Pulmonoloji: Göğüs Hastalıkları

Ender Saraç’tan Sinüzite Faydalı Olan Doğal Çözümler

Sinüzit problemi ciddi olan kişilerin oldukça sıkıntılı oldukları bilinmektedir. Başın ağrıması, burnun tıkanması ve solunum almada zorluk çekme yüzünden kişiler zor zamanlar geçirmektedirler.

Ender Saraç’tan Sinüzit Tedavisi

Bu durumda ise kronik bir hal aldığı zaman oldukça zor zamanlar yaşayacak olan kişiye Ender Saraç tarafından papatya kürü önerilmektedir. Baş ağrısı şiddetli olan kişilerin özellikle de mevsim geçişleri sırasında oluşan belirtilerini yok etmek amacıyla papatya buharı yapmaları tavsiye edilmektedir. Bunun için tarif ise oldukça kolay, yapımı da oldukça basit ve etkisi de çok fazla olmaktadır.

Uzmanlara göre birçok kişinin papatya küründen fayda gördükleri bu nedenle de sinüzit belirtilerini gördükleri zaman daha kolay iyileşme sağlaması, burnunun açılması için yapacaklarının papatya kürü olduğunu belirtmektedirler. Papatya kürünü şu şekilde yapabilirsiniz:

  • 1 litre su;
  • 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya.

Kullanacak olduğunuz papatyanın her zaman için büyük papatya olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kır papatyası denilen küçük papatyaları kullanmanız gerekmektedir. Diğer papatyalar ile bu kürü yapsanız da faydalı olmayacaktır. 1 litre suya koyacak olduğunuz kır papatyalarının tencerenin ağzı kapatılır. 15 dakika boyunca kaynaması bırakılır. Ardından yüzünüze bir havlu sarın. Bu havluyu sarma nedeniniz yüzünüzün yanmaması olacaktır. Tencerenin kapağı açılır ve çıkan buhar solunması gerekmektedir. Buharın hepsi solumanız gerekiyor. Daha sonradan tencerenin kapağı kapatılır bir süre sonra tekrardan tencerenin kapağı açılarak soluma işlemi yapılmalıdır. Tencerenin içerisinde ki su soğuyana kadar bu işlemi sürekli olarak tekrar etmeniz gerekmektedir. Uygulamayı gün içerisinde birkaç dakika yapabilirsiniz. Ender Saraç tarafından burun tıkanıklığı geçene kadar bu kürü uygulamanız gerektiği söylenmektedir. Sizlerde sinüzit tamamen kuruyana kadar ve burun tıkanıklığı geçene kadar bu kürü uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Sinüzit kronik olabilir ve sık sık tekrar edebilir. Bu durumda sizlerde her defasında kır papatyası kürünü uygulayabilirsiniz.

Patates Buharı

  • 2 tane orta büyüklükte patates;
  • 1.5 litre su.

Bu kürü de yukarıda bahsetmiş olduğumuz papatya kürü gibi yapacaksınız. Patatesleri yıkayın ve üzerinde çamur ya da toz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Ardından 1.5 litre suyun içerisine dört eşit parçaya böldüğünüz iki patates atılarak tencerenin ağzı kapatılması gerekmektedir. 20 dakika boyunca kaynatılır. Yüz kısmınız buharda zedelenmemesi için bir havlu yüze sarılması gerekmektedir. Daha sonradan tencerenin ağzı açılır. Buhar solunur. 5 dakika boyunca buharı solumalısınız. Ocağın altını kapatın. 5 saat sonra tekrardan yeni patatesler ve yeni su koyarak bu kürü uygulayın. Kürü sinüzit iyileşene kadar uygulamanız gerekmektedir.

Deniz Tuzu ve Karbonat

  • Yarım çay kaşığı karbonat;
  • yarım çay kaşığı deniz tuzu;
  • 1 fincan su.

Hafif ılık suyun içerisine koyacak olduğunuz yarım çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı deniz tuzu karıştırıp eritilmesi lazımdır. Sinüzit sonucunda burun tıkanıklığı yaşamakta olan bir hastanın, burun tıkanıklığı sonucunda rahat nefes alamayacak ve bunun sonucunda da ağız kuruluğu ya da ağız kokusunun olması da söz konusu olacaktır. Burnundan rahat nefes alabilmesi için karbonat ve deniz tuzu çözeltisini kullanması gerekmektedir. Bir şırınga ya da sprey içerisine yapmış olduğunuz su doldurulur. Burnun içerisine sıkılır. Birkaç dakika içerisinde burun tıkanıklığında açılma meydana gelecektir. Eğer gelmemesi durumunda bu işlemi birkaç kez daha tekrar etmelisiniz. Karbonat ve deniz tuzu suyunu gün içerisinde burnunuz her tıkandığı zaman tekrar edebilirsiniz. Geniz bölgesine ulaşması sonucunda biraz geniz yanması olması söz konusu olabilir. Biraz su içmeniz sonucunda geçecektir.

Zencefil Çayı

  • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
  • 1 tatlı kaşığı bal;
  • 150 gram klorsuz su.

Özellikle de mevsimsel geçişlerde çok sıklıkla kronik sinüzite sahip olan kişilerde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi belirtilerin önüne geçmek amacıyla zencefil çayı tavsiye edilmektedir. Bunun için kullanacağınız suyu klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. 1 tatlı kaşığı zencefil kaynatıldıktan sonra süzülür ve içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edilmesi gerekmektedir. Ilık olduğu zaman içilir. Bu karışımı günde 3 defa içmeniz hastalığınızın tedavisinde fayda sağlayacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading...