Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Peditus Şurubu Kullanım Şekli, Fiyatı ve Yan Etkileri

Peditus şurup daha çok soğuk algınlığı, öksürük ya da burun tıkanıklığı gibi hastalık yaşamakta olan kişilere doktor tarafından reçete edilmemesi durumunda kullanılmamalıdır.

Peditus Şurubu

Peditus 100 ML şurup Parasetamol + Guaifenesin + Pyrilamine Maleate + Phenylephrine Hcl etken maddelerine sahip olan oral yolla kullanılacak bir ilaç türü olmaktadır. İlaç daha çok çocukların yaşayacak oldukları soğuk algınlığı tedavisinde etkili olan hastalığı iyileştirmek amacıyla doktorların vermesi durumunda eczanelerden 5.98 TL ücret ile normal reçete eşliğinde satın alınacak bir ilaç türüdür. Şurubun içerisinde ağrı kesici özelliği ve ateş düşürücü özelliği olan etkin maddesinin yanı sıra balgam söktürücü özelliğinin olması ile de bilinmektedir. Ayrıca kişilerde meydana gelecek olan alerjik hastalıklarına karşı etkili olarak kullanılacak ve burun tıkanıklığının oluşumunu engelleyecek maddesi ile de kişilere cam şişe içerisinde kullanılacaktır.

Bebeklerde şurubun kullanımı mutlaka doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. 12 yaşından büyük olan çocukların gün içerisinde 4 kez belirli saat aralıklarında gün içerisinde 2 ölçek almaları önerilmektedir. Unutulmamalıdır ki şurup her zaman en az 4 saat zaman aralığı içerisinde kullanılmalıdır.

6 ile 12 yaş aralığında olan çocuklarda ise 1 ölçek verilecektir. Bebeklerde kullanımına doktor karar verebilir.

Endikasyonları

Sandoz ilaç firması tarafından piyasaya sürülmekte olan ilaç daha sıklıkla nezle ya da grip gibi hastalıklar olması durumunda kişilerde üst solunuma bağlı olarak gelişecek enfeksiyon hastalıkları tedavisinde etkili olacaktır. Şayet gelişecek hastalık sonucunda yüksek ateş görülmesi ya da öksürük oluşması gibi durumlar varsa bunların sonucunda doktorlar tarafından kullanımı uygun görülmesi durumunda hastaya verilecektir. Hastaların nezle ya da diğer hastalıkların sonucunda burun tıkanıklığının oluşması durumunda bronşiyal sekresyonlarını da hastanın sulandırılması ya da yumuşatması amacıyla kullanılacaktır. Üst solunum yolları sonucunda enfeksiyon gelişmesi durumunda hastalarda görülecek olan kas ağrısı ve eklem ağrılarının azalmasını sağlayacak olan ilaç birçok doktor tarafından önerilen bir ilaç olmaktadır.

Uyarılar

Peditus şurup kullanılması durumunda kullanılması dikkatli olunması durumlar çıkaracak olmasından kişilerde etken maddesi olan tartarazin bulunması nedeniyle aşırı bir duyarlılık reaksiyonları gelişecek durumlar oluşması gibi sonuçlar doğuracaktır. Bileşiminde kişilerin kardiyovasküler hastalıkların oluşmasına neden olan Fenilefrin oluşabilir. Hipertansiyon gelişimine neden olacağı gibi diyabet gelişimi de olabilir. Bu nedenle de doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılması uygun olacaktır. Herhangi bir yandaş hastalığınız olması durumunda bu hastalığınızı doktorunuza belirtmelisiniz. Çocuklarda ya da yetişkinlerde meydana gelecek olan yüksek ateş oluşması durumlarında kullanımına ara verilmesi gerekmektedir. İlacı kullanan kişilerin Peditus şurup alkol ile birlikte alınması son derece sakıncalı olacak bir ilaç grubunda olmaktadır.

Peditus şurup kullanılacağı zaman mutlaka dikkatli olunmalıdır. Hastanın herhangi bir yandaş hastalığı olması durumunda doktora bildirmeli ve doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle de ilacı kullanacak olan kişilerde karaciğer ya da böbrek yetmezliği olması durumlarda kullanılmamalıdır. Hastalarda kalp damar sertliği oluşması durumlarında ya da damar daralması yaşanması durumlarında kullanımı her zaman doktolar belirlemesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde eğer ki kullanmakta olduğunuz başka soğuk algınlığı ya da grip hastalığı için var olan ilaçlar kullanıyorsanız ayrıca burun tıkanıklığınız olması sonucunda bunun içinde ilaç kullanıyorsanız peditus ilacını kullanmanız sakıncalı olacaktır. Hastalarda anemi hastalığı olması durumunda ve akciğer hastalığı yaşaması durumunda ilacı kullanmaları sakıncalı olacaktır. İlaç alkol içermektedir. Bu nedenle de bazı kişilerde uyuşma olmasına neden olabilir. Özellikle de dikkatinizi vermeniz gereken bir işte çalışıyorsanız bu ilacı kullanmayı bırakmadan asla iş yerinde çalışmamanız gerekmektedir. Gebelik esnasında kullanılması sakıncalı olacaktır. İlacı kullanmaya başladıktan sonrasında eğer ki 5 gün geçmesine rağmen hastalığınız da bir türlü iyileşme olmaması durumunda ilacı kullanımı bırakılması gerekmektedir.

Yan Etkileri

Hastaların kullanımı sonucunda ilacın bir takım yan etkileri meydana gelebilir. Bu nedenle de ciddi yan etkiler oluşacağı için ilacın alınımı yan etkiler görülmesi sonucunda bırakılması gerekmektedir. Deri döküntüsünün görülmesi, şiddetli bir kaşıntı oluşması, ödem ya da yüz bölgesinde ve boğazda şişkinlik oluşması ve akıntılı döküntü oluşması gibi durumlar ciddi yan etkiler arasında olduğundan ilacın kullanımı her zaman için kesilmelidir. Karaciğer enzimleri tedavisinde kullanılması sonucunda hastaların sıklıkla ALT seviyesinin çok yükselmesi çıktığı görülmektedir. Yaygın görülen diğer yan etkiler ise şunlardır:

  • Şiddetli baş ağrısı;
  • Sürekli yorgunluk;
  • Uyuma isteğinde artış;
  • Uyuşma;
  • İshal;
  • Mide bulantısı;
  • Üst solunum yollarında enfeksiyon oluşması;
  • Kusma;
  • Gaz.

Ödem oluşması ya da denge bozukluğu gibi yan etkilerde ortaya çıkacaktır. Çok seyrek olarak görülen yan etkiler arasında kişilerin kullanması sonucunda derinin döküntüsü, kurdeşen hastalıkları ve kaşıntının gelişmesi de görülecektir. Bazı kişilerde şurup kullanılmaya başladığı zaman solunum sorunları da olacağı gibi uyku sorunları da sıklıkla karşımıza çıkacak olan belirtileri arasında olacaktır. Kişilerin kalp atış hızında azalma oluşması ya da karın ağrısının şiddetli bir şekilde kendisini hissettirmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Bunların yanı sıra hasta sürekli olarak kendisinde sersemlik hissi olacak ve olağan dışı bir heyecan yaşamasına da neden olacak durumlar meydana gelebilir. Ayrıca kullanmakta olan kişilerde meydana gelecek olan yan etkiler arasında baş dönmesi gibi bir durumun gelişmesi de görülebilir. Bu durumda kişilerde yüksek kan basıncının artması da oluşabilir. İdrar yapmakta güçlün yaşanacağından bu yan etkiler reçete eden doktora belirtilmelidir. Doktor tarafından ön görülmesi sonucunda ilaç kullanımı ya bırakılmalıdır ya da dozu yeniden ayarlanması gerekmektedir. Her zaman için ilacı doktorun ön gördüğü şekilde size nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız önerilmektedir. 

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...