Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Zerdeçal ve Akciğer Kanseri – Uygulanan Kür Tarifleri ve Etkileri

Akciğer kanseri, akciğerdeki bazı hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Bu hastalığın tedavisinde zerdeçal yani kurkumin ile iyileştirilme mümkündür.

Akciğer Kanserinde Zerdeçal Kullanımı                      

Zerdeçal neredeyse tüm kanser tiplerinde gerek iyileştirme gerekse koruma yönlerden etkili olan bir bitkidir. Uzak doğuda yüzlerce senedir kullanılmakta olup zerdeçal bitkisinin faydası için çok fazla araştırmalar yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Zerdeçal bitkisi kökünün eldesi ile oluşan kurkumin, turun ve sarı renklerini verdiren bir maddedir. En çok da Asya’da bulunan ülkelerin yemeklerinde sık sık kullandıkları köri denilen baharatınında temel ögedir. Yüzlerce senedir geleneğe dayanan Çin ve Hint tıbbı içinde öneme sahip olan kurkumin maddesi, son yıllarda özel olarak kanser alanı için bilimsel olan çalışmalarda ön plana çıkmıştır. Yapılan laboratuvar çalışmaları kurkumin için en çok da antikanser ve anti-inflamatuar özellikleri üstüne birkaç pozitif sonuç alınmıştır. Fakat elde edilen belirtiler şimdilik klinik olarak doğrulanmadığı için bireyler üstündeki etkisi kesin olarak bilinememektedir. Maliyeti, yan etkisi ve ulaşılabilir olması konusunda kazançları ve laboratuvar çalışmaları sonucu alınan olumlu veriler ön planda tutulduğunda, kurkumin maddesi üzerine çalışmaya değer bir maddedir. Fakat klinik olarak güvenilir kanıt bulunmadığı ve ilaç etkileşim potansiyeli olmadığı bu zaman için tıbbi amaçla kullanılmaması önerilir.

Hedef odaklı moleküllerle ilgili kanser tedavisi bugünlerde onkoloji biriminde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Fakat alışılmayan durum bu yöntemde doğal olan maddeler kullanımıdır. Yeni olan bu yaklaşım bu maddenin anti-kanser etkili olduğu kanıtlanan klinik çalışmaların olduğu bir tekniktir. Bu zerdeçal eldesi kurkumin maddesinin ilgi çekici tarafı ise neredeyse tüm kanser türlerinde etkisi olan ve buna dayanan bilimsel sonuçların elde edilmesidir.

Kanserin birtakım farklı moleküllerle ilgili patolojik durum gösterdiği için birçok kanser türünde etkilidir. Yani kurkumin maddesinin güçlü bir antienflamatuar etkisi vardır ve birçok moleküler yapıyı hedef alır. En güzel yanı ise sağlıklı hücreleri bu maddenin etkilememesi yalnız kanserli hücreleri hedeflemesidir.

Çoklu Etkisi ile Kurkumin

 Bu madde kanser ile tek değil, oldukça fazla yollarla savaşmaktadır. İlk olarak vücutta bulunan enfeksiyonun azalmasını sağlar, aynı zamanda tümöre sebep olduğu öne sürülen bir proteinin üretiminin önüne geçerken, vücutta bozulan, kanserli olan hücreleri yok ediyor ve çoğalmasını durdurur. Bunların yanında mevcut olan tümörlerin kanser hücrelerine dönüşümünü engellemektedir. Kanserli olan hücrelerde damarlanma olmaması sonucunda hücrelere kan akışı durdurulur. Bu şekilde kanserli dokular beslenemez ve yok olurlar. Bütün bu sonuçlar kanserli hücrelere karşın zerdeçaldan oluşturulan kurkuminin önemini belirtmektedir.  Kansere karşı düzgün ve düzenli olarak zerdeçal tüketimi (toz veya taze olarak) doğru bir yaklaşımdır. Bu bitkinin içerisinde yalnız kurkumin değil oldukça çok bileşen, antioksidan etkisi bulunan moleküller vardır. Amaç eğer zerdeçal bitkisinden olabilecek en iyi şekilde yarar sağlamak ise kökte bulunan bu maddenin yalnız %3 miktarında bulunduğu ve vücut içinde emilimi oldukça düşük olduğu bilinmelidir. Bu nedenle zerdeçal haplarının kullanılması tavsiye edilir.

Zerdeçal ile Hazırlanan Kür

Gerekli Malzemeler: çeyrek miktar çay kaşığı zerdeçal, çeyrek miktar çay kaşığından az karabiber (çekilmiş), yarım çay kaşığı zeytin yağı.

 Yapılışı: Kür için belirtilen bütün malzemeler küçük bir kap içerisinde karıştırma işlemi yapılır. Oluşan karışım sade olarak tüketilebilir ya da yemeklere eklenip de kullanılabilir. Pişirilen yemekler ile tüketilecek ise yemek sonunda eklenir. Bu kür gün içinde sabah, öğle ve akşam birer doz olarak en az 3 kez uygulanmalıdır. Bu karışım kanser oluşumunu önler ve kötü huylu olan kanserli hücreleri yok eder. Kemoterapi ile tedavi edilemeyen tümörlerin üzerinde zerdeçal bitkisinin pozitif etkileri kanıtlanmıştır.

Zerdeçal ile Akciğer Kanserini Yendi

Tümör üzerinde iki farklı mutasyon olan bir hastanın bir yolu tıkanıyor fakat diğer yol ile tümör büyümeye devam etmektedir ve bu yolu tıkamak için kullanılabilecek herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. İşte o yolu tıkayan molekül zerdeçal yani kurkumindir. Kanser hücrelerini bloke eden ve metastaz yapmasını önleyen bu bitki ile birçok hasta akciğer kanserini yenmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 2,00 puan
Loading...