Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Ventolin Şurubu Kullanımı Şekli, Yan Etkileri ve Fiyatları

Ventolin şurubu astım tedavisinde etkili olan, hastalığın şiddetli ataklarının hafiflemesinde doktorların önermesi durumunda kullanılacak bir ilaç türü olmaktadır.

Ventolin Şurubu

Şurup olarak satılan ilaç eczanelerden 4.22 TL ücret ile satın alınarak doktorun ön gördüğü şekilde kullanılması uygun olacaktır. Yerli ve beşeri bir ilaç olması nedeniyle doktorlar tarafından hastaya uygun olunması sonucunda reçete edilerek kullanılması uygun olacaktır. ilacın etken maddesi Salbutamol olmaktadır. Birçok hastaya doktorları tarafından tedavi edici özelliği olarak verilmesi nedeniyle şurubun içiminin kolay olması amacıyla portakal aroması içermektedir.

Ventolin Farmakolojik Özellikleri

Etki mekanizması olarak içerisinde bulunan maddeler sayesinde hastalığın tedavisinde son derece etkili olacaktır. Kullanıldığı zamanlarda ilaç 4 ya da 6 saat içerisinde böbrek yolu ile atılacaktır. Bir kısmı ise ilacın metabolize edilerek temizlenmesi sağlayacaktır. İlaç idrar yoluyla 72 saat içerisinde vücuttan atılması da görülecektir. Oral yolla uygulanacak olan ilacın gastrointestinal kanal aracılığıyla emilecek olduğu ve fenolik sülfata dönüşmesi ile de bilinmektedir.

Endikasyonları

İlacın kullanım amacı her zaman için astım atağı geçirmekte olan bir hastanın tedavisinde etkili olacak ve önlenmesi amacıyla kişiler için uygun olacak bir tedavinin gerçekleşmesi de ön görülecektir. Bronkodilatörler sayesinde hastanın bir anda meydana gelecek olan şiddetli ataklarının tedavisinde etkili olacaktır. Kararsız bir şekilde astımı olan hastalarda da tedavi etmek amacıyla doktorlar tarafından önerilen bir ilaç olmaktadır. Devamlı olarak astım belirtilerini yaşamakta olan ve medikal kontrollerinin yapmasına rağmen düzelme görülmeyen hastaların kullanmasında bir sakınca olmayacaktır. Sürekli olarak astım krizi yaşamakta olan hastaların yaşamakta olduğu şiddetli astımlar bronkodilatör kullanımı ile brilikte normal bir durum görülmemesi sonucunda doktorlar ek tedavi olarak reçete edecektir.

Bronkodilatör kullanmasına rağmen hastanın olması sonucunda hastaya kortizonlu ilaçlar kullanılması uygun olacak ve tedavisi uygun olacaktır. bu ilaç kullanımının çok yaygın olarak görülmekte olan astım atakları oluşması durumunda semptomların ani bir şekilde ortaya çıkması sonucunda hastanın kötü hissetmesine neden olacak durumları ortadan kaldıracaktır. Semptomların çok ciddi boyutlara ulaşmasını engellemek amacıyla meydana gelecek olan bütün astım tipleri için uygun olacaktır. Özellikle de meydana gelecek olan bronşiyal astım ya da kronik bronşit tedavisinde ve amfizemde giderilmesinde çok etkili olacak bir ilaç olmaktadır.

Bu ilaç kullanımı daha çok kullanacak olduğu ilacı sıvı bir şekilde almak isteyen kişilerin kullanması uygun olacaktır. 

Kontrendikasyonları

Ventolin şurup kullanılan kişilerde ilacın etken maddesine karşı aşırı duyarlı olan kişilerde kontrendikedir olması ile bilinmektedir. Hastalığın komplikasyonları içerisinde birçok durumun meydana gelmesi ve özellikle de plasenta previa oluşması ya da gebelik esnasında toksemisi meydana gelmesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle de erken doğum sancıları gibi durumlar yaşanacaktır. Hastalığın tedavisinde serum potasyum düzeylerinin de oluşmasını sağlayacaktır. Ventolin ilacı metabolik olarak değişiklik oluşmasına da neden olabilir. Kan şekeri düzeyinde artış olacaktır. Diyabetik hastalarda bu durum dengelenmesi gerekmektedir. Ketasidoz gelişmesi de oluşabilir. Beraberinde kullanılacak olan kortikosteroid gelişmesi oluşacaktır.  

Yan Etkileri

Ventolin şurup kullanılmaya başlandıktan bir süre içerisinde kişilerde bir takım istenmeyen yan etkilerin gelişmesi söz konusu olabilir. Bu yan etkiler oluşması durumunda hastanın reçete eden doktora bu yan etkileri bildirmesi gerekmektedir. Bazı kişilerde kullandıkları doza bağlı olarak kaslarında hafif bir şekilde titremenin olması beklenmektedir. En sıklıkla bu titreme kişilerin ellerinde görülecektir. Yan etkisinin oluşması doza bağlı olarak meydana gelecektir. Hastanın sıklıkla gerilim duygusunun oluşması da meydana gelebilir. Bir takım hastalarda ise baş ağrısının olması da mümkün olacaktır. Bazı hastaların kalp ritminde değişiklik oluşması gibi durumlarda meydana gelebilir. Bunlar sıklıkla küçük artışlar olarak adlandırılacaktır. Kurdeşen döküntüsü de yaşanılan ventolin şurup kullananlarda görülen yan etkiler olarak bildirilmiştir. Hastalarda alerjik reaksiyon sonucunda ciltlerinde kaşıntı oluşması ya da kızarıklık gibi belirtilerin oluşma ihtimallerininde oluşması gibi ciddi durumlar meydana gelebilir. Bazı hastalar ilacı kullanmaya başladıkları andan itibaren kardiyak sorunların oluşumu da dikkat çekmektedir. Çocuklarda şurubun kullanımı sonucunda çok az bile olsa hiperaktivite görülmektedir.

Uyarılar

İlacın kullanımına başlandığı zaman astım tedavisinde kullanılacak olan bir şurup olarak hastanın mutlaka klink olarak etkileri gözlemlenmesi ve akciğer değerlerini anlamak için fonksiyon testlerininde oluşması gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde kontrol altında hasta tutulmalı ve hastanın durumunun kötüleşmeye başlaması sonucunda hastanın durumu doktorları tarafından tekrardan değerlendirilmeli ve yeni ilaç tedavisine başlanılmalıdır. Astım kişilerin hayatını tehdit edecek durumlar oluşturacak ciddi bir ilaç olacaktır. Şayet ciddi boyutlara hastalık ulaşması sonucunda hastanın tedavisine kortikosteroid grubunda olan ilaçlar kullanması gerekmektedir. Bazı hastalarda ise iyileşme görülmemesi sonucunda ilacın dozunun arttırılması önerilecektir. Risk altında olan hastaların kesinlikle kullanacak oldukları ilaçları mutlaka doktor kontrolünde  ve peak flow şeklinde kullanmaları gerekmektedir.

Hastalara verilecek olan ilaç sağladığı rahatlama riski sayesinde etkisinin azalmaması gerekmektedir. Kişilerin her zamanki gibi etki etmesi için ilacın kullanım sıklığını hastanın arttırmaması gerekmektedir. Dozu her zaman için doktor tarafından ayarlanması gerekmektedir. Bazı hastalarda dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Çünkü hastalarda ciddi oranda kullanılması sonucunda hipokalemi gelişme riski de bulunmaktadır. Astım hastalığının kullanımı sırasında akut şeklinde meydana gelecek olan ksantin türevi ya da diüretik kullanımının gelişmesi sırasında hipoksi nedeniyle şiddetlenecek olduğundan hastaya dikkatli yaklaşılmalıdır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...