Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Sarkoidoz İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri – İbrahim Saraçoğlu Sarkoidoz Kürü

Genellikle akciğer ve lenf benzlerinde oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanan sarkoidozun tedavisine yönelik bitkisel tedavi seçenekleri mevcuttur.

Sarkoidoz hastaları için bitkisel tedavi yöntemlerini anlatmaya başlamadan önce sarkoidoz hastalığının nedenleri ve belirtileri hakkında kısa bir açıklama yapmak gerekir. Sarkoidoz; genellikle akciğerlerde ve lenf bezlerinde görülen enfeksiyonlar sonucunda oluşan bir hastalıktır. Oluşan bu enfeksiyon sonucu hastaların bazı yerlerinde iltihaplı dokulardan oluşan kitleler görülür.

Hastalığın belirtileri ise hangi organı etkilediğine göre değişir. Kuru öksürük, nefes darlığı ve yorgunluk tüm akciğer rahatsızlıklarında olduğu gibi bu hastalığın da belirtileri olarak karşımıza çıkar. Cilt yüzeyinde döküntüler ve kızarıklıklar da sarkoidoz belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bunlara ek olarak karşılaşılabilecek sarkoidoz belirtileri şunlardır:

  • Hastalığın etkilediği bölgedeki lenf bezlerinde büyüme
  • Sinir sistemi bozuklukları
  • Vücudun kemikli bölgelerinde oluşan kistler
  • Gözaltlarında şişkinlik ve tahriş

Sarkoidoz Tedavisi

Hastalığın çok ciddi ve tehlikeli semptomları vardır ancak bu belirtilerle pek sık karşılaşılmaz. Hastaların genellikle karşılaştığı belirtiler hafiftir ve bitkisel tedavilerin uygulanmasıyla iyileşme gerçekleşir. Bunu öğrenmek; sarkoidoz şüphesi duyulduğunda doktora gitmeyip sarkodioz hastalığına iyi gelen çözümleri uygulaması gerektiği anlamına gelmesin. Belirttiğimiz üzere hastalık çok ciddi sonuçlar doğurabileceğinden, belirtilerle karşılaşılması durumunda doktora gitmek ihmal edilmemelidir. Sarkoidoz hastaları için bitkisel tedavi yöntemleri; doktorunuzun reçete edeceği ilaçlarla kullanılması halinde de iyileşmeyi hızlandırır.

Sarkoidoz için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal, sarkoidoz belirtilerini iyileştirmek konusunda çok etkilidir. Aktarlarda veya marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz zerdeçal; içerdiği anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiler sebebiyle sarkoidoz oluşumuna neden olan enfeksiyonlarla savaşarak iyileşmeyi sağlar. 1 çay kaşığı zerdeçalı bir bardak suya ve süte karıştırarak günde 2 veya 3 kere içebilirsiniz. Toz zerdeçal bulamazsanız taze zerdeçalı rendeleyip de kullanabilirsiniz. O da bulunamazsa marketlerde satılan içerisinde zerdeçal bulunan bitki çaylarından tüketebilirsiniz.

Papatya

Papatya

Papatya güçlü anti-inflamatuar özellikleri olan bir bitkidir. Hafif acı bir tada sahip olan papatyayı kaynamış suda demleyip içmek sarkoidoz nedeniyle oluşan enfeksiyonların tedavisine yardımcı olacaktır. Demlenen papatya çayını günde 3 kere yemeklerden önce içmenin içilmesi halinde birinci ayın sonlarına doğru belirtilerde ciddi bir azalma olacaktır.

Papatya çayının vücuda olan diğer faydaları:

  • Uyku kalitesini arttırır
  • Sindirimi kolaylaştırır
  • Stresi azaltır
  • Cilt rahatsızlıklarını iyileştirir

Altın Mühür Otu

Altın mühür otu

Altın mühür otu; lenfatik sıvıları temizlemeye, canlandırmaya ve beslemeye yardımcı olan ve aynı zamanda kanın temizlenmesine yardımcı olan mucizevi bir bitkidir. Altın mühür otu özellikle lenf bezlerini etkileyen sarkoidoz için en etkili bitkisel tedavi yöntemidir. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Altın mühür çayını nasıl tüketeceğim sorusunun cevabı çok basittir. Kaynamış bir bardak suyun içine atacağınız bir tatlı kaşığı altın mühür otunu demlendikten sonra içebilirsiniz. Bu bitkisel tedavi yöntemi; karaciğerleri aşırı yoracağından dolayı 10 günden fazla kullanılmaması önerilir.

Sarımsak

Sarımsak

Sarkoidoz hastalığına iyi genel bir diğer bitkisel ürün sarımsaktır. Sarımsağın içerisinde bulunan allisin isimli madde ağrı kesicilerde ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotiklerle benzer etkiye sahiptir. Bu hastalığa olduğu gibi antimikrobiyal etkileri sebebiyle solunum yollarını rahatlattığı için zatürre için bitkisel tedavileri arasında da yer alır.

Her gün birkaç diş sarımsağı ezerek ya da bütün halinde yutabilirsiniz. Bunun yanında yemeklere veya salatalara ekleyerek de tüketebilirsiniz. Sarımsak tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta; soyulduktan ya da doğrandıktan sonra çok bekletilmemesi gerektiğidir. Uzun süre havaya maruz kalması daha az etkili olmasına neden olur.

İbrahim Saraçoğlu – Sarkoidoz Hastalığı için Bitkisel Kür

1 bardak kadar suya 1 tatlı kaşığı karabaş otu bitkisini atıp kısık ateşte 5-6 dakika demlenmesini bekleyin. Sabah ve akşam yemeklerinden 2 saat sonra 1 su bardağı bu çaydan için. Saraçoğlu; içtikten sonra yarım saat boyunca su harici bir şey tüketilmemesini önerir. Ayrıca bu kürü 10 gün uyguladıktan sonra 1 hafta ara vermeden devam etmemeniz gerektiğini belirtir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00 puan
Loading...