Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

KOAH Balon Tedavisi – Balon Tedavisi Yapan Hastaneler

KOAH hastalığı Balon tedavisi ile giderilmekte olan bir sağlık problemidir. Tedavi sürecinde hastalığın ilerleyişine göre farklı aşamalarda farklı işlemler uygulanarak kronikleşen hastalık sürecinde hastaya gerekli müdahale de bulunulması gerekir.

Balon Tedavisi

Ülkemizde KOAH ortalama olarak 4,5 -5 milyon KOAH’ lı hasta bulunmaktadır. KOAH hastalığı için şunu belirtmek isteriz ki dünya ülkelerinde sık rastlanan sağlık problemlerinden bir tanesidir. Hastalıklar gelişen teknoloji sürecinde farklı teknik makinelerinde sağlık alanında yaygın olarak kullanıma girmesi sonucunda tedavi edilebilir bir düzeye erişmiştir. Öyle ki günümüzde Balon Rezektörü adını verdiğimiz yöntem ile son derece basit ve risksiz bir şekilde KOAH hastalığının tedavisi sağlamaktadır.

Balon rezektörü ile kişinin tıkalı olan hava yolunun ortasına yerleştirilmiş olan balon şişirilen balon bölgede bulunan tümörü temizlemekte ve kişinin hava yolu bu sayede açılmaktadır. Tüm bu işlemler gerçekleşirken aynı zamanda bir nevi balon görevi gören madde kanama olan bölgelerdeki kanamayı da durdurmaktadır. Bu sayede tedavi süreci oldukça başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Uygulama sonrasında hasta akciğerlerinin daha fazla etnik hale geldiğini hissedecek duruma gelmektedir. Uygulama sonrasında hastanın bir kaç gün daha hastanede refakat etmesi gereklidir.

Balon rezektörü sayesinde uygulanmakta olan tedavi süreci sonrasında hasta daha rahat nefes almaya başlayacaktır. Tedavi sonrasında hasta mekanik temizlik uygulaması sonrasında solunum fonksiyonları açısından daha verimli bir sürece girmiş olacaktır.

Balon Tedavisi Yöntemi Nasıl Yapılır

Genel anestezi ile uygulanan KOAH Balon Tedavisi bronoskop ile yapılmaktadır. Tıkalı olan bronşları açma ve kapama işlemi uygulanarak 5 ila 10 kez çalıştırılmakla beraber ortalama olarak 60 ila 90 dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Hastalığın evresine göre 1 seans, 2 seans çok ağır olanlarda ise 3 seans uygulaması ile tedavi uygulamasında bulunarak kişinin tıkalı olan damarları açılır.

Bazı hastalarda birden fazla seans uygulanabilmektedir. Çünkü bazılarında oldukça fazla sayıda tıkalı bronş bulunur. Bu durumda her bronşun bir kerede temizlenmesi beklenemez. Tedavi planlanır ve bir sonraki seanslara yayılarak hastanın sağlık durumu da göz önünde bulundurularak kademe kademe tıkanıklıklar temizlenir.

Balon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz

Balon tedavi yöntemi ağır kalp hastalarına uygulanmamaktadır. Çok ağır evrelerde Balon Tedavisi’ nin etkileri az olmakta. Lakin Orta dereceli ve hafif evrede olan hastalar için Balon Tedavisi oldukça verimli bir tedavi uygulamasıdır. Ortalama 60 dakika gibi bir süreçte ( hastalığın evresine göre) hastalık daha hafif bir evreye çekilmeye çalışılır. Durumu ağır olan hasta için tek seansta hastalığı hafif bir dereceye çekmek mümkün değildir. Bunun yanı sıra yaşı ilerlemiş olan hastalarda bu tedavi uygulamasından faydalanabilmektedir. Bazı hastalarda uygulanan tedavi sonucunda tek seans fayda sağlarken bazı hastalarda ise ikinci bir kez daha tedaviyi tekrarlamak gerekebilir. Bu ihtimal genellikle çok ağır hastalar için geçerli bir durumdur ve bu uygulamanın tekrar yapılmasında herhangi bir risk oluşturmayacağının bilincinde olmalıyız. Ağır kalp hastası ve kalp damar tıkanıklığı gibi hastalığınız bulunmamakta ise tedaviye katılım sağlayabilirsiniz.

İster yaşlı ister genç olsun kişinin kardiyak açıdan stabil bir yapısı var ise o vakit tedavi olabilmesi mümkündür. Hastanın bronşlar tıkalı ise o vakit tedavi uygulamasından faydalanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. KOAH hastası olan kişiler hastalık süresince sigara tüketiminde bulunmamalı, çevresel faktörler hususunda da nemli havalarda dışarı çıkmamalı, kirli hava, duman ve toz gibi kendini riske atacak ortamlarda bulunmamalıdır. KOAH hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Her zaman için bu göz önünde bulundurulmalı ve tedavi sürecinde doktor tarafından belirtilen kriterlere kendi sağlığınız için uymalısınız.

Balon Tedavisi Yapan Hastaneleri

  • Medicana
  • Medikal Park
  • Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi
  • Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi
  • Ankara – Sanatoryum Hastanesi
  • KOAH Amfizem İzmir Üniversitesi
  • Okan Üniversitesi Hastanesi
  • Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi

Balon Tedavisi Fiyatlandırma

Devlet hastanelerinde göğüs hastalıkları branşı altında ve Özel hastanelerde KOAH hastalığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Standart fiyatlandırmayı baz aldığımızda uygulanan işlem ve hastalığın ilerleme düzeyine kurumun hizmet kalitesine kadar birçok alanda fiyatlandırma farklılaşmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 oy, ortalama: 3,71 puan
Loading...