Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Bitkisel Destekler İle Grip ile Öksürük Ortadan Nasıl Kaldırılır?

Öksürük ve gribal enfeksiyonlarda sorunu ortadan kaldıracak olan bitkisel karışımların hepsinin mutlaka düzenli birşekilde tüketilmesigerekir. Aksi takdirde kesinlikle fayda sağlamaz.

Grip ve Öksürük Ev İlaçları

Bal

Bal boğaz ağrısı için kullanılan bitkisel bir üründür. Özellikle öksürükleri baskılayıcı olan dekstrometorfan (DM) içeren tezgâh üstü ilaçlardan daha etkili bir şekilde rahatlama sağlar. Bitkisel destek için yapılacak uygulama da;

Malzemeler 

  • Ilık su
  • Limon
  • 2 çay kaşığı bal 

 Tüm malzemeler bir cam kabın içine alınır ve iyice karıştırılır. Karışım sağlandıktan sonra yudum yudum içilerek tüketilir. Bu karışım gün içinde 2 kez uygulanmalıdır.  Kullanılan limon suyu tıkanıklığı açarken, bal rahatlatıcı etkilere sahiptir. Balı sabahları aç karna yemekte fayda sağlayacaktır.

Probiyotikler

Probiyotikler  kişi vücuduna belli başlı yiyecekler ile takviye olur. Bağırsakların ve bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar probiyotiklerin bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile hastalanma şansını azaltabileceğini göstermektedir. Lezzetli ve besleyici bakteri kaynağı olan probiyotikleri beslenmeye eklemek gerekir. Özellikle  yoğurt eklenmesi gerekir. Bağışıklık sistemi için potansiyel avantajlardan bir tanesi yoğurttur. Bol düzeyde protein ve kalsiyum sağlayan sağlıklı bir aperatif olduğu için gün içinde düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

 Limon, Bal ve Tarçın

Bir bardak sıcak suyun içine yarım limon,  1 tatlı kaşığı bal ve bir tutam tarçın eklenir ve iyice karıştırılır. Etkili olan bu karışım günde 3 kez taze olarak hazırlanır ve ılık tüketilmelidir. Bal ile tarçın   mukus oluşumunu önleme konusunda  yardımcı olur ve ortamın sulu kalmasını sağlayacaktır.

Sarımsak ve Soğan

 Sarımsak ile soğan gün içinde yemeklerde, salatalarda ve çiğ olarak tüketilmelidir. Bu iki sebze bağışıklık sistemini güçlendirdiği için oldukça faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde kısa sürede fayda sağlar.

Ekinazya

 Amerikalıların etkileri 400 yıldan daha fazla süredir enfeksiyonları tedavi etmek için ekinezya bitkisini ve kökünü kullanmaktadırlar. Aktif bileşenleri arasında flavonoidler, vücuda birçok terapötik etkisi olan kimyasallar bulunur. Örneğin, flavonoidler bağışıklık sisteminizi artırabilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Ekinazya otunun soğuk algınlığı ve grip ile mücadele konusundaki etkinliği araştırılmıştır. Araştırma sonucunda ekinezyanın düzenli kullanımı sonucunda soğuk algınlığı riskini yüzde 50’den daha fazla azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu bitkisel aynı zamanda soğuk algınlığı süresini de azaltır. Sağlıklı bir yetişkinin, gün içinde üç kez, bir hafta süre ile 1-2 gram ekinezya kökünü veya otunu bir çay olarak tüketilmesi gerekir.  Bu sayede boğaz ağrısı, grip, öksürük, soğuk algınlığı ve balgam sorunları tedavi edilir ‘ve kısa süre içinde ortadan kalkar. Ekinazya grip sonrası öksürük konusunda tedavi için de çözüm sunar.

Nane

Nane yaprakları iyileştirici özellikleriyle ünlüdür. Nane yaprakları boğazı yatıştırır ve mukusun parçalanmasına yardımcı olacak dekonjestan olarak işlev görmektedir. Nane çayı içmek veya bir buhar banyosundan nane buharını teneffüs etmek özellikle öksürüğü tedavi etmek adına kullanılır. Nane çayı sıcak su ile demleme usulü hazırlanır ve günde 2 kez içilmesi gerekir. Buhar banyosu yapmak için;

Her 150 mililitre sıcak suyun içine 3 veya 4 damla nane yağı eklenir. Kafa üzerine bir havlu koyulur ve doğrudan suyun üstünde derin nefes alınması gerekir.

Kekik

Kekik uzun yıllardır solunum rahatsızlıkları için kullanılır. Kekik öksürük ile alakalı sorunları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kekik çayı öksürüğe karışan boğaz kaslarını gevşetir ve iltihaplanmayı azaltacak flavonoidler olarak adlandırılan bileşikleri içerir. 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprakları ve 1 fincan kaynar suyun içine atılır  ve 10 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir. Ilıdıktan sonra süzülür ve yavaş yavaş içilir. Gün içinde 2 defa tüketilmesi faydalı olacaktır.

Tuz ve Su Gargarası

Basit bir uygulama gibi görünse de gibi görünse de öksürüğe neden olan cızırtılı boğazın yatışmasına yardımcı olabilir. 8 su bardağı ılık su ile 1/4 ila 1/2 çay kaşığı tuz karıştırılarak kullanılmalıdır. Gargara tahriş hafifletilebilir.

Öksürmeyi Nasıl Önleyebilirim

Öksürüğün nasıl tedavi edeceğini öğrenmenin yanı sıra, ilk etapta bunun nasıl önleneceğini öğrenmek gerekir. Gribe karşı korunmak için, genelde Ekim ayından başlayarak dikkatli adım atmak gerekir. Dikkat edilecek adımlar içinde;

  • Hasta olan kişiler ile temasa girmekten kaçınmak gerekir. Eğer kişi hasta olduğunu biliyorsa başkalarını bulaştırmamak için işe veya okula gitmekten kaçınması gerekir.
  • Öksürürken veya hapşırırken burnu ile ağzını örtmek gerekmektedir.
  • Sulu kalabilmek adına bol miktarda sıvı tüketimi yapılmalıdır.
  • Ev, işyeri veya okulun ortak kullanım alanlarını sık sık temizlemek oldukça önemlidir. Bu özellikle tezgâh eşyalar, oyuncaklar veya cep telefonları için de geçerlidir.
  • Özellikle öksürmeden, yemek yemeden, tuvalete gidip geçmeden sonra mutlaka ellerin yıkanması gerekir.
  • Alerjen olan maddelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Ortak allerjenler arasında ağaçlar, polenler, toz akarları, hayvan kürkleri, küfler ve böcekler bulunur. Alerji atışları bu konuda faydalıdır ve alerjenlere olan duyarlılığını azaltabilir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...