Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Asist Şurup Kullanım Şekilleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Asist şurup daha çok solunum yolu hastalıklarında kişilerin öksürük tedavisinde kullanılacak olan eczanelerden satın alarak balgamlı öksürüğün geçmesi için kullanılacaktır.

Asist Şurup

Şurubun etken maddesi olarak içerisinde Asetilsistein bulunmaktadır. Doktorlar hastalıkların tedavisinde etkili olacağını düşünmesi sonucunda reçete etmesi sonucunda 6.01 TL ücret ödenerek satın alınacak bir ilaç olmaktadır. Amino asit içerisinde bulunan ve sistein oluşabilecek olan bir ilaç olmaktadır. İlacın kullanım amacı sıklıkla solunum yollarında meydana gelen hastalıkların tedavisinde etkili olur. Mukolitik olarak adlandırılan ve kişilerde meydana gelecek olan balgam kıvamında bir durum olması sonucunda atılımını daha da kolaylaştıracak ve etkisini kolaylıkla gösterecektir. 100mL olarak satılacak olan şurubun birçok sorunu ortadan kaldırması ile bilinmektedir. Yoğun bir kıvamı bulunmaktadır. Balgamlı öksürük olması konusunda kişilerde meydana gelecek bu sorunun kolay bir şekilde iyileştirilmesinde etkili olacaktır. Balgamın azaltılması ve yok olmasında etkili olacaktır. Hastalığın tedavisinde kullanılacak ve ayrıca kişilerde meydana gelecek olan yüksek doz kullanımına bağlı olarak parasetamol alımında karaciğer yetmezliğinin oluşması gibi bir durumda bu hastalığı tedavi etmek ve önlenmesi için kullanılacaktır.

Asist Şurup Kullanım Şekli

Hastalık gelişmesi durumunda pediatrik bebeklerde kullanılması için günde 3 defa kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu şurup çocuklarda ve bebeklerin solunum yollarında etkili olacak bir antibiyotik türevinde bir şurup olacağı için öksürük önleyici ve diğer sorunların oluşmasını engelleyecek olan bu şurubun 7 yaşından büyük olan çokların tedavisinde gün içerisinde belli saat aralıklarında 3 defa kullanılmalıdır. Günde 1 ölçek alımı uygun olacaktır. Fakat bebeklerde ya da 7 yaşına gelen çocuklarda ise sabah ve akşam gün içerisinde iki defa kullanımı uygun olacaktır. Fakat daha küçük olan çocuklarda etkili olabilmesi için sabah ve akşam 2.5 ML yarni içerisinde olan ölçeğin yarısı verilmesi gerekmektedir. Doktor tarafından sizlere şurup reçete edilmesi durumunda hastanın ne şekilde kullanması da sizlere söylenecektir. Her zaman doktorun önermekte olduğu şekilde kullanımı uygun olacaktır.

Şurup uygulanmaya başlandıktan sonrasında birkaç gün içerisinde etkili olacaktır. Oral yolla kullanılacaktır.

Asist Şurup Yan Etkileri

Kullanılmakta olan öksürük önleyici şurubun bir takım yan etkileri olması nedeniyle bu yan etkilerin bazıları çok ciddi yan etkiler olacaktır. Eğer ki bu yan etkiler oluşması durumunda kişilerin kullanmaması gereken asist şurup doktora bilgi verilmesi gerekmektedir. İlk olarak alerjik reaksiyonlar gelişebilir. eğer ki hastalığın tedavisinde kullanmakta olduğunuz asist şurubun kaşıntı meydana gelmesi, cilt üzerinde kurdeşen döküntüleri ortaya çıkması ve ciltte kızarıklık olması sonucunda ve kalp atışında hızlanma olması gibi sorunlar gerçekleşmesi durumunda ilacın alınmasına son verilmelidir. Aşırı duyarlı olan kişilerde şoka girmesine de neden olabilir. Eğer ki ilacın etken maddesine karşı alerjiniz olması durumunda ilacın hemen alınması son verilmelidir. Bunların dışında da ilacı kullanmakta olan kişilerde meydana gelecek olan ciddi olmasa da bir takım yan etkiler meydana gelebilir. Bu yan etkiler sıklıkla şunlardır:

  • Cilt üzerinde kızarıklık;
  • Hırıltılı nefes alma;
  • Ciltte tahriş;
  • Karın ağrısı;
  • Mide bulantısı;
  • Baş ağrısı;
  • İshal;
  • Karın ağrısı;
  • Yüksek ateş.

Bu yan etkiler olması sonucunda hastanın ilacın alınımına ara vermelidir. Doktor bilgilendirmelidir. Özellikle de göğüs sorunları yaşamakta olan, kişilerin hayatı içerisinde nefes darlığının gelişmesi gibi sorunlar olması ciddi komplikasyonlar geçirmesine neden olacaktır. Bu yan etkiler sonucunda hastanın doktorlarına bilgi vermesi gerekmektedir.

Asist Şurup Uyarılar

Şurubun kullanılması her zaman için doktor önermesi sonucunda hastalığın tedavisinde kullanılması için reçete edilir. Bu şurup eğer ki hastalığın tedavisi için kullanılacaksa 2 yaş altında olan bebeklerde kullanımına her zaman için doktor karar vermelidir. Bebeklerde kullanılması sonucunda bebek gözlem altında kalmalıdır. Herhangi bir sorun oluşması sonucunda ise kullanılmaması gereken bir ilaç türü olacaktır. Ayrıca bir takım şekerlere karşı dayanıksız olan hastalarda kullanılması sakıncalı olur. Astım hastalığı yaşamakta olan kişilerde sıklıkla dayanıksızlık oluşacağından kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Solunum sorunlar çekecek kişiler asla ilacı kullanmamalıdır. Almanız gereken fazla doz olması durumunda karın ağrısı ya da mide bulantısı gibi sorunlar oluşmasına neden olacağından komplikasyonlar ortaya çıkması sonucunda kişilerin doktoruna bildirmeli ve acil servise gitmesi de gerekmektedir. Hamilelik ya da emzirme dönemi içerisinde şurubun kullanılmasına ara verilmeli ve içilmemesi gerekmektedir. Doktor tarafından reçete edilecek olan bazı başka kimyasallar olması durumunda bunları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Şurup benzoat içermesi nedeniyle alerjik reaksiyon oluşumuna neden olacak sorunlar gelişebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...