Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğün Tedavisinde Kullanılabilecek Doğal Kür Tarifleri ve Kullanım Şekilleri

Bitkisel yöntemler bir çok hastalığın tedavisinde tercih edilen ve oldukça iyi sonuçlar veren yöntemlerdir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı veya ilaç tedavisine ek olarak tercih edilebilecek kür tariflerini sizler için derledik.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürük genellikle solunum yolu enfeksiyonlarından veya astım gibi solunum yollarının daralması sonucu vücudun bir tepkisi olarak ortaya çıkar. Havada bulunan mikroorganizmaların solunum kanalları içerisine yerleşmesi öksürüğün şiddetini arttıran etkenlerdendir. Özellikle alerjik öksürükte bitkisel tedavi yöntemleri ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. 

öksürük

Bitkilerin alerjenleri ve mikroorganizmaları yok etmede ve vücudun direncini arttırmada oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Öksürük şikayeti olan hastaların bitkisel kürler ve bol sebze meyve tüketimiyle bağışıklık kazanabilmeleri muhtemeldir. 

Öksürük probleminin en temel nedenlerinden biri de solunum yollarında ve akciğerlerdeki hava kanallarındaki mukus oluşumudur. Özellikle mukus oluşumunu önlemede bitkilerden yararlanmak oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Mukus oluşumu ile mücadele etmede en etkili doğal besinlerden biri baldır. Doğrudan tüketilebileceği gibi diğer bitkisel kürlerde de hem tat vermesi açısından hemde mukus oluşumunu önlemeye yardımcı olması açısından tercih edilmektedir. Bu konuda tavsiye edilen bitkilerden bir diğeri ise kabuk tarçındır. Bunun yanı sıra kırmızı turp, kekik, zencefil, süt, badem, okaliptüs, ceviz ve sirke gibi besinler de öksürük problemini ortadan kaldırmada oldukça etkili besinler arasındadır. Karabiberin de balgam söktürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Kürler içerisinde yardımcı madde olarak sıklıkla kullanılır ancak mide rahatsızlığı olan hastalarda yan etki yapabileceği için tavsiye edilmeyebilir.   

En Faydalı Kür Tarifleri

Geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde bitkilerden hazırlanan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu karışımlar günümüz tıbbının temelini oluşturmakla birlikte günümüzde alternatif tıp adı altında hekimlerce de tavsiye edilmektedir. Özellikle belli bir yaşın altındaki çocuklarda ve tansiyon, şeker veya karaciğer hastalıkları ile mücadele eden hastalarda da ilaç kullanımının zararlı olduğu durumlarda oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. 

bitkisel kürler

Bitkisel ilaçların etkilerini gösterebilmeleri için tariflerine uygun bir şekilde hazırlanmaları ve zamanlarını aksatmadan tüketilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde etkilerini tam olarak göstermeyebilirler. Ayrıca bu tür kürler kullanılmadan önce uzman hekime danışılmalı ve içeriğindeki maddelere karşı bünyenizin reaksiyon vermeyeceğinden emin olmanıza yardımcı olacak tahliller yapılmalıdır. 

Tavsiye edilen her kür herkesin bünyesinde aynı etkiyi göstermeyecektir. Bu nedenle kürlere başvururken Hastanın yaşını ve diğer sağlık sorunlarını göz önünde bulundurmak gereklidir. Herhangi bir yan etkiyle karşılaşıldığı durumda formülün kullanımının bırakılması gerekmektedir. Ancak bu kürler aynı zamanda bağışıklık kazandırıcı etkiye de sahip olduğundan grip gibi etkenler ile oluşan öksürük nöbetlerinde de kullanımı tavsiye edilmektedir.

Soğan Kürü

 • Bir adet orta boy sarı soğan
 • 2 Bardak içme suyu

Bu tarif verilen ölçülere uyularak hazırlanmalı ve bekletilmeden tüketilmelidir. Soğan 6 veya 8 dilime ayrılır. Ardından, 2 bardak su eklenip küçük bir tencere içerisinde kaynatılır. Soğan yumuşayıncaya ve suya sarı rengini verinceye kadar kaynatılan karışım ocaktan alınır ve damak yakmayacak bir ısıya gelene kadar bekletilip içilir. Karışımın çok soğumamasına dikkat edilmelidir. 

Mukus Önleyici Kür

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Bir tatlı kaşığı tereyağı

Malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Derin bir kase içerisinde tahta kaşık yardımıyla birbiri ile özleşene kadar karıştırılmalıdır. Macun kıvamına gelen karışım gece yatmadan önce tüketildiğinde öksürüksüz rahat bir gece geçirmenize yardımcı olacaktır. 

Doğal Öksürük Şurubu

 • 1 Adet karaturp
 • Yarım kök zencefil
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı dut veya harnup pekmezi

Karaturp ve zencefil katı meyve sıkacağı yardımıyla sıkılarak doğal suyu elde edilir. Ardından limon suyu ve pekmez eklenerek tek kullanımlık doğal şurup yapılır. Bekletilmeden tüketilmesinde fayda vardır. Yüksek tansiyon hastalarının bu karışımı iki porsiyon bölerek 3 saat arayla kullanmaları gerekmektedir. 

Öksürüğe Mucize Çözüm

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 tatlı kaşığı şahtere
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 bardak içme suyu

Öğütülmüş meyan kökü, şahtere ve zencefil bir bardak kaynamış su içerisine atılır. 5 veya 6 dakika kadar bitkiler kaynamış su içerisinde demlenmelidir. Demlenen doğal karışım sıcaklığını kaybetmeden tüketilmelidir. Günde 3 defaya kadar tüketilebilir. Her öğünde taze olarak hazırlanmalıdır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...