Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

İnatçı Öksürüklerin Tedavisinde Kullanılacak Ev İlaçları Nelerdir?

İnatçı öksürükten kurtulmak adına evde hasta kendi kendine ilaç hazırlayabilir. Bu ilaçların taze şekilde hazırlanması ve önerilen şekilde kullanılması gerekmektedir.

 İnatçı Öksürük Tedavisi

Karabiber

Karabiber antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. İnatçı öksürükleri tedavi etmesindeki etkisi homeopatik etkilerinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Sorun yaşayan kişileri rahatlatmak adına birebir çözüm olanağı sunacaktır. Karabiber en doğru şekilde çiğ bala eklenerek kullanılı ve günde birkaç kez 1 kaşık alınır.

 Anason

Anason birçok hastalık konusunda fayda sağlayan bitkidir. Bitkisel karışımlar kapsamında farklı bitkiler ile karıştırılarak kullanılır. İnatçı öksürüğe ne iyi gelir kapsamında anason yağı buhar teneffüsleri ile birlikte kullanılmalıdır. Banyoda ya da  tencere içinde hazırlanacak suyun içine yaklaşık olarak 5 damla anasonlu yağı kullanılır. Bu buhar 10 dakika boyunca teneffüs edilmelidir. Tüm belirtilerin ve sorunların azalmasını sağlar.

 Zencefil ve Sarımsak

 Zencefil ve sarımsak tek başlarına ve beraber olarak inatçı öksürük sorunun hafifletilmesine yardım etme yeteneğine sahiptir. Bu ikiliden yapılacak olan çay günlük olarak 3 kez içilmelidir. Suyun içine atılacak bir parça zencefil ve bir diş sarımsak kaynatıldıktan sonra bekletilmeden süzülür. Bekletilmeden hasta tarafından tüketilmelidir.

Cuha çiceği

Cuha çiceği çayı hazırlamak için; kaynar bir bardak su ile bir veya iki çay kaşığı cuha çiceği karıştırılır ve 10 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde bekletilir. Ardında hafifçe yudumlanmalıdır. Bu çaydan günde bir ile üç bardağa kadar içmek mümkündür. Tüm şifalı bitkilerin kullanımında olduğu gibi, altı hafta boyunca devamlı kullandıktan sonra ara verilmesi gerekir.

 Soğan ve Bal

1 adet soğan ile üzerine kaplayacak kadar doğal bal ocak üzerinde iyice kaynatılır. Hazırlanan karışımdan sıcakken ağıza alınır ve boğaz bölgesinde biraz tutulduktan sonra yutulur. Bu uygulamadan sonra hastanın bir buçuk saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir. Soğanlı bal öksürük şurubu kadar etkilidir.

Farklı ve Etkili Uygulamalar

 Zerdeçal

Zerdeçal baharatı birçok kişinin eski dönemlerden bu yana etkili şekilde kullandığı öksürük konusundaki ilacıdır. Aşağıda tarifi bulunan karışımın sabah ve akşam olmak üzere iki kere içilmesi gerekmektedir.  Baharat ile hazırlanabilecek 2 adet tarif bulunur. Bunlar;

  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal ile bir yemek kaşığı bal karıştırılır. Sabah aç karına tüketilmesi gerekir.
  • 2 su bardağı içme kaynamış sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal baharatı ilave edilerek ve 5 dakika boyunca kaynatılır, ardından süzülerek içilmelidir. Bu karışımın içine tatlandırmak için yarım limon suyu ya da 1 tatlı bal ilave edilebilir.

Elma Sirkesi

Doğal elma sirkesi herhangi bir öksürükten kurtulmanın en etkili çözüm yoludur. 1 su bardağının içine yarıya kadar elma sirkesi koyulur ve üstüne su ilave edilir. Ardından tatlandırmak için bir çay kaşığına beklemesi yapılarak her gün tüketilmelidir.

 Soğuk Algınlı

Soğuk algınlığı ve üşütme inatçı öksürük sorunun yaşanmasına neden olan etkenler içinde yer alır. bunun içinde 1/2 defne yaprağı tozu, 1/ 4 oranından pippali ve 2 ile 3 çay kaşığı bal iyice karıştırıldıktan sonra tüketilir. Uygulama her gün yapılacağı için her gün yeniden hazırlanmalıdır.

Sıcak Buhar Teneffüsü

Hangi öksürük türü ile karşı karşıya kalırsanız kalın sıcak bir duş almak ve buhar teneffüs etmek faydalı olacaktır. Göğüs ve burun bölgesinin yumuşamasına olanak sağlar, tıkanıklığı ortadan kaldırır ve öksürüğü azaltır. Ayrıca inatçı öksürüğe sebep olan kuru havayı nemlendirme de destek sağlayacaktır. Özellikle gece yatarken nemlendirici cihazları çalıştırmak faydalıdır. Bunun dışında sıcak duş buharlı derin derin içe çekmek ya da tencere içinde kaynatılan sıcak suyun buharını derin derin içine çekmek de uygulanabilir. Bu uygulama alerji, soğuk algınlığı ve astımın sebep olduğu öksürük çeşitleri için çok faydalıdır. Nemlendirici cihaz kullanan kişilerin bu cihazı düzenli olarak her gün temizlemesi gerekir. Cihazda birikecek bakteriler ve virüsler daha kötü sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Sigara

İnatçı şekilde devam eden öksürüklerden kurtulmak için ve bitkisel ev ilaçlarının fayda sağlaması için öncelikli olarak sigaradan kurtulmak gerekir. Bu zararlı maddenin kullanımı insan bedenini her yönden sıkıntıya sokmaktadır. Kısa süre içinde bırakılması daha sağlıklı yaşamak adına gerekli olan bir adımdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...