Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Öksürüğe İyi Gelen Ev Yapımı İlaçlar Ve Uygulamalar

Evde öksürüğe iyi gelen yöntemler çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşan öksürüğü azaltmak, boğaz ağrısını hafifletmek ve balgamı daha kolay atmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir.

Evde Öksürüğü Kesmenin Yolları

Öksürük, kuru, balgamlı ve boğmaca öksürük şeklinde gelişebilmektedir. Öksürüğün esas nedeni ise, üst solunum enfeksiyonları, nezle, sinüzit, asit reflü ve astım gibi hastalıklardır. Yutkunmada güçlük, nefes alırken ses gelmesi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göğüste sıkışma hissi, rehavet çökmesi, hırıltı, nefes almada güçlük, huzursuzluk ve ateş gibi semptomlar ise, öksürüğe eşlik eden durumlardır. öksürük nasıl geçer evde tedavi olarak yapılması gerekenler nelerdir diye düşünüyorsak ev yapımı ilaçların ve diğer evde yapılabilecek uygulamalar vardır. 

Öksürüğe karşı önlem olarak, ilk yapılması gerekenlerin başında Hastanın bulunduğu  odayı iyice havalandırmak ve nemlendirmek olmalıdır. Hasta bol sıvı tüketmeli, özellikle doğal bitki çayları içmesi önemlidir.

Öksürüğün bir diğer nedeni ise boğazın farklı nedenlerden dolayı tahriş olmasıdır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu sıcak şeyler içmektir. Çorba, zencefil, limon veya nane çayı, nefes yollarını açtığı ve mukusu uzaklaştırmaya yardımcı olduğu için en etkili yollardan biridir. Bol miktarda oda sıcaklığında su içilmelidir.

Küçük çocuklar ve yetişkinler için buhar banyosu, öksürük için çok etkilidir. Banyoda sıcak suyu açıp kapısı kapatılır. Buharla dolmuş bu banyoda 15 dakika kadar duş alınır ve buhar iyice ciğerlere doğru çekilir. Bu işlemi özellikle de gece yatmadan önce yapmak daha faydalıdır. Böylece sadece gece öksürüklerini hafiflemiş olmakla kalmaz, aynı zamanda güzel bir uyku çekmiş olunur. Sabah da aynı şekilde 15 dakika boyunca yapılan buhar banyosu, burun, göğüs tıkanıklığı ve öksürüğün giderilmesini sağlamakta ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda birkaç damla adaçayı veya okaliptüs yağını banyo suyuna ekleyip te duş alabilirsiniz.

Sıcak tavuk çorbası da öksürük için birebirdir. Tavuk çorbası, anti-iltihap özelliklere sahiptir ve bundan dolayı da, mukus seyreltici, tıkanıklık giderici, boğaz yumuşatıcı ve öksürük azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Tavuk suyu ayrıca, grip ve nezleye de iyi gelmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Ev Yapımı İlaçlar

  • Bir elmanın kabuğunu soyulur, bir kaç da çekirdeğini içine atılır, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu ve bir dilim de limon atılır. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanılabilir.
  • Bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için yenilebilir, boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelecektir. bu karışım çocuklar için uygun değildir.
  • İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırılır ve günde bir kaşık yenir. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk ta kullanılabilir.
  • 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak, Ardından da süt eklenerek karıştırılır. Bu formül yetişkinler ve çocuklar için de etkilidir.
  • Elma ve kabukları, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içilir. Göğsü yumuşatarak öksürüğü geçirecektir.
  • Biraz zeytinyağı ısıtılır ve içine karabiber atarak pişirilir. Sonra ılıyınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürülerek ovulur. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtülür ve giyinip bir süre beklenmesi istenir. Sonrada sıcak bir duş alarak nefes iyice açılır. 
  • C vitamini virüslerle savaşmakta çok etkilidir. C vitamini yönünden zengin yiyecekleri tercih etmek gerekir ve özellikle de bol bol limon tüketmesi sağlanır.

Tuz Gargarası: Yarım bardak ılık suya katılan bir çorba kaşığı tuz ile yapacağınız gargara kuru öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz ucuz ve etkili bir reçetedir. Günde birkaç kez uygulanabilir.

Üzüm: Üzüm, ciğerlerin gücünü artırır ve çok etkili bir balgam sökücüdür. Birkaç gün boyunca  üzüm yenirse hastayı rahatlattığı görülecektir. Ayrıca üzümün suyunu çıkarıp balla tatlandırarak günde birkaç kez içmekte etkili doğal yöntemlerdendir. Kuru öksürüğü kesmede oldukça etkili olmasının yanı sıra oldukça lezzetli ve doğal tedavidir.

Badem: Badem kuru öksürükten kurtulmak ve tedavi etmek için mükemmel bir ev yapımı ilaçtır. Bu basit ilacı hazırlamak son derece kolaydır. Altı adet badem alınır ve bir gece boyunca suda bekletilir. Ertesi gün kabuklarını soyulur ve ezerek macun haline getirilir. Yirmi gram tereyağı ve yirmi gram şeker eklenir. İyice karıştırarak elde edilen karışımdan, öksürük devam ettiği sürece, en az üç gün boyunca günde iki kez birer çay kaşığı yenilebilir. 

Öksürüğe İyi Gelen Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Ev yapımı öksürük şurubu olarak Anason tohumu, bronş salgılarını gevşettiği için çocuklarda ve yetişkinlerde öksürüğün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 

Anasonlu karışım: Yarım kupa kadar kaynamış suya, 1 çorba kaşığı dövülmüş anason tohumunu eklenir. Yarım saat demlemeye bıraktıktan sonra süzgeçden geçirilir. Daha sonra, miktarı biraz azalana kadar yavaş yavaş kaynatılır. Sonra içerisine 2 fincan bal eklenir. Bu karışımı cam bir kavanoza koyulur ve buzdolabında saklanır. Bu şekilde 2 ay kadar bekleyebilir ve yarım tatlı kaşığı kadar çocuğa 1 tatlı kaşığı kadar da yetişkinler yiyebilir.

Tarçınlı karışım: Bir litre filtrelenmiş su içerisine, 1 çorba kaşığı tarçın, çeyrek fincan hatmi kökü, çeyrek fincan papatya ile çeyrek fincan taze dilimlenmiş ya da kurutulmuş zencefili ekleyip, suyu yarıya inene kadar kaynatılır. Daha sonra, süzülür ve ılımaya başladığında içerisine bal ile taze limon suyu eklenir ve Soğumaya bırakılır. Bu karışımı 2 ay kadar, hava geçirmeyen kap içinde ve soğutucuda bekletin. Tüm bu işlemlerden sonra, karışımdan 1 tatlı kaşığı kadar çocuklara 2 tatlı kaşığı kadar da yetişkinlere verilip doğal bir şekilde öksürükten kurtulabilirler.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...