Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Hastalığı Nasıl Geçer?

KOAH hastası bir bireyin, tedaviye başlamadan önce sigara alışkanlığı varsa bırakması başlangıç için atılabilecek en doğru adım olacaktır. Hasta sigara alışkanlığından vazgeçmediği sürece tedaviye yönelik uygulanan ilaç ya da bitkisel yöntemlerinin herhangi bir faydasının olmayacağını belirtmek gerekir.

KOAH Tedavisinde İlaç Kullanımının Etkisi

KOAH hastası bir bireyin, uzman doktor kontrolüne başvurduktan ve belirli bir tedavi izlencesi belirlendikten sonra sigara alışkanlığı varsa bırakması başlangıç için atılabilecek en doğru adım olacaktır. Hasta sigara alışkanlığından vazgeçmediği sürece tedaviye yönelik uygulanan ilaç ya da bitkisel yöntemlerinin herhangi bir faydasının olmayacağını belirtmek gerekir. Bunun yanında hastanın psikolojik açıdan da herhangi bir sorununun olmaması tedaviye olumlu yönde ivmelendirme kazandıran bir etkidir. Üçüncü ve son olarak ise KOAH hastalarının tedavilerini asla aksatmaması ve uzman doktor kontrolünde belirlenen tedavi programlarının dışına çıkmaması gerekir. Aksi takdirde uygulanan tedavi yönteminin hiçbir faydası olmayacak ifadesi bu durum için yanlış olmayacaktır.

Hastalığın tedavisine yönelik yöntemlerin tümünün esası tıkanmış olan bronşların yani akciğer hava yollarının genişletilmesine ve tıkanıklığın giderilmesine yöneliktir. KOAH tedavisinde kullanılan ilaçların, hastalığın ilerlemesini önlemediğini fakat nefes darlığının giderilmesi noktasında başarılı olduklarını belirtmek gerekir. İlk paragrafta da belirttiğimiz gibi sigara alışkanlığını bırakmamış olan hastalarda ilaç tedavisinin herhangi bir getirisi olmayacaktır. Öyle ki yapılan araştırmalar sigara alışkanlığından vazgeçmemiş olan hastaların her geçen gün durumlarının üstel bir şekilde kötüleştiğini ispatlamıştır. Bu noktada hastalığın tedavisinde kullanılabilecek olan ilaçların sayısının bir hayli fazla olduğuna değinmek gerekir. O nedenle kesinlikle uzman doktor gözetimi olmadan birey ilaç tedavisine başvurmamalıdır. Nefes darlığını ve öksürüğü azaltıcı etki yapan bu ilaçların büyük bir kısmı solunum yolu ile vücuda alınır. Solunum yoluyla doğrudan vücuda etki eden ilaçlar dozaj olarak düşük olmakla birlikte kuvvet olarak oldukça etkilidirler. Fakat ilaçların doğru kullanıldığı takdirde etkili olduğunu bireyin unutmaması gerekir. Solunum yoluyla vücuda alınan ilaçların yan etkilerinin az olması ve akciğerlerde herhangi bir tahribata neden olmaması ilaçların kullanımını ve tercihini kolaylaştıran önemli bir etmendir. Fakat unutmamak gerekir ki doğru ilaç tedavisinin uygulanması ve dolayısıyla tedavi başarısı için doktor kontrolünün önemi asla göz ardı edilmemelidir.

KOAH`da Kesin Tedavi İçin Önemli Bir Adım

Öncelikli olarak KOAH tedavisinde kullanılan yöntemlerine genel bir bakışla değinmek daha sonra ise hastalığın tedavisinde yüksek oranda başarı elde eden “Akciğer Hacmi Küçültme” yönteminden bahsetmek konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır. Hastalığın çözüm aşamasına katkı sağlayan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Tek Yönlü Valfler
  2. Biyolojik Hacim Küçülten Yöntem
  3. Tıkaç
  4. Buhar Ablasyonu
  5. Bül Dekompresyonu 

Görüldüğü üzere tedaviyi için var olan yöntemlerin sayısı bir hayli fazladır. Fakat belirtilen yöntemler hastalığın ilerlemesini ve nefes darlığını engellemekten başka işe yaramaz. Yanı hastanın keskin bir şekilde düşen hayat standartlarını arttırmak noktasında akciğer küçültme yöntemine göre yetersiz kalırlar. 

Akciğer küçültme yönteminin temel esası bölgede bulunan fazla havalanmayı engellemek için akciğerde tahribata uğrayan kısımların cerrahi yöntemlerle çıkartılmasıdır. Hava hapsinin minimize edilmesi ve elastik düzeyde geri çekilmenin ciddi oranlarda azalması bireyin yaşam kalitesini diğer tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında bir hayli arttırır. Özellikle uzman doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi, doğru beslenme ve hijyen koşullarının sağlanmasıyla birlikte akciğer küçülme yönteminin hastalığa çözüm bulma noktasında bir hayli başarılı olabileceğini unutmamak gerekir. KOAH hastalığı nasıl geçer sorusunun üçüncü ayağında bitkisel tedavi yöntemleri bulunur.

KOAH’a Bitkisel Çözüm

Bitkisel şifalarının hastalıkların tedavisine sağladığı katkılar bilimsel veriler ışığında kanıtlanmıştır. Bireyin sabah ve akşam olmak üzere birer yemek kaşığı ölçüsünde soğuk ve ezilmiş keçi boynuzu pekmezi kullanması vücuttaki balgamın sökülmesi dolayısıyla öksürüğü azaltıcı bir etki yapar. Bunun yanında KOAH tedavisi gören bir bireyin günlük periyotlarla yulaf samanı çayı tüketmesi tedavinin başarı oranını ciddi düzeyde arttırıcı ve hastalığın meydana getirdiği öksürüğü azaltıcı etki yapar. Yulaf samanına ilaveten zerdeçal kullanımı da tedaviye olumlu düzeyde katkı yapar. Tüm bunların yanında karbonatın etkisini de azımsamamak gerekir. Karbonat karışımı başta KOAH olmak üzere egzama, diabet ve  gibi daha birçok hastalığın tedavisinde başarıya ulaşmak için kullanılan etkin bir yoldur. Karbonat kullanılarak hazırlanan karışımlar yanında doğrudan karbonat kullanan bireylerde de tedavi noktasına ilerleme kaydedilmiştir. Karbonat kullanarak koah hastalığına çözüm bulmak isteyen bireylere en az 1 ay karbonat kullanımına devam etmeleri noktasında etkili bir tedavi olabileceğini hatırlatmak gerekir. KOAH hastalığına karbonat etkisi görüldüğü gibi göz ardı edilemeyecek derecede kuvvetlidir. Bu noktada bireye birden fazla bitkisel tedavi yöntemini aynı anda kullanmaması gerektiğini tavsiye etmek ve belirli periyotlarla uzman hekim kontrolüne başvurması gerektiğini hatırlatmak gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...