Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürük ve Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Sırt ağrıları oldukça hassastır. Kadınların ağrıları, erkeklere göre daha fazla kötüleşebilmektedir. Rahim ağzındaki uterusun dışına çıkmış olan ve orayı çevrelemiş olan dokunun tahriş edilmesi durumunda, menstrüel dönemlerinde karın ve bel ağrısına neden olabilmektedir.

Sırt ağrıları oldukça hassastır. Kadınların ağrıları, erkeklere göre daha fazla kötüleşebilmektedir. Rahim ağzındaki uterusun dışına çıkmış olan ve orayı çevrelemiş olan dokunun tahriş edilmesi durumunda, menstrüel dönemlerinde karın ve bel ağrısına neden olabilmektedir. Öksürükle de sırtım ağrıyor gibisinden belirtileri sık bir şekilde duyulmaktadır.

Daha öncelerinde mutlaka herkesin başına bu şekilde bir olay gelmiştir. Bütün temizlik, ev işi ya da ağır işlerde çalışıldığı zaman, yoğun fiziksel aktiviteler yapıldığında,öksürürken sırtınızın ağrıdığını hissetmişsinizdir.

Öksürük Sırt Ağrısı Nedenleri

Omurga sütununda olan kemikler ve kasların, bağları kompleks bir koleksiyon tarafından tutulmaktadır. Bu kasları da zorlayan faaliyetlerdeki doku, kimi zaman insanı gözyaşlarına sebep olur. Bu şekilde olduğu zamanlarda alt sırt bölgede bir gerginlik hissedilir. Ayrıca belirtiler sırtta, omuzlarda, göğüs, kalça ve vücudun tüm diğer bölgelerinde hissedilebilmektedir.

Alt sırttaki gerginlik, vücudun görünüşte hareket ettirmediği yerleri bile ağrıtabilmektedir. Bunun nedeni ise bel alt sırt bölgedeki kasların bütün vücuda yayılmış olması ve sinirleri bağlı olmasıdır. Ağrılı öksürüğe de ek olarak bel gerginliği aşağıdaki belirtilerden belli olabilir;

  • Üst bacaklarda ve kasık bölgelerinde ağrı
  • Germe, hapşırma ya da esneme sırasında ağrı
  • Kas spazmları

Bu durum kendiliğinden geçebilecek olsa bile, gene de bir doktora görünmeniz de yarar olacaktır.

Öksürürken Sırt Ağrısı

Öksürme çok uzun süreli oluyorsa eğer sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Örnek olarak; sigara içen kişilerin öksürüğü sık olmaktadır, kas gerginliğinden de sırt ağrısıyla ilişki içerisindedir. Eğer sigara kullanmıyorsanız ve öksürüyorsanız, mutlaka akciğerlerinizi kontrol etmeniz gerekir. Nefes aldığınız zaman ağrılar şiddetlendiğinde, kalp sorunları ile karıştırılabilmekte. Bunun tam nedenini öğrenebilmek için mutlaka uzman bir doktora gitmeli, muayene olmalısınız. Bu öksürüğün altında yatan sebepleri bulmalı ve tedavi yaptırmalısınız.

İyi bir gece uykusu çok önemlidir. Eski ve desteksiz olan yataklarda yatmak, omurgayı düzgün bir şekilde desteklemez. Uyurken sırt ağrılarınız daha da çok artabilir. Kötü bir yatak yüzünden uykunuz bile bozulabilir, bu duruma dikkat etmelisiniz.

Stres ve depresyon da kendiliğinden, kas gerginliğine artışa bağlı olacak şekilde bel ağrısına dönüştürebilir. Stres ve kaygı yaşayan insanların sırt ağrısından oldukça şikayet edebilmektedirler.

Öksürük ve sırt ağrısı yaygın olan bir durum olduğundan insanlar bunun geçici bir şey olduğunu varsayarlar. Fakat bazı durumlarda normalken, ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Aşağıda bunun için sizlere 3 maddeden oluşan hastalık grubunu oluşturduk.

Sırt Ağrısına Neden Olan 3 Madde

Pnömoni

Akciğerlerin derinlerinde bir enfeksiyon barındıran pnömoni, genel olarak orta sırt ağrısıyla kendini gösterir.Texas Health Arlington Memorial Hastanesi, acil tıp doktoru olan Gleen Hardesty, muhtemelen pnömoni, tek başına kas ağrısı değil, sırt ağrısıyla beraber ateşte görülürse ve nefes almada zorluk olmasından kaynaklı olabileceğini belirtiyor.

Böbrek Taşları

Bir böbrek taşı, göğüs kafesinin çevresinde orta sırtta bir kas çekilişi hissedilebilir. Dr. Zawadsky’ye bir  yaralanma olmadan ani olacak şekilde ortaya çıkan, acıyla kendini belli etmektedir. Böbrek taşı da öksürük ve sırt ağrısına neden olabileceğini belirtmiştir.

Endometriyozis

Öksürük ve Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırt üstü gerilmeler, acı veren ve üzücü bir haber olabilmektedir. Fakat iyi haberse hastalık çoğu zaman kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bunun hızlandırılması içinde aşağıdakileri uygulamanız gerekir.

Sırtınızı incittiğiniz de acıyı azaltabilmek için sırtınıza buz koyun. 2 ile 3 gün boyunca 3-4 saatte bir 20-30 dakika boyunca bu şekilde tekrarlayın. Fiziksel aktivitelerinizden sonra da sırtınıza buz uygulaması yapabilirsiniz.

Sırtınıza ısı uygulamalısınız. Fakat ilk 2-3 gün buz tutmanız gerekli. Sırtınızdaki ısıyı ilk ağrıda kullanmalısınız. Daha sonrasında ısıtma pedini ya da sıcak su şişesi kullanmalısınız.

Genel olarak öksürüldüğü zaman, insanlar öne doğru eğilirler. Fakat bu yapmamanız gereken bir şeydir. Omurilik disklerinizdeki basıncı azaltabilmek ve önleyebilmek için öksürürken ya da hapşırırken sırtınızın doğal kemerinden ayrılmadığına emin olmalısınız.

Sırtınızı dinlendirmeniz günlerce yatacağınız anlamına gelmez. Sadece sırt ağrısını oluşturmuş olan ya da şiddetlendiren hareketlerden kaçınmalısınız. Çok fazla dinlendiğiniz zaman sırt ağrılarınız daha da kötüye gidebilir. Bu durumun kötüleşmemesi için birkaç saatten fazla uzanmamalısınız. Uzanırken dizlerinizin altına yastık yerleştirmelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 1,50 puan
Loading...