Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Hastalığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? En İyi Çözümleri

KOAH; akciğerlerde, bronşlarda veya akciğerlerdeki hava keseciklerinde hasara neden olan kronik bir akciğer hastalığıdır. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler kullanmak belirtilerin şiddetini azaltır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, KOAH kelimesinin açılımıdır. Kronik bir akciğer hastalığını ifade eden bu terim, tehlikeli bir şekilde seyreden kronik bir hastalıktır. Uzun süreli olarak karşımıza çıkan bu hastalık, sinsi bir şekilde ilerleyerek oldukça kötü evreleri ortaya çıkarabilir.

Bu sinsi hastalık için bitkilerin şifalı gücünden yararlanmak faydalı sonuçlar sağlayacaktır. KOAH hastalığına iyi gelen bitkiler düzenli bir şekilde kullanıldığında, hastanın kendini daha iyi bir şekilde hissetmesi kaçınılmazdır.

KOAH’a İyi Gelen Bitkiler

Herkesin evinde çok kolay bir şekilde bulunabilen bu bitkiler, hastalık için şifa veren özelliklere sahiptir. Tedavi için çok iyi sonuçlar veren ve mutlaka kullanılması gereken bitkiler ise şu şekildedir:

Zencefil

Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Her evde olması gereken zencefil, hastalıktan sonuç alabilmek adına iyi çözümler ortaya çıkarır. Hastalık sırasında ortaya çıkan pek çok şikayeti azaltmak açısından etkilidir. KOAH sırasında görülen vücudun işlevsel bozukluklarının giderilmesi için zencefil kullanılabilir. Bunun yanında akciğer fonksiyonlarını eskisi gibi sağlıklı bir hale getirerek, solunum yollarının temizlenmesini sağlayacaktır. Öte yandan hastaların sıklıkla dile getirdiği bir konu olan nefes darlığına karşı da etkili bir sonuç sağlar. Zor nefes alma problemini ortadan kaldıran zencefil, bu konudaki sıkıntıların bitmesine yardımcı olur. Bunun için yapılması gereken tek şey günde 3 fincan olmak üzere, zencefili demleyip içine bal karıştırarak içmektir.

Ajwain Yaprakları

Ajwain Yaprağı

Ajwain Yaprağı

KOAH için şifalı bitkiler arasında Ajwain yaprakları da vardır. Vücuda sağlık katan bu şifalı bitki, hastalık sırasında ortaya çıkan tüm şikayetleri dindirmek açısından idealdir. Özellikle uzun süre  boyunca şiddetli bir şekilde görülen öksürüğün kesilmesi adına bu bitki kullanılabilir.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak

En büyük antibiyotiklerden biri olan sarımsak, hastalık için şifa verici özelliklere sahiptir. Vücut ağrılarını dindiren bu mucizevi bitki, aynı zamanda göğüste bulunan şişkinliğin azalmasına da yardımcı olur.  Hastalık boyunca devam eden mukozanın dindirilmesi açısından da başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Sarımsakla bitkisel tedavi için, bu bitkinin saf tereyağında kızartılması sağlanır. Bu şekilde hazırlandıktan hemen sonra ezilerek, bu şekilde tüketilir. Etkisinin görülebilmesi için, en az yarım saatlik bir süre için kesinlikle su içilmemesi gerekecektir.

Karabiber

KOAH hastalığının ortaya çıkardığı belirtilerden karabiberle de kurtulmak mümkündür. Daha hızlı kan dolaşımını sağlayan karabiber, aynı zamanda vücudun ısınmasına neden olacaktır. Karabiberi kullanırken, içine biraz bal katarakt kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Siyah Çay

Siyah çay, vücudun bağışıklığının güçlenmesi için tüketmeniz gerekenlerden biridir. Hastalığın ortaya çıkardığı virüs ve bakterilerle savaşmak açısından bir şifa kaynağıdır. İçeriğinde bulunan maddeler, hastalığın en önemli sorunlarına karşı çözüm olurken, aynı zamanda bunların ortaya çıkardığı ağrıları da bitirecektir. Öte yandan solunum yollarının rahatlaması ve daha iyi bir şekilde nefes almayı sağlaması açısından insanlara önerilen yöntemler arasındadır. Bu hastalığa karşı savaşmak için günde en az 3 bardak siyah çayın içilmesi hastalığın sıkıntılarının giderilmesini sağlayacaktır.

KOAH Hastalarına İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu

Saraçoğlu; KOAH’la mücadelede tere, yulaf samanı ve keçiboynuzu kürünü öneriyor. Tere ve keçiboynuzu balgam atımını kolaylaştıracak, yulaf da akciğerlerin iyileşmesini hızlandıracaktır. İbrahim Saraçoğlu; başlangıç veya orta evrede bir KOAH hastasının bu kürü uygulaması halinde %90 oranında iyileşme gerçekleşeceğini belirtir.

Yeşil yulaf samanının çok fazla sararmış olmamasına dikkat edelim. 1 bardak kadar sıcak su içerisine atılan 1 tatlı kaşığı yulaf samanı kaynatılıp günde bir kere suyu içilmelidir. 2 saat geçtikten sonra 4-5 adet keçiboynuzu kırılıp 1 bardak kadar su içerisinde kaynatılır ve suyu içilir. Bunlarla beraber sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere bir tutam tere üzerine limon sıkılarak tüketilir.

KOAH Hastalığına İyi Gelenler

Bunun yanında bitkisel tedavilerin dışında, hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli konularda bulunur. Bunlara dikkat edildiği takdirde, hastalığın belirtilerinin azaltılması mümkündür. Özellikle sigarayı bırakmak, KOAH hastalarının konu hakkındaki en iyi hamlesi olacaktır. Sürekli olarak yapılan egzersizlerde vücudun bağışıklığının arttırılması açısından, doğru bir çalışmadır.

Stres hastalığı tetikleyici faktörler arasında olurken, bu büyük faktörün ortadan kaldırıldığında daha iyi bir yapıya sahip olunacağı aşikârdır. Aynı zamanda hastalar bu dönemde günlük olarak tüketilmesi gereken su miktarına da mutlaka dikkat etmelidir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 4,33 puan
Loading...