Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Hastalarına Beslenme Önerileri – KOAH Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

KOAH hastalığına iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi ve beslenme önerilerinin dikkate alınması durumunda; karşılaşılan belirtilerde önemli bir azalma görülür.

KOAH; kişinin akciğerlerinde, akciğere oksijen iletimini sağlayan hava kanalları olan bronşlarda ve akciğerdeki hava kesecikleri olan alveollerde hasara neden olan akciğer hastalığıdır. İsmini kronik obstrüktif akciğer hastalığının baş harflerinden alır. Hastalık ilerledikçe; temiz havanın solunum yollarından geçerek akciğere ulaşması zorlaşır. Bu da nefes almayı zorlaştırır.

KOAH Belirtileri ve Nedenleri

KOAH başlangıcı olarak da adlandırılan ilk evrede karşılaşılabilecek belirtiler:

 • Öksürük
 • Balgam
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklığın azalması

Hastalık ilerledikçe daha ciddi belirtiler gösterebilir. Bunlara örnek olarak sayılabilecekler:

 • Hızlı kalp atışı
 • Mavimsi renkte dudak veya tırnaklar
 • Şişmiş el ve ayak bilekleri
 • Kilo kaybı
 • Sık karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonları

KOAH nedenleri arasında ise ilk sırayı sigara alır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığına yakalananlar ya sigara içmiştir ya da akciğerlere sigaranın verdiği kadar zarar veren maddelere maruz kalmıştır. Bunlara örnek olarak; kimyasal toz ve dumanlar ile kirli havanın solunması sayılabilir.

Genel olarak orta yaşlılar ile yaşlılarda görülen KOAH’ın akciğerlere verdiği zararın telafisi yoktur. KOAH tedavileri genel olarak belirtileri yatıştırılmasını ve hastalığın ilerleyişini durdurmayı amaçlar. Doktorunuzun sunduğu tedaviye ek olarak KOAH hastalarının dikkat etmesi gereken önerilere uymak ve hastalığa iyi gelen yiyecekleri tüketmek KOAH belirtilerinin iyileşmesini hızlandıracak, hastalığın ilerleyişini durduracaktır.

KOAH Hastalarına Beslenme Önerileri

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi koyulan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Fazla kilolara sahip olmak kalp ve akciğerlerin daha fazla çalışmasına neden olduğundan nefes almayı daha da zorlaştırabilir. Ayrıca; aşırı kilolu olmak şeker hastalığı ve reflü gibi KOAH’ı ağırlaştıran rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. KOAH’ınız varsa ve aşırı kiloluysanız bir doktora veya beslenme uzmanına danışmanız gerekir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olacak olan şu beslenme önerilerini dikkate almakta fayda var:

 • Diyetinizde toplam kalori miktarının azaltılması
 • Bolca taze meyve ve sebze tüketmek
 • Alkol ve şekerli içecek tüketiminin azaltılması
 • Diyetinizde az yağlı veya yağsız et tercih etmek
 • Günlük en az 2 litre su içmek

Yapılan çalışmalarda aşırı kiloları olan kişilerin KOAH’tan ölme riskinin normal kilolu olanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun sebepleri tamamen bilnmiyor ancak uzmanlar muhtemelen birden çok faktöre bağlı olduğunu düşünüyor. Bunlar:

 • Daha az kas hareketi
 • Fazla kiloların akciğeri daha fazla yorması
 • Zayıf bağışıklık sistemi

KOAH’ın ileri evrelerinde olan kişilerde nefes almak; sağlıklı insanlardan 10 kat daha fazla kalori yakılmasına neden olur. Bu sebeple aşırı zayıf olmak da KOAH için iyi değildir. Bu durumdaysanız; fıstık ezmesi, süt, ceviz gibi bol kalorili yiyecekleri tüketmeniz KOAH belirtilerini azaltacaktır.

Sigarayı Bırakmak

KOAH belirtilerini azaltmak için gerekenler listesinin en önemli maddesidir sigarayı bırakmak. Sigara dumanı içerisinde bulunan zararlı maddeler, akciğerleri tahriş ederek zarar görmesine neden olur. KOAH nedeniyle gerçekleşen her 10 ölümün 8’inin mimarı sigaradır. Özellikle küçük yaşlarda sigara içmeye başlayan çocukların akciğer gelişimi yavaşladığından KOAH’a yakalanma riski artmaktadır.

Yapılan araştırmalarda; KOAH teşhisi koyulmuş hastaların %39’u sigara içmeye devam etmektedir.

KOAH Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Kekik

Kekik Çayı

Kekik, tüm solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi kronik obstrüktif akciğer hastalığının tedavisini de yardımcı olur. Kaynamış bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kekik ekleyip 2-3 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs Yağı

Yapılan çalışmalarda; okaliptüs yağının ana bileşeni olan sineol isimli maddenin KOAH belirtilerini şiddetli ölçüde azalttığı görülmüştür. Özellikle nefes darlığını büyük ölçüde iyileştirir. Ayrıca genel olarak sağlık durumuna olan faydalarının yanı sıra akciğer fonksiyonlarını geliştirdiği de görülmüştür.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı balgamın inceltilmesini sağlayarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca solunum sistemini rahatlatarak nefes darlığını azaltır. Etkili sonuçlar elde edebilmek için; tükettiğiniz yemeklere 2-3 çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyebilirsiniz.

 

 

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 2,50 puan
Loading...