Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Pa Akciğer Grafisi Çekim İşlemi ve Yorumlama

İnsanların toraks boşluğunu görüntülenmesi amacıyla kullanılan bir röntgen filmi olmaktadır. Bu sayede kişilerde bulunan hastalığın teşhisi daha iyi konulmaktadır.

PA Akciğer Grafisi 

Toraks boşluğunun tek yön olarak görüntülenmesi amacıyla en sıklıkla başvurulan yöntem PA akciğer grafisi olmaktadır. Buna posteroranterior akciğer grafisi denilmektedir. Var olan hastalıkların tanısını koymak amacıyla kullanılmaktadır. Bu yöntem hastanın göğsünün ön duvarını özel bir plakaya yaslaması sonucunda röntgen ışınlarının 180 santim arkasından gelecektir. Anteroposterior grafilerde de daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Bu şekilde çekilen grafikte kalp ve vasküler yapılar uzaklaşacak ve daha da büyük görünmesini sağlanmış olacaktır. PA akciğer grafiğinde kalbe superpoze intervertebral diskin daha net görülmesi için kemik detaylarının seçilmemesi gerekmektedir. Penetrasyonu çok yüksek olan grafilerde ise akciğerler daha koyu ya da siyah görülecektir. Ayrıca patolojik dansiteler de atanabilmesi söz konusu olur.

Standart bir göğüs radyografisi çekileceği zaman hastanın ayakta durması, oturması ya da durumuna bağlı olarak yatay pozisyonda olduğu zamanlarda çekimi söz konusu olacaktır. Hastanın göğüs filmi Posteriordan anterior (PA) geçmekte olan röntgen ışınları ile elde edilecektir. Bu sayede elde edilecek olan akciğer filmlerinde hastaya hem ön yüzünden bakılıyormuş gibi bir görüntü elde edilecektir. Kalp akciğer filmi sonucunda sağ tarafta bulunacaktır.

İnsan göğsünde anterior bir yapı olan kalp bu yöntem sayesinde büyütülmektedir. Büyütme işlemi sırasında röntgen ışınlarının çekilen mesafenin kısalması sonucunda daha da artacaktır. 

PA Akciğer Grafisi Çekim Merkezleri

PA akciğer grafisi bütün devlet hastanelerinde SGK kapsamında çekilmektedir. SGK güvencesi olmayan kişilerin bir miktar ücret ödeyerek çektirmeleri mümkün olacaktır.

İstanbul’da bulunan bütün verem savaş dispanserlerinde, üniversite hastanelerinde, Özel Medipol hastanesi, Medicana hastanesi, Florence Ninhtingane Hastanelerinde, Medical Park hastanelerinde ve Acıbadem Tıp Merkezlerinde çekilmesi mümkündür.  

Ankara şehrinde verem savaş, Sanatoryum Hastanesi, Memorial hastanesi, Akay hastanesi, Özel Ortadoğu hastanesi, Ankara Umut Hastanelerinde PA akciğer grafisi çekilmektedir.

İzmir şehrinde, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri Özel Tınaztepe Hastanesi, Egepol Hastanesi, Karataş Hastanesi, Ege Yaşam Hastanesi, İlke Tıp Merkezi, Metropol hastanelerinde çekilmesi mümkün olacaktır.

Konya şehrinde bulunan devlet hastaneleri, üniversite hastanesi Konra Farabi Hastanesi, Medova hastanesi, Anıt Hastanesi, Akademi Hastanesi, Eylül Tıp Merkezi doktor tarafından istendiği zaman çekilebilir. 

Adana şehrinde PA akciğer grafisi çektirecek olduğunuz yerler: Devlet hastaneleri, Verem savaş, Üniversite hastanesi, Adana Orta Doğu hastanesi, Medline Adana Hastanesi, Güney Adana Hastanesi, Metro Hastanesi, Algomed Hastanesi, EPC hastanesi Sezar Hastanesinde mümkün olmaktadır.

PA Akciğer Grafisi Çekimi

Bunu çekerken hastanın kollarını dedektör plakasının kenarlarına yerleştirmesi gerekmektedir. Ellerini kalçasının üzerinde tutmalıdır. Bu hareket sayesinde skapula’ların yanal olarak döndürülmesi daha da kolaylaşacak ve akciğerlerin üst üste gelmesine engel olmuş olacaktır.

PA akciğer grafisi nedir soruları sıklıkla insanların merak etmekte olduğu bir sorudur. Bu akciğer grafisi sayesinde birçok hastalığın tespit edilmesi söz konus olacakır. Grafiler genellikle inspiryumda çekilmektedir. Eğer ki inspiryum yetersiz olması durumunda akciğerlerde bulunan hava azalacağından parankim daha beyaz görülmesi de söz konusu olacaktır. Özellikle de diffüz akciğer hastalarının benzer bir görüntüsü oluşmaktadır. Kalp ve mediastende daha geniş olmaktadır. PA akciğer grafisinin dönük çekilip çekilmediği klavikula simetrisi ve orta bölümde bulunmakta olan hatta spinöz proçeslere olan mesafesinden anlaşılmaktadır. Nereden çekiliyorsa akciğer o bölümde olduğundan daha da koyu görünecektir. Bu grafiğin mümkün olduğunca ayakta çekilmesi gerekmektedir. Bu sayede hastada plevral effüzyon ya da hemotaraks daha küçük tespit edilmesi de söz konusu olmaktadır. 

Sonuç Değerlendirilmesi

Hastaların çekilmekte olduğu grafikleri daha sonradan doktor tarafından değerlendirilecek ve yorumlanacaktır. Bunun için Trakea orta hat ile ilişkisinin ve çapının ne kadar olduğu ilk olarak değerlendirilir. Kardiotorasik oranı yetişkin olan bir insanda 1:2 altında olması durumu sakıncalı olmaktadır. Aorta ve pulmoner arterlere kalibrasyonları değerlendirilecektir. Bu akciğer grafisi sonucunda kişiler de kitle ve lenfadenopatiler değerlendirilir. Akciğer parankimi opasite ve radyolusan alanların da görülmesi söz konusu olacaktır. Ayakta çekilmiş olan PA grafiği içerisinde hava miktarının apeksten başlaması ve lateralden aşağı uzanmakta olduğu bir hat şeklinde görülmektedir. Havanın bulunduğu akciğer dokusu her zaman için daha koyu olması söz konusudur. Diyafram altında serbest hava posteroranterior akciğer grafide daha net görülmektedir. Grafiği değerlendiren doktor tarafından en son aşamada kemik yapıların kontrolü en son aşama içerisinde yapılacaktır. Kostalar ve vertebra incelenecektir. Ayrıca kadınlarda bu grafisi çekilmekte olması durumunda meme gölgesinin de incelenmesi söz konusudur. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...