Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Öksürük İçin Bitkisel Kür Tarifi

Sigara tüketmekte olan kişilerin sıklıkla öksürdüğü gözlemlenmektedir. Bunun nedeni tütün dumanının solunum yollarına ve akciğere yabancı maddelerin girmesine neden olması sonucunda bu maddelerden temizlemek amacıyla meydana gelen bir reflekstir.

Sigara Öksürüğü 

Tütün kullanımı sırasında sıklıkla kişilerde özellikle de sabahları öksürük olur. Bu öksürük solunum yollarının ve akciğere tütünden kaynaklı olarak giren kimyasal maddelerden temizlenmesinden kaynaklanmaktadır. Sigarayı bırakan kişilerde de sigara öksürüğü kuru ya da balgamlı öksürük bir süre sigara içmediği halde görülmektedir. Sigarayı bıraktıktan bir süre daha öksürüğün görülme nedenleri arasında akciğerde ve solunum yollarında oluşan hasardan kaynaklanmaktadır. Uzun bir süre tütün kullanan kişilerin akciğerlerinde bulunan mikroskobik tüylerin normal hareketinin zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda sıklıkla sabah uyanınca öksürük daha sıklıkla görülmektedir. Sizlerde bitkisel çaylar tüketebilir, meyve sularını içebilir ve bol bol sıvı tüketmeniz durumunda öksürüğün geçmesini sağlayabilirsiniz.

Tütün kullanımını azaltmak amacıyla kullandıkları elektronik sigaranın da içerdiği likit maddesi yüzünden öksürük oluşabilir. Elektronik sigaranın maddesi olan likit içerisinde ki kimyasal maddelerde akciğer ve solunum yollarına zarar verebilir.

Bitkisel Tedavisi

Bitki Çayları

 • 1 yemek kaşığı biberiye;
 • 1 yemek kaşığı kekik;
 • 1 tutam kurutulmuş papatya;
 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • 1.5 yemek kaşığı ahududu;
 • 1 avuç siyah kuş üzümü;
 • 250 gram klorsuz su.

250 gram suyun içerisine bütün malzemeler sırasıyla atılarak 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonradan 10 dakika demlenmesi için ocağın altı kapatılarak bekletilir. Ardından süzülerek yarısı sabah, kalan yarısı da uyumadan önce  Ilık bir şekilde aç karnına içilmelidir.

Biberiye sigarayı bıraktıktan sonra meydana gelen öksürüğe neden olan kimyasal maddelerin temizlenmesinde yardımcı olacak özel bir bitki olmaktadır. Kekiğin içerisinde kalsiyum ve bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra boğazın yumuşamasını da sağlamaktadır. Papatyanın sakinleştirici bir özelliği bulunmaktadır. Öksürük nedeniyle uyku sorunu yaşayanların boğazını yumuşatarak sakinleştireceği için daha rahat uyumalarını sağlar. Nane, balgamlı öksürüğün daha rahat çıkarmanızı ve sigarayı bıraktığınız zaman daha kolay öksürüğün azalmasını sağlayacaktır.

Yan etkileri, hamilelerin bu çayı doktorlarına danışarak içmeleri tavsiye edilmektedir. Bazı kişilerde mide ağrısı ve ishal olmalarına neden olabilir. Sigara öksürüğü nasıl geçer diye düşünen kişilerin bu bitki çayını 15 gün boyunca içmeleri fayda gösterecektir.

Karahindiba ve Kekik Şurubu

 • 1 yemek kaşığı karahindiba;
 • 1 tatlı kaşığı kekik;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

1 su bardağı klorsuz suyun içerisine karahindiba ve kekik atılarak 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. 5 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve daha sonradan süzülerek içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Her saat başı 1 yemek kaşığı öksürüğünüz geçene kadar içmelisiniz.

Karahindiba öksürüğün kesilmesinde ve göğsü yumuşatmasında faydalıdır. Yan etkileri arasında bazı kişilerde alerjik sorunlara neden olacağı gibi hamilelerin bu şurubu tüketmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Okaliptüs Yağı

 • 30 damla okaliptüs yağı;
 • 1 su bardağı su.

1 bardak kaynamış suyun içerisine 30 damla okaliptüs yağı damlatın. Karıştırdıktan sonra ılıması için 5 dakika bekleyin ve için. Günde bir defa tok karnına içmelisiniz. 30 gün boyunca her defasında yeni yaptığınız karışımı, içerisine herhangi bir katkı maddesi koymadan içmelisiniz.

Okaliptüs sigara nedeniyle tıkanan bronşların açımında çok etkili olmaktadır. Oluşan bakterileri temizleyecek ve bağışıklık sistemini arttıracaktır. Yan etkileri arasında kişilerin bulantı, kusma ve ishal gibi durumlar yaşadıkları görülmektedir. 

Pancar Şurubu

 • 1 tane kırmızı pancar;
 • Taze zencefil;
 • 1 litre klorsuz su;
 • 3 yemek kaşığı organik bal.

Zencefil ve kırmızı pancar çok küçük parçalar halinde doğranmalıdır. 1 litre suyun içerisine atıldıktan sonra 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra içerisine bal ilave edilerek karıştırılır. Soğuduğu zaman buzdolabında saklanır. Günde 3 defa yemeklerden hemen önce 1 çay bardağı içmeniz gerekmektedir. Bu karışımı 45 gün boyunca denemeniz sigara öksürüğüne ne iyi gelir sorusuna yanıt olacaktır.

Böbrek taşı, şeker hastaları bu kürü tüketmemelidir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Mide bulantısı da çok tüketilmesi durumunda yaşanacak yan etkileri içerisindedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...