Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Hamilelikte Kuru Öksürüğe Neler İyi Gelir?

Öksürük sıklıkla soğuk havalarda bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkacak olan bir sorundur. Öksürük tek başına ortaya çıkmayacaktır. Hamile bir kadının öksürmesi sıklıkla bağışıklık sisteminin savunmasız olduğu durumlarda ortaya çıkacak nedenlerden bir tanesidir.

Hamilelikte Kuru Öksürük 

Gebelik süresi boyunca kadının bağışıklık sisteminin kendisini savunmasız bıraktığı nedenle kişilerin enfeksiyon kapma riskleri her zaman için daha fazla olmaktadır. Soğuk algınlığı alması, virüs bulaşması, hipotermi gibi nedenlerin yanı sıra bir takım alerjilerden de kaynaklanabilir.

Öksürük her zaman için hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Bu nedenle de annenin kimyasal ilaçlar kullanamayacak olması sebebi ile bitkisel tedavisi sayesinde kuru öksürüğüne iyi gelecek besinler tüketmesi, yağlar kullanarak göğüs kısmını yumuşatması ve tuzlu su ile gargara ve su buharı yaparak üst solunum yollarının açılmasını sağlaması gerekmektedir. Özellikle de bu kuru öksürük kadınlarda hamileliğin ilk aylarında birinci dönem içerisinde ortaya çıkacak olan bir sorun olmaktadır. Gebe bir kadının yapacak olduğu bağışıklık sistemini güçlendirmek olacaktır. Her zaman için yediklerine dikkat ederek alacakları besinlerin bağışıklık sistemini her zaman için güçlendirecek gıdalar olmalıdır. Hamilelikte öksürüğü önlemek amacıyla insanlarla yakın temas etmemesi gerekmektedir. Her gün bulunduğu odayı nemlendirmesi çok önemlidir.

Açık havalarda yürüyüş yapmalıdır. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havalarda bulunmaması gerekmektedir. 

Gargara ve Buhar

Gargara: Hamilelik sırasında hastalanmak ve bunun sonucunda da kadınların kuru öksürük yaşamaları özellikle de bunun kronik bir hal alması sonucunda kadınlar zor zamanlar yaşayacaktır. Sizlerde kimyasal bir gargara kullanmak yerine evinizde yapacak olduğunuz tuzlu su ile gargara son derece faydalı olacaktır. Boğazınızın ve ağız temizliğini sağlayacak ve sizlerin üst solunum hastalıklarının da iyi gelmesine neden olacaktır. Her zaman bir çay bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz konularak eritilir. Daha sonradan ılık olduğu zaman yutulmadan üst solunum yollarını temizlemesi için gargara yapılması gerekmektedir. 

Buhar: Buhar ile sizlerde üst solunum yollarınızın yumuşamasını her zaman için sağlayabilirsiniz. Kuru öksürük balgamlı öksürüğe nazaran daha geç iyileşmektedir. Bu nedenle de üst solunum yollarınızın iyileşmesi amacıyla her zaman sizlerde su buharına yüzünüzü tutarak buharı soluyabilirsiniz. Bunun son derece faydalı olduğunu birkaç uygulamadan sonra göreceksiniz. 1 tencere içerisine su konularak ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Daha sonradan ocağın altı kapatılır ve gebe kadın yüzüne bir havlu sararak buharı solumaya çalışır. Daha sonra tekrardan buhar solumak için tencerenin kapağı kapatılır. Bu işlem su soğuyana kadar devam edilmelidir. 

Beslenme

Limon Çayı

  • 1 tane orta büyüklükte limon;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1.5 su bardağı klorsuz su.

Gebe bir kadının öksürük tedavisi için bağışıklık sistemini ilk olarak güçlendirmesi gerekmektedir. Bunun içinde bol miktarda bağışıklık sistemine iyi gelen C vitamini alması önerilmektedir. Hamilelik dönemi sonbahar ya da kış ayları gibi soğuk havalarda geçiren anne adayının mutlaka bağışıklık sistemine iyi gelen gıdalar tüketmesi gerekmektedir. C vitamini bakımından bol olan limon, portakal gibi narenciye ürünleri ya da koyu yeşil yaprakları olan otlar tüketmesi de tavsiye edilmektedir. Bu sayede gebe bir kadının bağışıklık sistemi güçlenecektir. Sabah kahvaltısında taze portakal suyu ya da dinlenirken içecek olduğu çay limon çayı olmalıdır. Bir tane limon küçük parçalara bölünür. Bir buçuk su bardağı suyun içerisine atılarak kaynatılması gerekmektedir. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Daha sonra bardağa konulur. İçerisine boğazı yumuşatmak amacıyla ve antibiyotik etkisi olan 1 çay kaşığı bal eklenir. Ve bu karışım günde iki üç defa içilmesi gerekmektedir.

Sütlü Bal

  • 1 su bardağı süt;
  • 1 yemek kaşığı organik bal.

Kuru öksürük nöbet içerisinde olması durumunda o halde bu öksürüğü geçirmek amacıyla içerisinde bol miktarda antibiyotik olan bal ve süt kullanılması gerekmektedir. Öksürüğü durdurmak ve boğazınızın tahriş olan kısmını da iyileştirecek olan ballı süt günde 3 defa özellikle de uyumadan önce içmeniz tavsiye edilmektedir. Sizlerde ballı süt karışımı sayesinde kuru öksürüğünüzü kısa süre içerisinde iyileştirmiş olacaksınız. Ayrıca gebe bir kadının öksürüğü geçene kadar ballı süt içmesi gerekmektedir. 1 su bardağı ısıtılmış olan sütün içerisine 1 yemek kaşığı organik bal konulması gerekmektedir. Karıştırılarak eritilir. Ardından ılık bir şekilde içilmesi gerekmektedir. Çok sıcak olduğu zaman boğazınızı yakacağı için sıcak içmeniz tavsiye edilmemektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...