Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Zatürre Tedavisinde Evde Uygulanabilir Çözümler

Zatürre tedavisinde evde uygulayabileceğiniz çözümler zatürreyi tedavi etmez ancak belirtileri etkili bir şekilde yöneterek azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirirler.

Zatürre Hastalığı

Zatürre, akciğerlerdeki enfeksiyon sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu enfeksiyon genellikle; toksik gazların ve kimyasalların solunmasından veya bakteri, virüs gibi parazitlerin solunum yollarına bulaşmasından kaynaklanır.

Normalde nefes alırken akciğerdeki kesecikler havayla dolar ancak zatürre olunduğunda sıvı ve iltihapla dolacağından nefes almak zorlaşır. Ayrıca hayati organlarımızın düzgün çalışması için ihtiyaç duyulan oksijeni almak da zorlaşır. Zatürre belirtileri olarak sayılabilecek rahatsızlıklar:

Zatürre genellikle 2-3 hafta arasında sürer ancak küçük çocuklar ve 65 yaş üzerindeki kişiler ile zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlar için kronik ve hatta ölümcül olabilir. Zatürre belirtileriyle karşılaşırsanız; doğru teşhis ve tedavi için doktora gitmelisiniz.

Evde Zatürre Tedavisinde Uygulanabilir Çözümler

Zatürre tedavisinde evde uygulayabileceğiniz çözümler zatürreyi tedavi etmez ancak belirtileri etkili bir şekilde yöneterek azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, vücudunuzun hastalığı yenmesine yardımcı da olurlar. Yine de doktorunuz tarafından onaylanmış tedavi planının yerinde geçmezler. Bu çözümleri birer tamamlayıcı, destekleyici gibi düşünüp doktorunuzun tavsiyelerine ek olarak uygulamalısınız.

Evimizde bulunan ve tamamen doğal olan çözümler ile zatürre belirtilerini azaltmak için okumaya devam edin.

Tedavi sırasında yeterli dinlenme ve sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Öksürüğü azaltmak için

Zatürre başlangıcında öksürük gelişmesi normaldir. İlk 24 saat veya birkaç gün içinde şiddetli öksürükten şikayetçi olabilirsiniz.

Öksürük balgamla beraber ciğerlerimizdeki enfeksiyonu dışarı atmamıza yardımcı olduğundan onu tamamen kesmek istemeyiz ancak öksürüğün boğazımızda yaratacağı tahrişi ve ağrıyı hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz çözümleri uygulayabilirsiniz.

Tuzlu su gargarası

1 çay kaşığı tuzu bir bardak su içerisinde karıştırın. 30 saniye boyunca gargara yapıp tükürün. Günde 3 kere tekrar etmeniz öksürüğün neden olduğu ağrıyı azaltacak, tahrişi engelleyecektir.

Nane ÇayıNaneçayı

Taze nane yapraklarını yıkayıp demliğe koyun. Üzerine kaynamış suyu ilave edip 5 dakika bekleyin. Demlendikten sonra limon, bal veya süt ile servis edin.

Nane içerisinde bulunan antioksidanlar ve ağrı kesici etkiye sahip içerikler öksürüğün vücudunuza vereceği zararı en aza indirir. 

Çayın demlenmesini beklerken kokusunu içinize çekmek de solunum yollarının ferahlamasına ve temizlenmesine yardımcı olur.

Ateşi düşürmek için

Yüksek ateş de zatürrenin ilk belirtilerindendir. İlk birkaç gün içinde gelişir ve tedaviye başlandıktan sonra 1 hafta içinde iyileşmesi beklenir.

ateş düşürücüAteş düşürücü ilaçlar

İbuprofen içerikli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar bu belirtiyi iyileştirmeye yardımcı olması için doktorlar tarafından reçete edilir. Bu ilaçları karnınız tokken veya bir yemekle beraber almanız bulantı gibi yan etkileri azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Vücudu soğutmak

Ilık suyla bir havlu veya bezi ıslatıp alnınıza yerleştirin ya da ılık suyla bir duş alarak vücudun serinlemesini sağlayın. Ateşiniz yükseldiğinde soğuk su kullanıp hemen geçmesini isteyebilirsiniz ancak ani sıcaklık değişimlerinin titremeye neden olabileceğini unutmayın.

Günde en az 8 bardak su içmek ateşinizin düşmesini balgamın dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Göğüs ağrısını hafifletmek için

zerdeçal çayıZerdeçal çayı

Bir çay kaşığı toz zerdeçalı kaynar suya ekleyip 10 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Bal ve limon ekleyerek için. Emilimi arttırmak için bir tutam karabiber de ekleyebilirsiniz. Toz halinde bulamazsanız hazır paket çayları da tüketebilirsiniz.

Çay olarak tüketilmesinin yanı sıra süt ve bal gibi gıdaların üzerine eklenerek de tüketilebilir. Yapılan yemeklere de ekleyebileceğiniz zerdeçal zatürre hastalığının tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Zerdeçalın ağrı kesici özellikleri olan anti-inflamatuar etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca antioksidan etkiye sahip olan zerdeçal, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

zencefil çayıZencefil çayı

Zerdeçalda olduğu gibi zencefilin de solunum yolları üzerinde etkisi büyüktür. Solunum yollarını rahatlatarak göğsünüzdeki ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Zerdeçal çayı tarifini; zerdeçal yerine zencefil ekleyerek uygulayabilirsiniz. Bunun dışında taze zencefili rendeleyip limon ve bal ile birleştirilerek elde edilecek karışımda evde zatürre tedavisini destekleyecek bir gıdadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...