Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Panik Atak ve Nefes Darlığı Hangi Sebeplerden Kaynaklı Ortaya Çıkar?

Panik atağı geçiren kişi için derin şekilde nefes almak neredeyse imkânsız bir durumdur ve en kötü belirtilerin çoğu kötü nefes aldığından kaynaklanır. Bu durumun çözümü için uzman hekime başvurmak gerekir.

Panik Atak ve Solunum 

Panik atak herhangi bir uyarı meydana getirmeden vücutta gelişen duygu terörüdür. Panik atak geçiren insanlar kalp krizi geçirdiğini, öldüğünü ya da delirdiğine düşünebilir. Panik atak esnasında kişinin yaşadığı korku ve terör gerçek durumla kesinlik orantılı değildir. Panik atakların zaman içinde kötüye gitmesi ve kötüleşmesi ciddi sorunların habercisi olabilir. En korkutucu semptomların çoğu solunum ile alakalıdır. Panik atağı geçiren kişi için derin şekilde nefes almak neredeyse imkânsız bir durumdur ve en kötü belirtilerin çoğu kötü nefes aldığından kaynaklanır. Panik atak solunumu bazı semptomların üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir ve saldırının ciddiliği azaltabilir. Solunum panik atak durumunda önemli düzeyde bir rol oynamaktadır. Hatta birçok insanın düşündüğünden daha ciddi düzeyde rol oynar. Nefes daralması sorunun sebep olduğu belirtilere bazı örnekler şunları içerir;

 • Göğüs ağrıları
 • Hızlı kalp atımı
 • Işıklı olma
 • Derin bir nefes alma sorunu
 • Zayıf uzuvlar
 • Sorun düşünme

Nefes alma sorunu hiperventilasyon olarak bilinir. Birçok insanın çocukluğundan bu yana bildiklerinin dışında hiperventilasyona çok az oksijen kullanmak yerine çok az karbon dioksit neden olur. Hiperventilasyon, derin bir nefes alınmadığını hissettiriyor olsa bile aslında fazla düzeyde  Co2 solumaktan kaynaklanır. Nefes daralması meydana geldiğinde kan damarlarında daralmalar oluşur. Bu, vücudun beyindeki kan akışını azaltmasına, göğüs ağrılarının meydana çıkmasına, hızlı kalp atışına ve daha fazla semptomun ortaya çıkmasına neden olur. Nefesin daralması birçok farklı senaryo sebep olabilir ve hepsi endişe ile alakalıdır;

 • Çok hızlı solumak, İhtiyaç olunan şeylerden daha fazla nefes almak
 • Nefes almayı düşünmek

Öksürme ve Co2 solunumuyla ile alakalı her türlü sorun da aşırı hipertansiyona sebep olabilmektedir. Ne yazık ki panik atak esnasında nefesin alınması ile alakalı solunum daha da kötüleşir. Çünkü anksiyete daha hızlı nefes alınmasını sağlar ve hiperventilasyon yeterli havayı almadığınızı hissettirir. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu derinliklerden daha derin nefes alınmaya başlanır. Bu kombinasyon meydana geldiğinde belirtilerin tümü daha da kötüleşmeye başlar.

Solunum Eğitim

Hiperventilasyon gerçekleştiği zaman tamamen ortadan kaldırmak çok zordur. Bu durumda nefesi tutmak oldukça zordur ve tüm belirtileri ortadan kaldırmak oldukça zordur. Yalnız solumak ile panik ataklarını durdurmak oldukça zordur. Ancak sağ solunum semptomların ciddiyeti düşürebilir ve belirtiler şiddetli düzeyde olduğu zaman kişilerde korku başlar ve panik atak daha çok nüks eder. Nefesin daralması olduğu zaman aşağıdaki adımları takip etmek gerekir.

 • Burunda en az 5 saniye süre ile nefes almak gerekir. Mümkünse mideden nefes almaya çalışılmalıdır ve göğsün ikinci kısmını doldurmak gerekir. Göğsü genişletmek adına çok uğraşmamak gerekir. Hiperventilasyon, tam olarak nefesin almasını zorlaştırır, çünkü vücut bu süreç tam bir nefes istemez.
 • 2 veya 3 saniye boyunca nefesi tutmak gerekir. Çoğu uzman doktor nefesin çok uzun süre tutmamaya karşı tavsiyelerde bulunmaktadır. Çünkü vücudun Co2 dengesini çok çabuk geri alırsa, kan dolgunluğunda bir başka değişik rahatsız edici semptomlara neden olan bir değişiklik yaşanabilir.
 • Dudaklara küçük bir delik açarak 7 saniyeliğine nefes alıp neredeyse bir düdük çalar gibi hareket etmek gerekir. Gerektiği zaman bu durum tekrar tekrar yapılması gerekmektedir.

Nefesi tutmak yerine nefes alma işlemine devam etmek isteniyorsa, özellikle oksijen seviyelerinin normale dönmesini isteniyorsa, fazla karbon dioksitle değiştirilmemelidir. Bu süreç oldukça yavaş bir süreçtir ve panik atak biraz savaşmak gerekebilir. Ancak panik atak solunumu bu tür, semptomların kontrolden çıkmasına engel olmak için çok değerlidir. Panik ataktan kaynaklı olarak uzman hekimler soruna farklı bir çözüm getirmişse mutlaka dışına çıkılmadan uyulması gerekir. Aksi takdirde bu tarz semptomlar ilerler ve daha büyük sorunların yaşanmasına sebebiyet verir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...