Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

1 Yaş Bebeklerde Öküsürk Nasıl Tedavi Edilmelidir?

1 yaşındaki bebeklerde meydana gelen öksürük sorunlarında öncelikli olarak uzman hekime başvurulması gerekir. Ardından evde bebeğe zarar vermeyecek belli başlı uygulamalar yapılabilir.

1 Yaş Öksürüğü

1 yaşında olan bebeklerde meydana gelen öksürük sorunların öncelikli olarak uzman hekime başvurulması gerekir. Uzman bu kapsamda yapacağı muayenelerden sonra anne ve babalara gerekli talimatları verecektir. Bunun dışında 1 yaş bebeklerde öksürük sorunlarını ortadan kaldırmak için aşağıda bulunan seçeneklerin kullanımları yapılabilir.

Nemlendirici

Nemlendirici kullanımı 1 yaş bebeklerde odanın havasının nemlenmesine olanak sağlar ve rahatsız edici öksürüğü hafifletir. Nemlendiriciyi kesinlikle yataklardan, dolaplardan ve kıyafetlerden uzak tutmak gerekir. Nemlendiricinin kullanımı için üreticinin talimatlarının izlenmesi gerekmektedir. Çoğunlukla bakteri ya da küfün büyüyerek havaya dağılmasının önüne geçmek adına suyunun her gün düzenli şekilde değişmesi gerekmektedir.

Buhar Odası

Banyo içinde bulunan duşta sıcak suyun kullanımı ile buhar odası uygulaması yapılabilir. Sıcak suyun açılması ile banyoda buhar oluşması beklenir. 1 yaş bebeği ile anne ya da baba bu banyoya grip birkaç dakika boyunca kalmalıdır. Bu uygulama 5 ila 10 Aralıklar ile birkaç kez arka arkaya tekrar edildiği zaman bebeklerde hava yolu tıkanıkları açılır. Hava yolu tıkanıklığı öksürüğe neden olacağından dolayı açılması rahatlama sağlayacaktır. Uygulama esnasında ara verildiğinde odanın sıcaklığının düşük olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bebeğin üşütmesine sebep olunabilir. En azında 5 ila 10 dakikalık aralarda bebek havlu ile sarılmalıdır. 2 günde bir kez ya da aşırı düzeyde tıkanıklık varsa her gün uygulanabilir.

Sıvılar

Bebeğin sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde oldukça sık şekilde sıvı tüketimi yapılması bebeklerde öksürük sorunun rahatlamasına olanak sağlar. Susuz kalmak vücudun sekresyonlarını inceltecektir.

Beslenme

Dengeli, doğal ve düzenli beslenme grip, soğuk algınlığı, öksürük ve üst solunum yolları enfeksiyonlarının önüne geçer. Bundan dolayı bebeklerde beslenme oldukça önemlidir.

Tıbbi Yardım

Uzmanlara göre soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları 1 yaşındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Bu ilaçların kullanımları sonucunda konvülsiyonlar ve hızlı kalp hızı tarzında ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bitkisel öksürük ilaçları reçetesiz kullanılabilir. Bunun yanı sıra bu tarz ürünler Gıda ve İlaç İdaresi tarafından izlenir. Yalnız bu tarz ilaçların kullanımı yapılmadan önce mutlaka uzman hekim ile görüşülerek görüş alınması gerekmektedir.

1 yaşındaki bir bebek öksürükten kaynaklı olarak nefes almada zorlanıyorsa derhal tıbbi yardım istenmesi gerekir. Ayrıca öksürük ile birlikte yüksek derecede ateşi varsa evde beklemeden hemen uzmana gidilmesi gerekir. Bunlardan farklı olarak öksürüklerden kaynaklı kusma meydana gelmeye başlarsa da anne ya da babanın hastaneye başvurması gerekir. Bebeklerin ne zaman doktora götürülmesi konusunda terettüt yaşıyorsanız;

  • Bebekler üç aydan daha küçükse, her hasta olduğu zaman onu doktora götürmek gerekir.
  • Öksürük başladıktan 5 gün halen devam ediyorsa
  • Öksürükler ile alakalı durumlar giderek kötüleşiyorsa
  • Ateş git gide yükseliyorsa ve gün içinde düşürme konusunda sıkıntılar çekilmeye başlandıysa
  • Nefes alma konusunda 1 yaş bebeklerde sorun yaşanıyorsa
  • Sarı, kahverengi ve yeşil mukus öksürmeye başladıysa

Burun Spreyi

Kuruyan mukusu gevşetmek için tuzlu burun damlaları veya sprey kullanımı uzman hekim tarafından tavsiye edilir. Sprey yoksa birkaç damla musluk suyu kullanabilirsiniz. (1 yaşın altında bebeklerde damıtılmış su veya kaynatılan musluk suyu kullanımı yapılmalıdır.) Burun spreyi kullanmak için;

  • Adım 1: her bir burun deliğine 3 damla sprey sıkılmalıdır.  (1 yaşın altındaki bebeklerde 1 damla kullanılmalıdır.)
  • Adım 2: Bir burun deliğini kapatırken diğer burun deliğini ayrı ayrı üflemek, emmek ya da mukus çekici alet kullanımı yapmak gerekir. Ardından diğer burun deliğine aynı uygulama yapılmalıdır.
  • Adım 3: burun spreyini tekrarlaması gerekir ve burun içinden boş ses gelinceye uygulamaya devam edilmelidir.

Ne Sıklıkta Uygulanır?

Bebek 1 yaşın altındaysa gün içinde en az 4 kez veya her besleme öncesinde uygulanması gerekir. 1 yaş üstü bebeklerde de aynı şekilde uygulamaya devam edilmesi gerekir. Tuzlu burun damlaları ya da sprey herhangi bir eczanede satın alınabilir. Hiçbir reçete gerekmez. Tuzlu burun damlaları da evde yapılabilir. Bunun içinde;

½ çay kaşığı  masa tuzu ve su kullanılması gerekmektedir. Tuzun 1 fincan içinde (240 ml) ılık su ile birlikte iyice karıştırılması gerekir. Bu uygulamada mutlaka şişelenmiş ya da kaynatılmış su kullanımı yapılması gerekir. Mukusun gevşetilmesi adına kullanılan burun spreyi ardından bebeğe sıcak bir duş yaptırılması gerekir. Nemli havayı bebeğin içine soluması fayda sağlar. Ayrıca 1 yaş altında bulunan bebeklerde yapışkan mukusun temizlenmesi için ıslak pamuklu çubuk kullanımı yapılması uygun olacaktır.

 

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...