Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Sinüzit Tedavisinde Karbonatlı Tuzlu Su Uygulaması

Sinüzit sonucunda burnu tıkanan bir kişinin burnunun açılabilmesi için karbonatlı su yapması sonucunda hızla burun delikleri açılacak ve hasta normal bir şekilde nefes alıp vermeye başlayacaktır.

Sinüzit İçin Karbonatlı Tuzlu Su

Sinüzit hastalarının sıklıkla yaşamakta olduğu sorunlardan bir tanesi de burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olmaktadır. Sinüslerin aktif olarak gelişmesi durumunda mukus akacaktır. Bu da kuruyacak ve kabuk oluşumuna neden olur. Nefes darlığına, iltihaplanma gibi sorunların olmasına ya da ateşlenme gibi sorunların olmasına neden olacaktır.

Burnun tuz ve karbonat ile durulanması sonucunda maksiller sinüsün temizlenmesinde yardımcı olacak, kanıtlanmış bir yöntem olmaktadır. Tuz ve karbonat çözeltisi belirgin bir şekilde alkali özelliğine sahip olması nedeniyle antiseptik maddeler içermektedir. Bu durumda da tıkalı olan burnun açılmasında yardımcı olacaktır. Karbonat tuz çözeltisinin bir takım faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar şunlardır:

  • Burunda oluşan özemin azaltılması;
  • Paranazal sinüslerin arındırılması;
  • Yapışkan mukusun boşaltılması;
  • Rahatsız olan durumların ortadan kaldırılması;
  • Mikropları tahrip etmesi;
  • Dezenfeksiyonu iyileştirmesi.

Ayrıca çeşitli bakterileri ve de kabukların tozdan ayrıca mukozayı da temizlemesi ile bilinmektedir. Burun sinüslerinde şişme meydana geldiği zaman azalacaktır. İnflamatuar süreçlerin daha az yoğunlukta geçmesini sağlayacaktır. Sinüslerin akması sonucunda toz birikiminin ve çeşitli bakterilerin birikmesi sonucunda kabuklaşma ve burun tıkanıklığının da oluşmasına neden olacaktır. Bu durum kişinin burun tıkanıklığının oluşmasına neden olacaktır. Karbonat ve tuz dezenfekte özelliğine sahip olmaktadır. Bu sayede analjezik etkiler yaratacaktır. Burun mukozasının karbonat ve tuz çözeltisinde dışarıya akacaktır.

Çok fazla bakteri birikmesi sonucunda burun tıkanıklığının oluşması ve şişlik olması söz konusu olacaktır. Bu durumda kabuklaşacağından işte karbonat ve tuz ikilisi bu kabuklaşmayı çözecektir. 

Burun tıkanıklığı meydana geldiği zaman nefes darlığı da beraberinde gelecektir. Bunun sonucunda hastanın ağız kuruluğu başta olmak üzere birçok kişinin baş ağrısı da oluşmasına neden olacaktır. Bu durumda kişi burnunu açmak için birçok yola başvurur. Böylesi bir durum içerisinde kaldığınız zaman sizlerde yapacağınız her zaman için karbonatlı su yapmak olacaktır. Kolaylıkla yapacak ve bir sprey şişesi ya da bulamazsanız bir şırınganın içerisine koyarak rahat bir şekilde burun deliğinizin açılması için tıkalı burun deliğinize sıkmalısınız. Mukus tam olarak dışarı çıkacaktır. Bu işlemi bir kere yapmanız yeterli olmaması durumunda birkaç kez tekrar ederek burnunuzun açılmasını da sağlayabilirsiniz.

Sinüzit İçin Karbonatlı Tuzlu Su Yapımı

  • Yarım çay kaşığı tuz;
  • Yarım çay kaşığı karbonat;
  • 200 gram su.

Suyu çok hafif ısıtmanız gerekmektedir. İçerisine tam olarak yarım kaşık tuz ve yarım çay kaşığı karbonat koyulur. Erimesi için karıştırılması gerekmektedir. Suyu spreyin içerisine koyun ve burnunuza sıkın. Bu işlemi günde en az 4 defa uygulamanız sinüs nedeniyle tıkanmış olan burun deliklerinizin açılmasını sağlayacaktır. Burnunuz açıldığı zaman daha sonradan normal suyu içine çekerek yıkamalısınız. Çok fazla çekmeniz durumunda geniz kısmına kaçacak olduğundan yakma ihtimali vardır.

Bu işlemi her zaman lavabonun önünde yapmanız gerekmektedir. Çünkü mukus akmaya başlayacaktır. Temizlemeniz gerekebilir. Bir süre etki edebilmesi için nefesinizi tutmanız gerekmektedir. Sırt üstü bir süre uzanmanız daha da fayda sağlayacaktır.

Burun tıkanıklığı olduğu zaman her defasında bu işlemi yapmanız çok kısa süre içerisinde de etkisini gösterecektir. Hastalığın ilk başladığı andan itibaren alerjik bir durumdan kaynaklanan bu burun tıkanıklığının önüne geçebilmek için günde 4 defa uygulamanız sonucunda bir hafta gibi bir zaman içerisinde kurtulmanız söz konusu olacaktır. Bu işlemi yaptıktan yarım saat kadar hiçbir şey yememeli ve içmemeniz gerekmektedir.

Bu işlem 5 yaşından küçük çocuklarda uygulanmaması gerekmektedir. Yetişkinlerde ise kullanacakları zaman kulaklarına kaçma gibi bir durum söz konusu olduğunda o zaman ters yöne doğru uzanmaları gerekmektedir. Geniz anması gibi bir durumda söz konusu olabilir. Bu geçici bir durum olacaktır. İçinize çok fazla çektiğiniz için gerçekleşmiş bir durumdur. Birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçmesine rağmen bir miktar su ile ağzınızı çalkalamanız ve burnunuza su çekmenizin de faydası her zaman için olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...