Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bricanyl Ekspektoran Şurup Yan Etkileri ve Fiyatları

Astım hastalığının tedavisinde etkili olan şurup her zaman için doktorun önermesi sonucunda eczanelerden satın alınmalı ve kullanılması gereken bir şurup türü olmaktadır.

Bricanyl Ekspektoran Şurup

Şurup doktor tarafından hastanın muayene edilmesi sonucunda 10.38 TL ücret ile reçete edilirse satın alınabilir ve doktorun belirttiği şekilde hastanın gün içerisinde söylenen doz kadar ilacı içmesi gerekmektedir. Şurubun etken maddeleri olan tervütalin sülfat ve içerisinde var olan guaifenesin ağız yoluyla alınması sonucunda bir çözelti olacaktır. Bunun için her zaman oral yolla kullanılması gerekmektedir. Solunum yolları hastalığı yaşamakta olan bir kişinin nefes almasında sorun bulunuyorsa ilaç doktor tarafından önerilecektir. Solunumu daha rahat bir şekilde alması konusunda etkili olacaktır. Hastanın solunum sıkıntısı yaşaması sonucunda bu ilaç ile birlikte nefes alması daha da kolay olacak özellikle de nefes alamama gibi durumlar ya da nefes darlığı gibi sorunlar yaşamakta olan hastaların rahatlamasını sağlayacaktır. Bricanyl expektoran şurup kişilerde astım gibi solunum yollarını etkilemekte olan ilaçların tedavisinde de kullanılacaktır. Nefes daralması ve ardından da balgamlı öksürük yaşamakta olan kişilerde balgamı daha rahat çıkarmalarını sağlayacak olan ve öksürüğün daha yumuşak bir şekilde yaşamaları konusunda etkili olacaktır. Solunumda yaşanılan problemleri ve de sıkıntıları gidermek amacıyla düzenli olarak hastanın tedavi edilmesi için uygulanacak bir ilaç türüdür.

Astım atağı geçirirseniz bunu daha sakin bir şekilde geçirmeniz konusunda etkili olacaktır. 

Bricanyl Ekspektoran Şurup Uyarılar

Şurubun yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi etken maddesine karşı hastaların alerjisi olması durumunda şurubu kullanmayı bırakmaları gerekmektedir. Kalp ve damar hastalığına sahip olan ya da erken doğum riski ile karşı karşıya kalan kişilerin asla bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir. Beklenmeyen herhangi bir sorun gelişmesi durumunda ilacın kullanımı kesilmelidir. Şurubun kullanımı özel olarak kullanılması uygun olacaktır. Sağlık sorunlarınız olması durumunda doktor tarafından hastanın kullanımı uygun olmaması durumunda satın alınarak kullanılması sakıncalı olacaktır. Bu şurup daha çok yetişkinler için reçete edilen şuruplar arasında olmaktadır. Özellikle de 2 yaşından daha da küçük olan çocukların ise bu şurubu satın alarak kullanmaları sakıncalı olacaktır. Kalp kasında kalınlaşma olan kişilerin bu şurubu kullanmamaları gerekmektedir. Kan hastalığı yaşayan kişilerin bunu doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Şurup içerisinde alkol bulundurmaktadır. Bu nedenle de şurubu kullanıyorken herhangi bir şekilde kişinin alkol tüketiminden uzak durması da çok önemli olacaktır. Bu şurup doktor tarafından reçete edilirse sizlerin daha önceden kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuza bildirmeniz çok önemli olacaktır. Ayrıca doktor tarafından önerilmemesi sonucunda bu şurup satın alınarak kullanılmamalıdır. 

Bricanyl Ekspektoran Şurup Kullanım Şekli

Şurubun kullanımı her zaman için kişiye özel olması gerekmektedir. Doktor tarafından hastanın yaşı ya da kilosu bilinmesi sonucunda hastaya kullanım dozu söylenecektir. Nefes almakta zorluk çeken hastanın rahatlamasını sağlamak amacıyla kişilerin sıklıkla alacakları bu şurup sayesinde doktor tarafından reçete edilecek olması nedeniyle mutlaka kişilerin doktorun söylediği şekilde şurubu kullanması önerilecektir. Her gün düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Ağızdan oral yolla alınacak bu şurup birçok kişinin tedavisini gerçekleştirmektedir. Şurup iki yaşının altında olan çocuklara zorunlu olunmadıkça reçete edilmemesi gerekmektedir. Günde 3 defa alımı doktor tarafından başka bir şekilde reçete edilmemesi durumunda uygun olacaktır. Çocuklarda doz miktarı her zaman için vücut ağırlığına bağlı olarak ilacın kullanımı uygun olacağı da unutulmaması gerekmektedir. Şurubun dozunu almayı unutmanız sonucunda eğer ki bir sonraki alacağınız doz yakın olması durumunda hastanın dozu almaması gerekmektedir.

Fakat doz aralığı varsa o zaman hatırlayınca hemen dozu alması tavsiye edilmektedir. 

Bricanyl Ekspektoran Şurup Yan Etkiler

Şurup kullanılmaya başlaması sonrasında bir takım istenmeyen yan etkilerin olması da mümkün olacaktır. Bu yan etkilerde en sıklıkla görülmekte olanları arasında şiddetli baş ağrısının olması ve titreme görülmektedir. Kalbinizin hızlı bir şekilde atması ya da kas kramplarının da yaşanması görülebilir. Bunun dışında hastalarda şu yan etkilerde yaşanması mümkün olacaktır.

  • Potasyum azalması;
  • Uyuklama sorunları;
  • Huzursuzluk;
  • Endişeli ruh hali;
  • Hiperaktivite.

Kullanmakta olan bazı hastalarda cildinde kızarıklık olması ya da kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların oluşma durumları da meydana gelebilir. Bu durumda hastanın kullanmaması gerektiğini de unutmamalıdır. Bazı kullanmakta olan kişilerde mide bulantısı ya da kendisini hasta hissetme gibi sorunların oluşması da görülebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...