Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Hastalığı İçin Gerekli Ameliyat ve Aşamaları Nelerdir

KOAH hastalığı ameliyatı akciğer hacim azaltıcı cerrahi, büllektomi ve akciğer transplantasyonudur. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bazı hastalar için ilaçlar, pulmoner rehabilitasyon ve diğer tipik müdahaleler yeterli olmayabilir.

Akciğer Hacim Azaltma Ameliyatı

KOAH hastalığı ameliyatı akciğer hacim azaltıcı cerrahi, büllektomi ve akciğer transplantasyonudur. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bazı hastalar için ilaçlar, pulmoner rehabilitasyon ve diğer tipik müdahaleler yeterli olmayabilir. Özellikle daha sonraki aşamada KOAH’lı hastalar için cerrahi, bu tedavi edilemez ancak tedavi edilebilir hastalığı yönetmenize yardımcı olmak için en iyi seçenek olabilir. Ameliyatın adı karışık görülebilir.

Biz KOAH Ameliyatı diyelim. Eğer nefes darlığı sorun yaşıyorsanız, akciğerlerinizin tutabileceği havanın hacmini neden azaltmak istersiniz? Fakat KOAH hastası ve özellikle belirli amfizem türleri için, akciğerlerde sıkışan hava, KOAH hastalarının yaşadığı belirgin nefes darlığına yol açan bir sorundur.

Cerrahların bu konuyla ilgilenen bir başka yol da hava akışının daha serbestçe ve dışarı akmasını sağlayan bu dokuyu kaldırarak akciğerlerdeki hasarlı doku miktarını azaltmaktır. KOAH yüzünden aşırı şişirilmiş akciğerin büyüklüğünü azaltma olarak tanımlanır. Kalan, çoğunlukla daha işlevsel olan akciğerin genişlemesine (büyümesine) izin verir.

Her akciğerdeki zayıf işleyen, alan kaplayan akciğer dokusunun yaklaşık yüzde 20 ila 35’ini ortadan kaldırıyor ve akciğer boyutunu azaltarak geri kalan akciğer ve çevresel kasları (interkostallar ve diyafram) ortadan kaldırır daha etkili çalışabilme kabiliyeti ile nefes alma işlemini kolaylaştırır ve hastaların daha yüksek yaşam kalitesi elde etmelerine yardımcı olur.

Büllektomi Ameliyatı Ve Aşamaları  

Büllektomi adı verilen ikinci tip bir akciğer ameliyatı, hastanın daha kolay nefes almasını sağlamak için hasarlı dokuları kaldırması açısından LVRS’ye benzer. Ancak, amfizematöz dokuyu çıkarmadan, bülktomide büller çıkarılır. Bül, 1 santimetreden daha büyük bir amfizematöz alandır. Bireysel bülün 20 santime kadar veya yaklaşık 15 cm yaklaşabileceğini ve nefes almayı zorlaştırır. Hava keselerinin duvarları tahrip edildiğinde, daha geniş hava alanlarına” bül form “adı verilir. Bu hava boşlukları o kadar büyük olabilir ki nefes almaya müdahale eder. Bir bülletim alanında doktorlar akciğerlerden bir veya daha fazla bül çıkartır Cerrahinin akciğer fonksiyonlarının önemli bir bölümünü akciğerde alana bulaşan hastalar için kullanır. Özellikle göğüs radyografisi veya BT taraması gibi, bülün görüntülemede genellikle belirgin olan iyi akciğerleri sıkıştırdığında, büllektomi yapılır. Büller normal akciğer dokusunu sıkıştıran göğüste geniş bir balon” gibi görünecektir.Bu cerrahi müdahale için hastalar dikkatli bir şekilde seçilir, çünkü balonu alıp götürdüğünüz için sıkıştırmayı düşürmekle kalmamakla birlikte, altındaki sıkıştırılmış akciğerin genişlemesine de izin veriyor.

KOAH Ameliyatı Aşamaları Ve Akciğer Nakli Nasıl Yapılır

Oksijen tükendi ve inhale veya oral steroid kullanımına rağmen akciğer fonksiyonu azalmaya devam eden hastalar için bir nakil tek seçenek olabilir. Bir nakli sırasında, cerrah hastalıklı akciğerini (bazen her ikisini de) çıkarır ve bir donörden bir akciğer veya akciğer nakli yapar. Uygun bir verici bulma zor olabilir ve nakil hastaları, yaşanabilir bir organ ortaya çıkmadan önce uzun süre beklemek zorunda kalabilirler. Buna ek olarak, her tür organ nakli büyük bir taahhüt ve hastalar hayatlarının geri kalanında yeni organın reddedilmesini önlemek için bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla alakalı olacaklar. Akciğer nakilleri yaşam boyu yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir.

KOAH Hastası Safra kesesi ameliyatı olabilir mi? KOAH Hastası safra kesesi ve diğer ameliyatları ameliyat öncesi yapılacak optimizasyon ve mümkünse, genel anestezi uygulamaktan kaçınılması riskleri azaltmak için idealdir. Yerel veya bölgesel anestezi gibi olası alternatifler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Çalışmalar, genel anestezi yerine bölgesel anestezi kullanıldığında, KOAH’lı kişilerin pnömoni riski ve ventilatör bağımlılığı riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur. 

Son olarak, bazı vakalarda, bir akciğer nakli hastanın şiddetli KOAH’ tan kurtulma için son iyi umudunu oluşturabilir. Akciğer nakli ne yazık ki , ona nasıl baktığınıza bağlı olarak son aşama akciğer hastalığını iyileştirmenin tek yoludur.

KOAH Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Her ameliyat özeldir ve süreci iyi takip etmek gerekir. KOAH’lı hastalar için geçirilecek 3 ameliyat türünün de ağırlığı göz önünde bulundurulursa, iyileşme süreçlerinin de uzun olacağını tahmin etmek zor değildir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar, ek terapi (oksijen), beslenme ve egzersizleriniz ile ameliyat sonrası hayatınızın yeni sayfasını daha dikkatli kullanmanız gerektiğini anlayarak hayatınıza kaldığınız yerden ancak daha az ağrılı ve nefes alabilir durumda devam edersiniz. Biraz daha fazla yaşamak için olacağınız bu ameliyatların ne kadar önemli olduğunu unutmadan, daha özenli, düzenli ve tabii ki sigarasız bir yaşama adım atmanız gerçekliğini tekrar görmelisiniz. 

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...