Bir kişide sarı balgam yerine yeşil balgam mevcut ise bu tipik olarak kronik veya uzun süredir devam eden bir enfeksiyonu işaret etmektedir. Yeşil renkli balgam nötrofiller parçalanması ve meleeloperoksidaz salınması sebebiyle meydana gelir. Enflamatuar ama bulaşıcı olmayan uzun zamandır devam eden bir sorun da yeşil balgam fark etmek mümkün hale gelecektir. Balgam çoğu zaman enfeksiyonlarda büyük ölçüde irin içerir ve enfeksiyon olmayan enflamatuvar problemlerde ise irin yerine çoğunlukla mukus gözlemlenir. Balgam sorunları ve renkleriyle örneklendirme yapacak olursak;

 • Kistik fibroz ya da bronşektazi; sadece yeşil balgam
 • Kronik bronşit; gri yeşil ve berrak balgam
 • Akciğer apsesi; apse yırtıldığında ani ve büyük ölçüde yeşil balgam
 • Pnömani; sarı ve yeşil balgam

Yeşil renkli balgam meydana geldiğinde solunum yollarında oluşan bakteriyel en fonksiyonun göstergesi de olabilir. Bu durumda yüksek ateş meydana gelir ve özellikle 3 gün boyunca sürer. Yüksek ateş dışında burunda tıkanıklık, sinüslerde ağrı ve burun akıntısından kan gibi semptomlar meydana gelecektir. 

Sorunu Ortadan Kaldırma

Yeşil balgamlı öksürük sorunundan kurtulmak için belli başlı koşulları dikkat etmek gerekir.

 • Yeşil balgamı tüketilmediğinden emin olmak çok önemlidir. Çünkü yutulursa bakteriler ve virüsler vücuda geri döner. Bundan kaynaklı olarak enfeksiyon devam eder.
 • Özellikle boğazdaki kuruluğu hafifletmek için nemlendirici ortamlarda bulunması gerekir.
 • Polen, ev kimyasalları, duman ve diğer alerjen tozlardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Akciğerlerde bulunan balgamı gevşetmek için birkaç damla okaliptüs yağı içeren buhar teneffüs edilmesi oldukça faydalı olacaktır.
 • Genel anlamda sağlığı ve bağışıklığı güçlendirmek adına doğal antioksidanlar tüketilmelidir.
 • Hazır gıdalardan, kızarmış gıdalardan, süt ürünlerinden ve katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durulur.
 • Bu dönemde hazır meyve sularından uzak kalınması gerekir. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suları ve ılık suyun tüketiminin artırılması çok önemlidir.
 • Gün boyunca yeşil balgamı öksürmeye yardımcı olmak için ılık su içmek faydalı olacaktır.
 • Balgamı göğüsten çıkarmak için sıcak kompleksleri göğüs ve sırta uygulamak rahatlama sağlar.
 • Sıcak duş almak faydalı olacaktır. Duş alırken banyo küvetine okaliptüs yağı eklemek ve bunu derin derin içe çekmek balgamın kolay şekilde atılmasını olana

Bitkisel Destekler

Soğan Kürü

1 adet orta boy sarı soğan 6 ya da 8 parçaya bölünür. Üstüne iki bardak içme suyu ilave edilip ocağın üzerine alınarak kaynatılır. Kaynatılan soğan üzerinden alındıktan sonra kenara bırakılıp alıncaya kadar bekletilmesi gerekir. Soğan suyu İnsan vücudunda olan iltihabının kolay şekilde atılması için çalışır. Soğan suyunun her gün taze şekilde hazırlanması çok önemlidir. Kalan ve ertesi güne kadar bekletilen soğan suyu kesinlikle tüketilmemelidir.

Keçiboynuzu Kürü

500 ml içme suyunun içine 7 ila 8 adet Keçiboynuzu küçük parçalara kırılarak atılır. Ardından ocak üzerine alınarak kaynatılır. Bu kürün her sabah ve akşam içilmesi gerekir. Kürün düzenli olarak 3 gün içilmesinden sonra balgam atılmaya başlanır. Özellikle sigara kullanan kişilerin bu kürü senede 2 kere yapması balgamı daha kolay atmasına olanak sağlayacaktır.

Kekik

Kekik her türlü öksürük sorunu için oldukça faydalı harika bir baharat türüdür. Yapılan bir araştırmaya göre kekik ile çuha çiçeği karışımı bronşitten kaynaklı olarak ortaya çıkan yeşil balgamı birkaç gün içinde yüzde 60 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Bu karışımı hazırlamak için;

 • Bir su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı kekik ile bir tatlı kaşığı çuha çiçeği ilave edilir.
 • 5 dakika boyunca demlenmesi adına kenarda bekletildikten sonra bir süzgeç yardımıyla süzülür.
 • Ardından bekletilmeden içilmelidir.
 • Tat konusunda sıkıntı çeken kişiler bu karışımın içine bir tatlı kaşığı bal eklemesi yapabilir.

Bol Su Tüketilmesi

Düzenli olarak bol seviyede su tüketmek insan vücudunun direncinin artmasına olanak sağlayacaktır. Bol su tüketmek insan vücudunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra iltihaplı hastalıklardan daha kolay kurtulmaya yardımcı olur. Suyun tüketilmesi balgamın ve mukusun incelmesine insan vücudundan daha kolay atılmasına yardımcı olup destek sağlayacaktır. Ayrıca su insan vücudundaki yüksek ateşi kontrol altına alır.

Bromelayin Takviyesi

Bromelayin bileşenleri cerrahi müdahale, alerji ve sinüzit gibi faktörlerin sebep olduğu iltihabı kolayca söker ve yeşil balgamı kısa sürede azaltır. Bromelayin enzimi ananasta bol düzeyde bulunur. Ayrıca gıda takviyesi olarak da alınabilir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...