Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Akciğer Filmi Çekimlerinde Sigara Kullanımı ve Görüntüleri

Akciğer filmi çekim işlemlerinde sigara kullanımı ile alakalı birçok detay ortaya çıkmaktadır. Özellikle sebep olduğu hastalıklar yapılacak olan çekim işlemlerinde hemen kendini belli eder.

Akciğer Sağılığa Sigaranın Etkisi

Sigara kullanımı yapan kişiler ile kullanmayan kişiler arasında hastalıklar konusunda bile farklılıklar bulunur. Sigara kullanımı yapan kişiler daha sık ve daha ölümcül hastalıklara yakalanmaktadır. Özellikle sigara kullanımı yapan kişiler akciğer ile alakalı hastalıklara sık şekilde yakalanır. Sigara kullanımı yapan kişilerde kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ve organların yetmezliği meydana gelebilir. İronik açıdan ülkemizde de sigara konusunda yapılan araştırmalar ölümlere neden olduğunu ortaya çıkartmıştır. Sigara akciğer filmi çekim işlemlerinde belli olmasa bile onun ortaya çıkardığı hastalıklar kendini hemen belli eder. Yani buna sigara kullanımı akciğer filminde çıkar da denilebilir. Sigara kullanımı yapan kişilerde içe çekilen sigara dumanı direkt olarak akciğerlere inhale eder. Bundan dolayı zararlı maddeyi kullanan kişiler alveoler boşlukları, (fagositleşmiş) empüriteler ve artıklar parçacıkları ile doldurulmuş çok sayıda süpürücü hücreyi (makrofajlar) içerir;

Mikroskop altında yapılan incelemeler yüksek büyütme ile alveoler süpürücü hücrelerde bulunan siyah ve kahverengi sızdıran parçacıklar gözlemlenir. Gerçekten de, bu zararlı maddeyi kullanan kişilerin akciğeri bu parçacık malzemelerin çokluğuna sahip olabilir. Bundan dolayı ciğerler çıplak gözle gri ya da siyah görünür. Çoğu zaman da bir kişinin çok mu yoksa az mı sigara kullanımı yaptığını söylemek için mikroskop bile kullanmaya gerek kalmaz. Yani akciğer filminde ortaya çıkar. Sigarayı bırakmadan içen kişilerin akciğerlerini çıplak göz muayene eden uzmanlar genelde genişlemiş hava boşlukları olarak meydana gelen gri ya da siyah renkli bir akciğer gözlemlemesi yapar.

Akciğer Filminde Sigaranın Etkisi

Sigaranın içilmesi sadece ama sadece akciğerlerde değil vücudun tüm organlarından zarar meydana getirmeye sebep olur. Aslında insan vücudunda bulunan organların işlevlerini tam olarak yerine getirilmesinde önüne geçer. Kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden olan bu zararlı madde bırakılmazsa cildin de erken dönem içinde yaşlanmasını sağlayacaktır. Akciğer filmi çekilenlerde zararlı maddenin içilip içilmediği net bir şekilde anlaşılmaz ama akciğerlerin görüntüleri, kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar gözlemlenir. Bu rahatsızlıklar ciddi düzeyde yaşamsal fonksiyonların etkilenmesine neden olacaktır.

Sigaranın kullanımı yapan kişilerin akciğerlerinde bulunan hastalıklar saymakla bitmez. Özellikle aşırı kullanım yapan kişilerde ilerleyen yaşlarda kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH meydana gelir. Dünya çapında 40 milyondan daha fazla kişi bu hastalıktan dolayı büyük sıkıntılar çekmektedir. Dünyada KOAH ölüm sebepleri arasında ilk 5’in içinde yer alır. Hastalığın teşhisinin konulmasından sonra sık şekilde erkeklerde gözlemlenen bu sorun zaman içinde erkeklerden daha çok kadınlarda gözlemlenmeye başlamıştır. Hastalık konusunda yapılan araştırmalarda sigara kullanmamak ve erken dönemde zararlı maddeyi bırakmak KOAH hastalığının önlenebileceğini ortaya çıkartmıştır. Kullanan kişilerin hemen hemen % 70’lik kısmı kurtulmak istemektedir ama yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen istatistiklere göre her yıl % 7’lik kısmı bırakmayı denemektedir. Bağımlı hale gelen birçok kişi bırakmayı denese bile başaramaz. Bundan dolayı bu tarz kişilerin psikolojik anlamda yardım alması gerekebilir. KOAH dışında akciğer kanseri, amfizem, kronik bronşit ve daha birçok soruna neden olan zararlı madde kesinlikle kısa süre içinde bırakılmalıdır. Özellikle akciğerlerde meydana gelen kanser hücrelerinden kurtulmak oldukça zordur. Çünkü bu hastalık genelde erken dönem içinde fark edilmez. İlerleyen dönemlerde tedavisi oldukça güç olduğundan hastayı her gün bir adım daha ölüme yaklaştırır.

Bunların yanı sıra sigara kalp damarlarından sıkışmaya ve sertleşme gelişimi göstermektedir. Yani kalp hastalığından ölen kişilerin ölüm nedenleri arasında en yaygın sebep sigara kullanımıdır. Hastanelerde, otopsilerde, bakım evlerinde ve evlerinde ölen kişilerin çoğunluğunda gelişen hastalıklarından ana sebepleri arasında yer almaktadır. Ölüme ve ciddi düzeyde hastalıklara kapılmaya sebep olan bu zararlı maddenin en kısa süre içinde bırakılması sağlık açısından çok önemlidir. Genel sağlığı ve akciğerlerin sağlığını korumak adına gerekirse bırakma konusunda hastanelerden ya da doktorlardan yardım istenebilir. Bu konuda kişilerin denemeyi bıkmadan devam etmesi gerekir. Bu konuda çabalamak bile zaman içinde bırakmaya destek sağlar. Sigaranın kullanımı yapan bir kişide bulunan akciğerlerin görüntüsü;

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...