Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Tedavisi Yapan Hastaneler ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Akciğerleri etkileyen ve tedavisi yapılmadığı takdirde ölümcül olabilen KOAH hastalığının tedavisi için en uygun hastaneler ve tedavi yöntemlerinin hangileri olduğunu inceleyelim.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ciddi tehlikeleri olan ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen gerekli tedavilerin uygulanması halinde karşılaşılan belirtiler iyileştirilebilir ve hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Hastalığın ismindeki kronik; devam eden, sürekli olan anlamına, obstrüktif ise tıkayan, kapatan anlamına gelmektedir. Birazdan bahsedeceğimiz koah tedavisi yapan hastanelerde uygulanacak olan koah tedavilerine ek olarak akciğerlerinizi korumak için; grip ve zatürre aşılarınızı yaptırmanız, stresten uzak durmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz de koah tedavisinin bir parçasıdır.

KOAH tedavisinin ilk adımı sigarayı bırakmaktır.

KOAH Tedavisi İçin Başvurabileceğiniz Hastaneler

KOAH tedavisini yapmakta olan pek çok hastane mevcuttur. Ülke çapına yayılı olan bu hastaneler sayesinde bu hastalığın tedavisinde bir sonuç alınmaya başlanabilir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavisi için başvurabileceğiniz resmi ve özel hastanelerin hangileri olduğunu bir tablo yardımıyla açıklayalım.

Şehir

Hastane İsmi

İstanbul

Medicana Çamlıca Hastanesi, Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi, Medical Park Bahçelievler, Pendik Emsey Hospital, Memorial Ataşehir

Ankara

Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi, Koru Ankara Hastanesi, Medical Park Ankara, Tandoğan Magnet Tıp Merkezi, Sanatoryum Hastanesi

İzmir

Özel Gözde İzmir Hastanesi, Medical Park İzmir, Gaziemir Cerrahi Tıp Merkezi, Özel Ege Yaşam Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi,

Eskişehir

Yunus Emre Devlet Hastanesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Özel Ümit Vişnelik Hastanesi, Eskişehir Özel Sakarya Hastanesi

Bursa

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Medical Park Bursa, Çekirge Devlet Hastanesi, Özel Hayat Hastanesi

Kronik obstürktif akciğer hastalığının tedavisi için başvurabileceğiniz hastaneler bu şekildedir. Listede bulunduğunuz şehrin olmaması; hastalığınızın tedavi edilemeyeceği anlamına gelmez. Nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı nefes alma gibi belirtilerle karşılaştığınızda gideceğiniz göğüs hastalıkları uzmanı KOAH teşhisi koyduktan sonra en uygun tedavi için sizi yönlendirecektir.

KOAH tedavisinin maliyeti ise birçok etkene bağlı olarak değişkenlik göstereceğinden tam olarak bir fiyat aralığı vermek mümkün değildir. Fiyat aralığı; hangi KOAH evresinde olunduğuna, hastalığın akciğerlere ne kadar zarar verdiğine ve kişinin genel sağlık durumuna değişkenlik göstermekle birlikte yetişkinlerde ve yaşlılarda uygulanacak olan yöntem de değişebilmektedir. Başvuracağınız hastane; bütün faktörleri inceleyerek sizi bilgilendirecektir.

Tedavi Yöntemleri

AkciğerlerKOAH özellikle ilk evrelerde başarılı sonuçların alındığı hastalıklar arasındadır. Bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinin görülmeye başlandığı dönemlerde fazla zaman kaybetmeden, bir uzmanla görüşmek gerekir. KOAH tedavisinden önce hastalığın hangi evrede olduğunun tespiti yapılır. Buna uygun olarak bir tedavi şekli belirlenirken, hastaların bu dönemi biraz daha rahat geçirmeleri için bazı şeylere uyması gerekir. KOAH tedavisi için yeni bulunan balon tedavisinin bu uygulamada başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.

KOAH balon tedavisi adı verilen işlem genel aneztesi altında yapılır. Bronoskopla yapılan işlem tıkalı olan bronşların açılmasına yönelik etkili sonuçlar verir. Bu yapılan işlem bronşları 5 kez çalıştıracak şekilde açmaktadır. Bir müddet boyunca devam eden bu uygulamadan sonra, hastanın tüm bronşları açılır bir hale getirilir. Bu uygulamadan çıkan hasta, solunum açısından biraz daha rahatladığını fark edecektir. Aynı zamanda ilaçların etkisinin arttırılması da bu şekilde sağlanmış olur. Artık hasta almış olduğu ilaçların etkilerini biraz daha güçlü olarak hissetmektedir. Tabi hastanın bir iki gün boyunca hastanede kalması şarttır.

Balon tedavisi ağır kalp hastalarına uygulanmamaktadır. Aynı zamanda Evre 4 olarak bilinen son evrede uygulanması halinde de çok az etki gösterir.

Bunlara ek olarak diğer tedavi yöntemleri arasında hastanın aktif şekilde hayatına devam edebilmesini sağlayacak şeyler de vardır. Sigarayı bırakmak, egzersiz, ilaç tedavisi, solunum cihazları, antibiyotik tedavisi gibi yöntemler bu dönemde sıkça kullanılır. Bu dönemde oksijen tedavisi de sıkça uygulanan şeyler arasındadır. Bunlar hastalığın etkilerinin azaltılması için, uygulanan şeyler arasındadır.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...