Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Gece Öksürüklerinden Kurtulmak İçin Yapılacak Olan Uygulamalar

Gece öksürük sorunlarından kurtulmak isteyen kişiler öncelikli olarak yaşam tarzında değişimler yapmalıdır. Ardından bitkisel şekilde uygulanacak karışımlar bu konuda fayda sağlar.

Gece Öksürük Sorunları

Gece öksürükleri  hem yetişkinlerde hem de çocuklarda meydana geldiği zaman çok sıkıntılı durumlara sebep olan sağlık sorunudur. Gece öksürüklerinden kurtulmak için hem yaşam tarzı değiştirilmeli hem de belli başlı bitkisel destekler ile sorunu ortadan kaldırılmalıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri içinde;

Yatağınızın Başınızı Rahatlatın

Gece öksürükleri den kurtulmak için hastanın baş kısmı desteklenmelidir. Bunun için üst üste koyulacak İki yastık yeterli olacaktır. Yatak başı aşırı yüksekse öksürükler daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Nemlendirici Kullanımı

Sıcak ve kuru hava hasta kişinin boğazı ile solunum yollarını tahriş edebilir. Hatta bazı kişiler kış aylarında kullandıkları ısıtıcılardan kaynaklı olarak aşırı derecede öksürürler. Bunun en büyük nedeni ısıtma kanallarında oluşan kirleticilerin serbest bırakılmasıdır. Bir nemlendirici kullanmak odanın havasını değişmesine olanak sağlar. Bu da boğaz bölgesinde rahatlamayı sağlayacağından dolayı öksürük sorununun önüne geçer

Balgamı Rahatlatın

 Gece öksürüğüne ne iyi gelir kapsamında balgamın önüne geçilmesi çok önemlidir.  Gece yatmadan önce balgamı tetikleyecek gıdalardan kesinlikle kaçınılmalıdır.  Balgam yapacaktı dağlardan gün içinde kaçınmak da çok önemlidir.  Midede balgam ve reflünün olmaması adına yemek yedikten 2 buçuk saat sonra uyumak gerekir. Ayrıca yatağın başını yüksek olması balgamın boğaz arkasından geriye doğru akıp öksürüğe sebep olmasının önüne geçer.

Susuz Kalmayın

 Yeterli düzeyde sıvı alımı yapmak öksürük, balgam, soğuk algınlığı ve üst solunum yollarının yarattığı sorunların önüne geçer. Sıvı alımı yapmak mukusun ince olmasına ve öksürüklerin daha az meydana gelmesine olanak sağlayacaktır. Su içmek bu anlamda oldukça idealdir.  Gün içinde yaklaşık olarak en az iki buçuk litre su tüketimi yapmak genel sağlık açısından da fayda sağlayacaktır.

Buhar Uygulaması

Gece meydana gelen öksürükleri rahatlatmak için kullanılacak olan diğer bir yöntemde buhar uygulamasıdır.  Yatmadan önce banyodaki sıcak duş suyunu açıp banyonun sıcak buhar olması sağlanmalıdır.  Banyo kapısı kapatılıp buharlı banyoya girip 10 dakika durmak öksürüğün rahatlaması konusunda olanak sağlayacaktır.  Buhar uygulaması yetişkinlerde, küçük çocuklarda ve bebeklerde sağlıklı şekilde uygulanabilir. Yetişkinler buhar uygulamasını her gece yatmadan önce yapmalıdır. Büyük çocuklar da bu uygulama yetişkinlerde olduğu gibi her gece yapılabilir ama bebeklerde iki günde bir buhar uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Bitkisel Destekler

Yeşil Çay Kullanımı

Gün içinde 2 bardak yeşil sıcak çay içmek yıllardır öksürük tedavisinde kullanılan en etkili yöntemler arasında yer alır. Yeşil çay vücudun viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı korunması konusunda yardımcı olacaktır.

Bal

Bal çok eski zamanlardan bu yana birçok hastalık konusunda kullanılan en faydalı ev tedavi ilacıdır. Bal konusunda yapılan araştırmalarda hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Özellikle gece öksürüklerinin azalttığını meydana çıkaran araştırmalarda vardır. Gece öksürüklerine azaltmak için yetişkin kişiler yatmadan yarım saat önce bir yemek kaşığı bal tüketimi yaptığı zaman daha rahat nefes alıp verecek ve daha huzurlu uyuyacaktır. Öksürüğün kısa sürede geçmesini isteyen yetişkin kişilerin mutlaka her gece düzenli şekilde bal tüketimi yapması gerekir. Çocuklarda ise günlük olarak bal tüketimi öğleden sonra yarım limon suyunun içine karıştırılacak olan bir tatlı kaşığı bal ile yapılmalıdır.  Çocuklar her gün düzenli şekilde bu karışımı tükettiği zaman gece öksürüklerinin kısa zaman içinde ortadan kalktığı gözlemlenir.

Zencefil

Zencefil birçok ilacın etken maddesi olarak kullanılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük, grip, boğaz ağrıları ve üst solunum yolları sorunları için de fayda sağlar. Zencefil gece öksürükleri için çay olarak ya da bal ile karışım olarak kullanılabilir. Çay olarak kullanılacak zencefil parçaları sıcak suyun içinde 10 dakika boyunca bekletildikten sonra süzülerek tüketilmelidir.  Tek zencefil suyunu tüketmek konusunda zorlanan kişiler bu çayın içine bir tatlı kaşığı bal eklemesi yapabilir.  Yatmadan bir saat önce içilecek çay olumlu etkilerinin ortaya çıkmasına olanak sağlar.  Çay dışında uygulanabilecek diğer karışım ise bir tatlı kaşığı toz zencefilin içine katılacak bir yemek kaşığı baldır.  İyice harmanlanması gerekir. Karışım hazırlandıktan sonra hemen yutulması gerekmektedir.  Çay çocuklarda bir çay bardağı tüketilirken yetişkinlerle bir su bardağı tüketilir.  Toz zencefil uygulaması ise yetişkinlerde bir yemek kaşığı tüketilirken çocuklarda bir tatlı kaşığı tüketilmelidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...