Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Hamilelikte Öksürüğe Fayda Eden Bitkisel Uygulamalar Nelerdir?

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan öksürük için kullanılacak olan bitkisel kürler ve bitki destekleri uzman kontrolünde, düzenli ve önerilen şekilde kullanıldığı sürece fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde öksürüğün ortadan kaldırılması adına fayda sağlamaz.

Gebelikte Öksürük İçin Doğal Kürler

Tuzlu Burun Damlaları

Burunda bulunan tıkanıklığı, soğukla ​​ilişkili ortak sorunları ortadan kaldırmak adına kullanılır. Solunum yollarını açmak adına burun damlaları denemek gerekir. Bu güvenli bir seçenektir ve bebeğe zarar görmediğinden kesinlikle emin olabilirsiniz. Hamilelik sırasında öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi konusunda kafanız karışıklığı yaşayan kişiler bunu denemelidir.

Buharlama

Buharlama burun tıkanıklığı tedavisi konusunda etkili ve en çok önerilen yöntemdir. Suya herhangi bir ilacın eklenmesi bu kapsamda oldukça önemlidir. Bu uygulamada uzman doktorun onayı olmaksızın buharda uygulama için asla suya hiçbir şey ilave etmemek gerekir.

Zencefil Çayı

Hamilelikte öksürüğe ne iyi gelir kapsamında öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde zencefil çayı ilk seçenek olarak kullanılır. Bu yaygın soğuk algınlığı konusunda çok etkilidir ve anne adayı üç dört gün içinde daha iyi hisseder. Hamilelik sırasında öksürüğün ve soğukluğun nasıl tedavi edileceğini merak eden kişiler kesinlikle zencefil çayı denemelidir. Balda öksürük ve boğaz ağrısı tedavileri konusunda en sevilen şeylerden bir tanesidir. Doğrudan bir çay kaşığı bal alınır veya zencefil çayının içine eklenir. Ayrıca bal, zencefil ve limonu birlikte hazırlanacak olan karışımda öksürük ile soğuk algınlığı için mükemmel bir çözümdür.

Nane

Gebelik sırasında öksürüğün ve soğukluğun nasıl tedavi edileceği konusunda çözüm aranıyorsa nane kullanmayı denemek gerekir. Altı aylık hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmenin yollarından bir tanesidir. Nane boğaz kısmına etki eder ve öksürüğü rahatlatır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi insan vücudunu alkalize etme özelliğine sahiptir ve virüsleri öldürür. Alkalileştirilmiş ortam çoğu bakteri ve virüs için düşmandır. Dolayısıyla gebelik esnasında soğuk ve grip’in ilk semptomları meydana geldiğinde 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir bardak ılık su karışımı hazırlanır. Ardından gargara yapılır ve içilir. 

Sarımsak

Sarımsak soğuk algınlığı ve grip ile mücadele etmek adına mucizevî bir üründür. Zararlı bakteri ve virüsleri öldürme konusunda yardımcı olan antiviral, anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çoğu araştırma sarımsağın allikinin bileşiğinin kan dolaşımını rahatlattığını ortaya çıkartmıştır. Hamile bayanlarda kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Sarımsak taze olarak, çiğnenerek ve yemeklerde tüketilmelidir. Sarımsak tüketimi İbrahim Saraçoğlu tarafından da tavsiye edilmektedir.

Etkili Diğer Uygulamalar

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı antiviral, antifungal ve anti bakteriyel özellikleriyle mucizevî olarak fayda sağlar. Hindistan cevizi yağı içeriğinde yüksek konsantrasyonda asit lauriklerin virüslerin etrafındaki lipit kaplamayı yok eder ve bağışıklık sisteminin atılmasını kolaylaştırır. Bebek sahibi olacak bayanlarda hem topikal hem de iç hindistan cevizi yağı kullanmaları yapılmalıdır. Ayriyeten pişire yağı olarak da kullanılabilir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman öksürüğe iyi gelir.

Tavuk Çorbası

Besin değeri yüksek çorbadan haftada iki kez tüketmek gerekir. Sindirimi kolay, besleyici vitaminler ve anti-inflamatuar özellikleri bulunur. Ayrıca kişi için hidrasyon sağlar, soğuk ve grip semptomlarını çok etkili bir şekilde hafifletir. Tavuk çorbasının içinde toz zencefil, soğan, sarımsak, mantar ve kekik atılması gerekir.

Soğan

Soğan oldukça güçlü soğuk ve grip savaşçısıdır. Eski dönemlerden bu yana anneler tarafından hastalıkları tedavi etmek adına sık şekilde kullanılmıştır. Sülfürik bileşikler açısından oldukça zengindir. Ayrıca soğan bakteri ve virüsleri öldürüp semptomları hafiflemesini sağlar. Soğan günlük yemeklerin içine eklenmelidir ve diyet yapan kişilerde ekleme yapmalıdır. Soğan tüketimi konusunda düzenli kullanım yapmak gebelikte öksürüğe iyi gelir. Ayrıca balgamlı öksürük, grip ve baş ağrısı konusunda da çok faydalıdır. Soğan İbrahim Saraçoğlu tarafından da fazlasıyla tavsiye edilmektedir.

Uyku

Soğuk algınlığı ve grip için belirgin ve uygulanması gereken bir çare de uykudur. Özellikle gebelik sürecinde vücudun iyileşmesine izin vermek adına daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyulur. Düzenli şekilde uyumak ve sık sık dinlenmek gerekir. Uyku düzeni içine bol bol sıvı tüketimi eklemekte gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...