Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Zatürreye İyi Gelen Besinler, Meyveler, Sebzeler ve Tarifler

Bizler için ciddi bir sağlık problemi olan zatürre hastalığı için bitkisel olarak şifa kaynağı olan ve hastalığımızı kolayca atlatmamızı sağlayan besinler bulunmaktadır.

Akciğerlerimizde oluşan iltihaplanma sonucunda oluşan hastalığımız zatürre son derece ciddi formda bir hastalıktır. Her ne kadar başlangıç evresinde pek fazla önemsenmeyen bir hastalık olsa da daha sonraki süreçte çok daha fazla sağlık problemlerine sebep olması kaçınılmaz bir hastalıktır. Genel kavramdaki zatürre belirtilerini sıralayacak olursak;

Hastalığın en belirgin özelliklerindendir. Buna ek olarak baş, dönmesi, bayılma ve benzeri sağlık problemlerinin de bu belirtilere ek olarak gözlemlendiği kaçınılmaz. Her ne kadar belirtiler klasik sıralamada olup grip yada soğuk algınlığı hissi yaratsa da durum bunun aksi bu belirtilere ek halsiz bitkin düşmeniz ve ilerleme kaydetmesi üzerine ise nefes alışverişinde oluşan problemler sonucunda daha da ilerleyerek sizlere ciddi sağlık problemleri sunmaktadır. Sağlık problemleri konusunda en önemli detaylardan bir tanesi de beslenmedir. Beslenme alışkanlıklarınıza ne denli önem vermekte iseniz o yönde sağlığınız etkilenmektedir. Peki zatürreye iyi gelen meyveler, zatürreye iyi gelen yiyecekler ve gıdalar nelerdir?

zatürre

Zatürreye Ne İyi Gelir, Hangi Sebze Meyveler Tüketilebilir

Özellikle henüz hastalığın başındaysanız veyahut tedavi uygulamasına ek olarak aynı zamanda düzenli zatürreye iyi gelen besin maddeleri tüketmek istiyorsanız doğru yoldasınız. Tüketilen besinlerin özenli seçilmesi ve bunların zatürreye iyi gelen gıdalar olması hastalığınızı atlatabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Havuç

Görme organımız gözümüz için son derece sağlıklı bir besin olan havuç zatürre hastalığı için iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler ile akciğerde bulunan hasarı azaltmaya yardımcı olması oldukça faydalı. Havuç sebzemizi rendeleyerek, yiyecekler içerisine katabilir veya suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Enfeksiyon tedavilerinde kullanılmakta olan sarımsak bizler için adeta birer antibiyotikler özelliği taşımaktadır. Sarımsak tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zatürre hastalığını kolayca yenebilmemiz adına en önemli noktada bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır. Bu sayede kişi çok çabuk kendini toparlar. Hastalandığınızda sarımsağı ezerek bir nevi püre haline getirip üzerine biraz zeytinyağı ilave ederek onu birazda ısıtarak tüketilmesi nefes açıcı formda oldukça sağlıklıdır. Yemekler içerisinde de kullanmanızda fayda var. Çoğu kimyasal antibiyotikler kullanmaktansa sık sık sarımsak tüketmeniz oldukça faydalı.

Fesleğen

Kokusu ile bir çoğumuzun balkonunda yer verdiği bitkilerden bir tanesi de fesleğendir. Fesleğen sağlık açısından oldukça önemli bir bitki olduğu gibi aynı zamanda zatürre hastalığında da bir nevi şifa kaynağıdır diyebiliriz. Sık sık uygulanan fesleğen çayı veya karabiber ile fesleğeni ezerek tüketmeniz bir nevi hastalığınızın şiddetini hafifletecek iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Zencefil

Her en kadar acımtırak tada ve keskin bir kokuya sahip olsa da son derece sağlıklı bir sebze olduğu göz ardı edilemez. En etkili ve en sağlıklı sebzelerden bir tanesi olan zencefil zatürre hastalığına etki ederek solunum yollarına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Sadece zatürre hastalığı değil nefes alışverişinde yaşanan benzer sağlık sorunlarında da zencefili özellikle çay olarak tüketmeniz veya toz halinde tüketmeniz son derece sağlıklı bir uygulamadır.

Susam

Zatürre hastalığı açısından oldukça sağlıklı olan besin maddelerinden bir tanesi de susam olmakta. İyileşme süreci içerisinde çeşitli tarifler ile susam tüketebilirsiniz. Susam balgam söktürücü olup bizler için son derece sağlıklı bir maddedir. Susamı kaynatarak içerisine bir miktarda bal veya pekmez ekleyip tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Zatürreye İyi Gelen Diğer Besinler, Meyveler, Tarifler

  • Acı biber: Nefes darlığı hastalığında en problemli yapı mukus salınımı olmakta. Acı biber tüketimi solunum sistemimizde mukusu uyarır ve bu yapıdan da arındırır.

Acı biber ile limon suyunu karıştırarak elde edeceğiniz karışımı tüketmeniz solunum sisteminizin mukustan arınmasına katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra havuç ve benzeri sebzeler ile de acı biberi karıştırarak tüketebilirsiniz.

  • Çemen tohumları: Nefes alıp verme zorluklarında son derece etkili maddelerden bir tanesi de çemen tohumlarıdır. Vücudumuzdan toksinlerin atılmasını sağlayan çemen tohumları bir nevi ateş düşürücü görevi üstlenmektedir.

Biraz limon ilavesi ile 2 bardak su ile 500 gr çemen tohumunu karıştırarak tüketin.

  • Kekik yağı: Vücudumuzun mikroplar ile savaşmasına dair birebir maddelerden bir tanesi de kekik yağı olmakta.

Taze meyve sularına veya ılık suya ekleyeceğiniz 3 damla kekik yağını tüketerek vücudunuzun mikroplar ile savaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

  • Pekmez

Pekmez karışımları çok uzun süreler öncesinden uygulanan bir diğer önerimiz. Pekmezli karışımlar yaparak veya sadece pekmez tüketerek öksürük şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Pekmez aynı zamanda bizlere enerji vermekte ve hastalık sürecinde ortaya çıkan halsizlik problemimizi ortadan kaldırmakta.

  • Kestane balı: Günlük olarak bir çay kaşığı kestane balı tüketebilirsiniz.
  • Kaymak: Şeker veya badem karışımıyla kaymak tüketebilirsiniz.
  • Kırlangıç otu: Dikkatli kullanılması gereken besinlerden bir tanesi olup fazla ve amacı dışında kullanılmamalıdır. Kişide fazla tüketildiği zaman zehirleme ve benzeri etkiler oluşturmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 3,00 puan
Loading...