Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Hastalığında Yeşil Yulaf Samanı Yemek Fayda Eder mi?

Dünyada en sık görülen akciğer hastalıklarından olan KOAH’ın tedavisinde antibiyotikler ve nefes açıcı ilaçların yanında bitkisel çözümlerden olan yulaf samanının da olumlu etkileri vardır.

Kronik Obstrüktif akciğer hastalığı sık bir şekilde görülen tehlikeli bir akciğer hastalığıdır. Halk arasında bilinen adları ise müzmin bronşit ve kronik bronşittir. Akciğerlerde bulunan hava yollarının daralmasından sonra, soluk alıp vermede kısıtlamalara neden olan bir hastalık olarak bilinir.

Hastalığın Ortaya Çıkış Nedenleri

Dünyada en sık görülen hastalıklardan biri olan bu sinsi hastalık, ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada gösteriliyor. AIDS hastalığından sonra en çok öldüren hastalık olan KOAH, dünyada 600 milyondan fazla insanı esir almış durumdadır. Genel olarak bu hastalığın uzun zaman boyunca devam eden sigara alışkanlığından dolayı olduğu bilinir. Kişilerin önlenemez bu alışkanlıkları, KOAH gibi önemli bir tehlikeyi meydana getirebilir. Öte yandan sürekli olarak hava kirliliğine maruz kalmak, zararlı gazların bulunduğu alanlarda yaşamak gibi faktörler hastalığın riskinin biraz daha artmasına neden oluyor. Ayrıca genlere bağlı olarak bu durumun görülme riski de vardır. 

Hastalığın ilk evresinde, grip zamanlarında oluşan belirtilerin görülmesi mümkündür. Bu belirtiler daha sonradan ağırlık göstererek, hastaların her geçen gün kendisini daha kötü hissetmesine neden olabilir. Öksürük, kanlı tükürme, nefes darlığı, göğüs bölgesinde tıkanma, kalp yetmezliği, hırıltılı şekilde nefes alma, balgam çıkarma gibi pek çok durum KOAH hastalığına işaret eder. Bu belirtiler birkaç hafta boyunca alınmaya devam edilirse, mutlaka bir uzmana başvurmak şart haline gelmiştir.

KOAH Hastalığına Faydalı Olanlar

KOAH hastalığına iyi gelen bitkiler sayesinde, uzunca bir zaman kişilerin kendilerini daha hafif hissetmesi mümkündür. Özellikle hastalığın daha şiddetli görüldüğü evrelerde, bunlardan alındığı takdirde atakların sıklığını azaltabilirsiniz. Zencefil, bu hastalık için mutlaka kullanmanız gereken şeyler arasındadır. Faydalı içeriği sayesinde hastalığın var olan şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda solunum açısından da insanların kendisini daha iyi bir şekilde hissetmesine neden olacaktır. Öte yandan kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen siyah çay, ağrıların giderilmesi için tavsiye edilen yollar arasındadır. Nefes alıp vermenin daha kolay olmasını sağlayan bu mucizevi bitki, KOAH hastalarının günlük olarak mutlaka tüketmesi gereken içecekler arasındadır. Bunlara ek olarak sık şekilde kullanılan baharatlar arasında olan karabiber de kan dolaşımını hızlandırıcı etkilere sahiptir. Bunlarla dolu olan bir gün, hastaların kendilerini daha rahatlamış şekilde hissetmesine neden olabilir.

Kekik

Aktarlarda ve marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz kekik de tüm solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi KOAH tedavisini de yardımcı olur. Kaynamış bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kekik ekleyip 2-3 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, günlük olarak yapılan egzersizleri arttırarak solunum sıkıntılarının bitmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hastalığın uzun zaman boyunca günlük hayatınıza etki etmesinin de önüne geçmiş olacaksınız. Sigara kullanımını da bitirdiğinizde, solunum sıkıntısından gözle görülür şekilde kurtulmuş olursunuz.

Yulaf Samanı Kürü

Yulaf Samanı

KOAH hastalığı için yulaf samanı kürü, hastalık için oldukça faydalı olan yöntemler arasındadır. Yulaf samanını aktarlarda, marketlerde veya internet sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Yulaf samanının bütün halinde bulamazsanız toz formunda olanlar da işinizi görecektir. Kolay bir şekilde hazırlanan bu kür sayesinde, uzun zaman boyunca hastaların kendilerini daha rahat şekilde hissetmeleri mümkündür. Tabi bu kürün etkisini gösterebilmesi için, tıpkı ilaçlar gibi düzenli olarak kullanılması gerekir. Profesör İbrahim Saraçoğlu; koah hastalarının bu kürü düzenli olarak kullanmalarını tavsiye ediyor.

Bu kürü hazırlamak için öncelikle bir su bardağı kaynar suyun içine, bir tatlı kaşığı yulaf samanını ekleyin. Yapmış olduğunuz bu karışımı ocağa alarak bu şekilde 10 dakika boyunca kaynatmaya başlayın. 10 dakika geçtikten sonra, hiç bekletmeye gerek kalmadan süzerek için. Bu kürü sabah öğle ve akşam olmak üzere tüketmeniz gerekir. Yalnızca yemeklerden sonra içmeniz iyi olacaktır. 1 ay boyunca devam edeceğiniz bu uygulamada, gözle görülür şekilde şaşırtıcı sonuçlar alacaksınız.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 4,00 puan
Loading...